• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Temat: Państwa Unii Europejskiej. Wykorzystanie tablicy interaktywnej

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Uczeń:

1) komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych;

3) prawidłowo zapisuje i przechowuje wyniki swojej pracy w komputerze i na nośnikach elektronicznych, a następnie korzysta z nich;

3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:

1) wyszukuje informacje w różnych źródłach elektronicznych (słowniki, encyklopedie, zbiory biblioteczne, dokumentacje techniczne i zasoby Internetu);

5. Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera. Uczeń:

1) za pomocą ciągu poleceń tworzy proste motywy lub steruje obiektem na ekranie;

2) uczestniczy w pracy zespołowej, porozumiewa się z innymi osobami podczas realizacji wspólnego projektu, podejmuje decyzje w zakresie swoich zadań i uprawnień.

Historia i społeczeństwo:

6. Wspólnota europejska. Uczeń opowiada o uczestnictwie Polski we wspólnocie europejskiej, używając pojęć: Unia Europejska, europejska solidarność, stosunki międzynarodowe, oraz rozpoznaje symbole unijne: flagę i hymn Unii Europejskiej (Oda do radości).

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

Sprawnie korzysta z podstawowych funkcji tablicy interaktywnej

Potrafi wyszukiwać potrzebne materiały w źródłach internetowych

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

Potrafi utworzyć i zapisać dokument w programie Microsoft Word

Potrafi zapisywać wprowadzane zmiany w utworzonym dokumencie

Potrafi wstawić obraz do dokumentu programu Microsoft Word

Sprawnie korzysta ze źródeł dostępnych w Internecie w celu wyszukiwania potrzebnych obrazów

Potrafi utworzyć folder i nazwać go

Potrafi kopiować pliki i umieszczać je w wybranym miejscu

Swobodnie korzysta z wirtualnej klawiatury ekranowej na tablicy interaktywnej

Korzysta z posiadanej wiedzy z zakresu przedmiotów geograficzno-politycznych

Bierze czynny udział w pracy grupy

(2)

2

Kompetencje kluczowe:

Porozumiewanie się w języku ojczystym

Kompetencje informatyczne

Umiejętność uczenia się

Kompetencje społeczne i obywatelskie

Środki dydaktyczne:

Komputer z dostępem do Internetu i zainstalowanym oprogramowaniem MS Office

Tablica interaktywna

Prezentacja multimedialna: „Podstawowe funkcje tablicy interaktywnej”

Film (samouczek): „Podstawowe funkcje tablicy interaktywnej”

Metody nauczania:

Podające: pogadanka, pokaz

Programowane: z użyciem komputera

Praktyczne: ćwiczenia

Formy pracy:

Jednolita

Zróżnicowana

Zbiorowa

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel zadaje uczniom podstawowe pytania dotyczące Unii Europejskiej. Pyta, kiedy i w jakim celu została założona, ile jest obecnie krajów członkowskich oraz kiedy Polska stała się oficjalnie członkiem UE. W celu podsumowania wypowiedzi uczniów proponuje utworzenie pliku tekstowego zawierającego listę wszystkich krajów członkowskich. Zadanie to uczniowie wykonują, korzystając z tablicy interaktywnej.

Etap realizacji

Nauczyciel prosi wybranego ucznia o podejście do tablicy interaktywnej i utworzenie na pulpicie pliku programu Microsoft Word o nazwie „państwa członkowskie UE”. W razie potrzeby wskazuje uczniowi dwa sposoby wykonania tego zadania:

1. Uruchomienie z poziomu menu Start aplikacji Microsoft Office Word, a następnie wybranie (z menu wyświetlanego przyciskiem pakietu Office lub z menu Plik – w zależności od wersji pakietu Microsoft Office) polecenia Zapisz jako, wskazanie pulpitu jako miejsca zapisu pliku i wprowadzenie jego nazwy.

