1
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Formaty plików graficznych
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:
4) opisuje cechy różnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej, multimedialnej.
Język polski:
2. Świadomość językowa. Uczeń:
7) operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (na tym etapie skoncentrowanym przede wszystkim wokół tematów: dom, rodzina, szkoła i nauka, środowisko przyrodnicze i społeczne).
Plastyka:
2. Tworzenie wypowiedzi – ekspresja przez sztukę. Uczeń:
1) podejmuje działalność twórczą, posługując się podstawowymi środkami wyrazu plastycznego i innych dziedzin sztuki (fotografika, film) w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin sztuki).
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Zna pojęcie grafiki rastrowej i wektorowej
● Odróżnia grafikę rastrową od grafiki wektorowej
● Zna zastosowania grafiki rastrowej i wektorowej
● Zna formaty plików graficznych
● Rozumie pojęcie kompresji
● Analizuje i łączy informacje z różnych przedmiotów
● Ze zrozumieniem korzysta z informacji przekazanych na zajęciach
● Właściwie wnioskuje
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Różnorodnie postrzega i opisuje rzeczywistość
● Potrafi opisać rzeczywistość za pomocą grafiki
● Potrafi wykonać kompresję plików graficznych
● Rozróżnia kompresję stratną i bezstratną plików graficznych
● Zna zastosowania grafiki rastrowej i wektorowej
● Korzysta z różnych źródeł informacji – samokształcenie
2
● Wykorzystuje wiedzę w praktyce
● Sprawnie posługuje się komputerem
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
● Umiejętność uczenia się
● Świadomość i ekspresja kulturalna
● Inicjatywność i przedsiębiorczość
Środki dydaktyczne:
● Komputery z dostępem do Internetu i zainstalowanym programem PowerPoint
● Rzutnik
● Tablica
● Prezentacja multimedialna: „Rastry i wektory” (załącznik do scenariusza)
Metody nauczania:
● Podające: rozmowa kierowana
● Eksponujące: prezentacja
● Programowane: komputera
● Praktyczne: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie
Formy pracy:
● Zespołowa jednolita
● Indywidualna jednolita
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel informuje uczniów, że obiekty świata rzeczywistego i nierzeczywistego (wymyślone) można opisać za pomocą grafiki komputerowej. Obecnie jest ona narzędziem powszechnie stosowanym w nauce, technice, kulturze i rozrywce. Wyróżnia się jej dwa podstawowe rodzaje: grafikę rastrową i grafikę wektorową – różnią się one sposobem tworzenia obrazu.
Etap realizacji
Nauczyciel z pomocą rzutnika wyświetla na tablicy obraz wykonany techniką rastrową i ten sam obraz w postaci grafiki wektorowej (źródłem obrazów do wykorzystania na zajęciach może być np. portal Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Orc_- _Raster_vs_Vector_comparison.png) lub poradniki serwisu Interia (http://edupomoc.w .interia.pl/poradnik/grafika/grafika.htm). Najlepiej wpisać w wyszukiwarce hasło: grafika rastrowa i wektorowa porównanie.
Nauczyciel pyta uczniów, czy i jakie dostrzegają różnice oraz gdzie konkretnie ich zdaniem, poszczególne rodzaje grafik mogą znaleźć zastosowanie. Uczniowie wymieniają swoje spostrzeżenia i wyrażają opinie. Nauczyciel przypomina również o prawie autorskim.
3
Nauczyciel za pomocą rzutnika wyświetla prezentację pt. „Rastry i wektory” (załącznik do scenariusza), dotyczącą różnic między grafiką obiektową i rastrową.
Po obejrzeniu prezentacji i wyjaśnieniu pojęć przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenie: narysowanie grafiki rastrowej w programie Paint i zapisanie jej w trzech różnych formatach (BMP, GIF, PNG lub JPEG). Porównują wielkości plików oraz jakość obrazu. Każdy zespół przedstawia efekty swojej pracy i opisuje różnice.
Następnie nauczyciel prosi o otwarcie przeglądarki internetowej, wpisanie hasła „Picasa”
i odnalezienie informacji na temat tego darmowego programu (uczniowie dowiadują się, że Picasa to darmowy program do zarządzania obrazami w komputerze). Po zainstalowaniu program przeszukuje dysk komputera, znajduje wszystkie pliki graficzne i filmy, które potem automatycznie segreguje w albumach według ich dat utworzenia. Program umożliwia nie tylko przeglądanie zdjęć, ale także ich poprawianie, retuszowanie czy dodawanie różnych efektów.
Etap końcowy
Jako podsumowanie zajęć i utrwalenie wiedzy nauczyciel organizuje krótki test. Podaje uczniom rozszerzenie pliku graficznego (o którym była mowa na zajęciach), a uczniowie przypominają sobie, czy jest to format rastrowy czy wektorowy.
Dodatkowo:
Uczeń zdolny może pobrać i zainstalować program Picasa oraz użyć go do uporządkowania swoich zdjęć i poprawy ich jakości.
Słowa kluczowe:
grafika rastrowa, grafika wektorowa, piksel, plik graficzny, kompresja, formaty plików graficznych