Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Tacy sami, a jednak różni.
Cele ogólne:
- uwrażliwienie dzieci na problemy osób niepełnosprawnych, Cele szczegółowe:
- ukazanie osób niepełnosprawnych jako w pełni wartościowych.
- budowanie atmosfery tolerancji i zrozumienia dla osób niepełnosprawnych.
- zachęcanie do otwarcia się na osoby niepełnosprawne . Metody pracy:
- czynna (zadań oraz samodzielnych doświadczeń) - oglądowe (pokaz ilustracji)
- słowne ( opowiadanie, rozmowa) Formy pracy:
- zbiorowa, grupowa, indywidualna Przebieg zajęć:
1. Zabawa tradycyjna " Lisek"
Chodzi lisek koło drogi, Nie ma ręki ani nogi, Kogo lisek przyodzieje, Ten się nawet nie spodzieje.
Dzieci siadają po turecku w kręgu, każdy uczestnik kładzie ręce za plecami, na podłodze, dłońmi do góry. W trakcie śpiewu „lisek” podkłada delikatnie piłeczkę jednemu z siedzących dzieci i szybko ucieka wokół kręgu. Obdarowane dziecko musi liska złapać, gonitwa trwa do momentu aż „lisek” okrąży krąg i siądzie na zwolnione przez dziecko miejsce. Dziecko z piłeczką zostaje nowym” liskiem” i zabawa zaczyna się od początku.
2.Słuchanie opowiadania/ bajki poruszającej tematykę niepełnosprawności do wyboru jedna pozycja.
"Jaśka pierwszy dzień nowej szkoły”
"Ośmiorniczka”
"Tak jest i już" Rebecca Eliott
"Tuż pod moim nosem”
" Leon i jego nie- zwykłe spotkania".
3. Rozmowa na temat usłyszanego tekstu. Wyjaśnienie terminu: "niepełnosprawność".
Za Wikipedią: " Według WHO osoba niepełnosprawna to taka, która nie może samodzielnie, częściowo lub całkowicie zapewnić sobie możliwości normalnego życia indywidualnego i społecznego na skutek wrodzonego lub nabytego upośledzenia sprawności fizycznej lub psychicznej".
4. "Różne oblicza niepełnosprawności"- praca z obrazkiem.
Określanie rodzajów niepełnosprawności- odwołanie się do doświadczeń osobistych dzieci.
Praca z obrazkiem. Wskazywanie i nazywanie rodzajów niepełnosprawności.
5. " Jak by to było gdyby..."- zabawy umożliwiające doświadczenie problemów osób niepełnosprawnych.
- Drugą ręką
Dziecko podejmuje próbę narysowania człowieka ręką, którą na ogół się nie posługuje.
- Tor przeszkód
Nauczyciel łączy dzieci w pary. Jedno z dzieci zasłania oczy chustą. Druga osoba ma za zadanie bezpiecznie przeprowadzić "osobę niewidomą" do mety. Po wykonaniu zadania, następuje zamiana ról.
- Tor przeszkód- zabawa z rekwizytem.
Dziecku zawiązuje się oczy oraz wręcza laskę gimnastyczną. Dziecko musi przejść z jednego końca dywanu na drugi, omijając przeszkody poprzez wyczucie ich za pomocą laski.
- Podążaj za głosem
Dziecko z przepaską na oczach, porusza się zgodnie z instrukcją drugiego dziecka. ( dwa kroki do przodu, krok w lewo, trzy kroki do przodu...itp.)
- Kalambury
Dzieci w parach próbują przekazać sobie za pomocą gestów informację- słowo.
- Kto pierwszy na mecie
Dzieci siadają na dywanie tyłem do mety. Ich zadaniem jest przesuwać się w kierunku mety jedynie za pomocą rąk. Nie mogą odpychać się nogami.
- Czołganie
Dzieci muszą przeczołgać się z jednego końca dywanu do drugiego.
- Na jednej nodze
Dzieci skaczą z jednego końca dywanu na drugi na jednej nodze.
- O czym mowa?
Dzieci wykonują zadania we wcześniej wyznaczonych parach. Jednemu z dzieci nauczyciel zasłania uszy. Drugie dziecko wypowiada normalnym tonem, nazwę dowolnego zwierzęcia.
Zadaniem dziecka z zasłoniętymi uszami jest odgadnięci z ruchu warg, o jakie zwierzę chodzi.
- Gimnastyka języka.
Nauczyciel wypowiada trudne językowo zdania, a zadaniem dzieci jest ich powtórzenie:
W puszczy piszczy puszczyk.
Szeleszczą pszczoły w bluszczu.
Czcigodnym czcicielom czystości.
Jola lojalna, Jona nielojalna.
W Szczebrzeszynie, chrząszcz brzmi w trzcinie.
Stół z powyłamywanymi nogami.
Król Karol, kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
6. "Serce na dłoni"- praca plastyczna.
Ozdabianie w dowolny sposób poniższy szablon.
7. Podsumowanie zajęć.
Rozmowa na temat tego, w jaki sposób można pomóc osobom niepełnosprawnym, by mogły przezwyciężyć napotykanie na co dzień przeszkody. Jak należy zachować się w kontakcie z osobą niepełnosprawną.