2. Przytrzymanie wskaźnika tablicy interaktywnej przez kilka sekund w obszarze pulpitu lub wybranie przycisku funkcyjnego (zastępującego prawy przycisk myszy), gdy wskaźnik znajduje się w tym obszarze; spowoduje to wyświetlenie menu podręcznego, z którego należy wybrać polecenia Nowy – Dokument programu Microsoft Office Word, a następnie wprowadzić nazwę pliku.

(3)

3

Uczniowie przystępują do uzupełnienia listy. Podchodzą kolejno do tablicy i za pomocą wirtualnej klawiatury ekranowej wprowadzają 28 pozycji listy krajów członkowskich (stan z lipca 2013 r.), wspólnie się naradzając. Nauczyciel może wprowadzić element rywalizacji, na przykład dopuszczalny limit błędnych odpowiedzi (lub ich brak), i zaproponować sposób nagrodzenia grupy. Ponadto może zaproponować uzupełnienie nazw państw o nazwy ich stolic.

Odpowiedzi (dla nauczyciela):

Lista krajów UE i ich stolic (stan obowiązujący w lipcu 2013 r.): Austria (Wiedeń), Belgia (Bruksela), Bułgaria (Sofia), Chorwacja (Zagrzeb), Cypr (Nikozja), Czechy (Praga), Dania (Kopenhaga), Estonia (Tallinn), Finlandia (Helsinki), Francja (Paryż), Grecja (Ateny), Hiszpania (Madryt), Holandia (Amsterdam), Irlandia (Dublin), Litwa (Wilno), Luksemburg (Luksemburg), Łotwa (Ryga), Malta (Valletta), Niemcy (Berlin), Polska (Warszawa), Portugalia (Lizbona), Rumunia (Bukareszt), Słowacja (Bratysława), Słowenia (Lublana), Szwecja (Sztokholm), Węgry (Budapeszt), Wielka Brytania (Londyn), Włochy (Rzym).

Uczniowie po wprowadzeniu kolejnego państwa wybierają opcję Zapisz jako w programie Microsoft Office Word, aby utrwalać umiejętność obsługi tablicy interaktywnej.

Opcjonalnie w nagłówku listy krajów członkowskich może się pojawić flaga Unii Europejskiej, umieszczona za pomocą polecenia Wstaw obraz z menu programu Microsoft Office Word.

Plik z flagą można uzyskać na różne sposoby, np.:

1. Nauczyciel pobiera wcześniej flagę Unii Europejskiej z Internetu (http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Flag_of_Europe.svg) i udostępnia ją uczniom, wskazując miejsce zapisania pliku.

2. Nauczyciel wcześniej poleca uczniowi zdolnemu przygotowanie pliku z flagą i ustala z nim sposób dostarczenia go na zajęcia.

3. Jeśli uczniowie mają już taką wiedzę, mogą w czasie rzeczywistym pobrać flagę z Internetu

i umieścić ją w prezentacji.

Należy jeszcze dostosować wielkość obrazka proporcjonalnie do wspólnie utworzonej listy.

Ostatnim zadaniem jest skopiowanie tak przygotowanego pliku do indywidualnych folderów uczniów. W tym celu nauczyciel tworzy na pulpicie folder z nazwą klasy, a uczniowie kolejno podchodząc do tablicy, tworzą w nim swoje podfoldery, np. Janek_Kowalski. Następnie kopiują do nich plik „państwa członkowskie UE”, znajdujący się na pulpicie.

Etap końcowy

W ramach podsumowania wskazany uczeń odczytuje nazwy państw z listy. Można również skorzystać z interaktywnych gier i zabaw dostępnych na przykład na stronie http://europa.eu/kids-corner/index_pl.htm.

Jako zadanie domowe nauczyciel proponuje uczniom przygotowanie prezentacji opisującej jeden z wybranych krajów członkowskich UE. Na kolejnych zajęciach uczniowie będą mogli przedstawić swoje prezentacje na forum klasy.

Słowa kluczowe:

(4)

4

tablica interaktywna, Unia Europejska, UE, klawiatura ekranowa

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przygotowuje kurs „Matematyka w praktyce”, w którym znajduje się quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”.. Udostępnia kurs uczniom, określa warunki

Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki.. Są to

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba