• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Tygodniowy blok tematyczny: TYDZIEŃ INNY JAK WSZYSTKIE Temat zajęć: "Karnawałowy zawrót głowy" Cele operacyjne: uczeń:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ Tygodniowy blok tematyczny: TYDZIEŃ INNY JAK WSZYSTKIE Temat zajęć: "Karnawałowy zawrót głowy" Cele operacyjne: uczeń:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Tygodniowy blok tematyczny: TYDZIEŃ INNY JAK WSZYSTKIE Temat zajęć: "Karnawałowy zawrót głowy"

Cele operacyjne:

uczeń:

 potrafi wyjaśnić pojęcie karnawał, mięsopust, maska, tłusty czwartek,

 potrafi wyciąć i ozdobić postać z bajki,

 umie zatańczyć taniec karnawałowy,

 zaśpiewa piosenkę integracyjną,

 potrafi bezpiecznie posługiwać się nożyczkami,

 stosuje zasady fair play podczas wspólnych gier i zabaw,

 stosuje zasady kulturalnego zachowania się przy stole.

Metody:

 słowne - rozmowa, pogadanka,

 aktywizujące - zadania stawiane do wykonania.

Formy pracy:

 indywidualna,

 zbiorowa,

 grupowa.

Miejsce:

 sala świetlicy szkolnej Grupa:

uczniowie klas II-III (12 osób) Środki dydaktyczne:

oryginalna maska wenecka, miseczki (2 szt.), rękawice foliowe (2 pary), cukierki (12 szt.), białe kartki z postaciami z bajek, klej, nożyczki, kredki, cekiny lub inne elementy ozdobne, żółty brystol formatu A0 (sala balowa Królowej Śniegu), wystrój sali świetlicowej- balony, serpentyny, plakaty, okolicznościowy poczęstunek - pączki, tacki, serwetki (niekoniecznie).

(2)

TOK ZAJĘĆ:

1. Pogadanka, heureza

Uczniowie siadają w kręgu na dywanie. Nauczyciel wita dzieci i rozpoczyna rozmowę kierowaną zadając im pytania:

 Usiądźcie wygodnie i rozejrzyjcie się dookoła. Co nowego zauważyliście dzisiaj w wystroju naszej sali?

 Jak myślicie, dlaczego nasza sala jest dzisiaj tak udekorowana?

 Kto z was potrafiłby wyjaśnić, co oznacza słowo karnawał?

Nauczyciel uzupełnia wypowiedź dzieci i wyjaśnia pojęcie karnawału.

Karnawał obecnie jest rozumiany jako czas hucznych zabaw, tańców i ulicznych pochodów.

Według kalendarza rozpoczyna się 6 stycznia .W naszej polskiej kulturze karnawał zwany był dawniej zapustami i trwał od Nowego Roku do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.

 Czy wiecie, jak nazywane są ostatnie dni karnawału?

Nauczyciel objaśnia co oznacza ten termin, włączając w wypowiedź ciekawostkę.

Ostatnie dni karnawału nazywane są ostatkami. Dawniej w polskiej tradycji ostatnie 5 dni karnawału zwane były mięsopustem, ponieważ nie jadano w tym czasie zwyczajowo mięsa.

 Czy wiecie, gdzie odbywają się na świecie najsłynniejsze karnawały?

Najsłynniejsze karnawały odbywają się w Rio de Janeiro i w Wenecji. Karnawały te znacznie różnią się od siebie. W Rio organizowane są parady, na których strojnie ubrani tancerze prezentują różne szkoły tańca zwanego sambą, natomiast karnawał wenecki znany jest z wyszukanych strojów i wspaniałych masek.

Czy ktoś z was wie, co to jest maska?

Maska to częściowe lub całościowe przykrycie twarzy z otworami na oczy używane dawniej w celach magicznych lub obrzędowych. Dzisiaj jest to raczej ozdoba, nadająca magii i

tajemniczości. Maska może mieć różne kształty. Najczęściej przedstawia głowę zwierzęcia, potwora lub demona.

Ja przyniosłam dzisiaj dla was prawdziwą, oryginalną maskę karnawałową przywiezioną z Wenecji. Spójrzcie, jak wygląda taka maska...

Dzieci oglądają maskę, a chętnym nauczyciel pozwala ją przymierzyć do twarzy. W tym czasie opowiada dzieciom ciekawostki związane z powstawaniem masek w Wenecji.

2. Praca techniczno-plastyczna (socjogram) "Bal u Królowej Śniegu"

Nauczyciel zaprasza dzieci do stołów, na których leżą nożyczki, kredki, ołówki, czarno-białe obrazki przedstawiające postaci z bajek (do wyboru) i elementy ozdobne np. cekiny. Zadaniem dzieci jest wybrać postać, pokolorować ją, wyciąć i przyozdobić oraz podpisać ołówkiem swoim imieniem i nazwiskiem. W tym czasie nauczyciel ma obowiązek zwrócić im uwagę na

bezpieczne używanie nożyczek, potrzebę oszczędzania materiałów, dbanie o ład i porządek przy

(3)

swoim miejscu pracy. Postaci z bajek dzieci przyklejają na arkuszu brystolu, który przedstawia salę balową (okna, stoliki, parkiet, pojedyncze krzesła w kątach, drzwi wyjściowe). Nauczyciel zwraca uwagę, jak rozmieszczone są postaci. Ćwiczenie to, pozwala na ocenę adaptacji dziecka w grupie.

3. Zabawa - "Najważniejszy gość na balu"

Prowadzący zaprasza dzieci do wspólnej zabawy. Ustawia uczestników w dwóch rzędach w odległości 2 metrów twarzami do siebie. Zadaniem każdego z dzieci jest wyobrażenie sobie siebie w przebraniu karnawałowym i przejście po środku rzędów dumnym krokiem i z

uśmiechem na ustach , tak jak by było najważniejszym gościem na balu. Inni uczestnicy w tym czasie witają gościa oklaskami, ukłonami i życzliwymi okrzykami. Wszyscy po kolei

przechodzą środkiem i ustawiają się w szpaler. Zabawa wzmacnia poczucie własnej wartości u dzieci.

4. Taniec - ”Karnawałowy Swing"

Nauczyciel odtwarza melodię na magnetofonie. Dzieci stojąc w dwóch rzędach dobierają się w pary (po jednej osobie z każdego rzędu) i tańczą w środku między rzędami. Kiedy znajdą się na końcu szpalera, każde z nich wraca do swojego rzędu.

5. Konkurs "Cukierkowe wyścigi"

Uczestnicy zabawy nadal stoją w dwóch rzędach. Prowadzący rozstawia przed każdym rzędem w dużej odległości dwa krzesła z miseczkami pełnymi cukierków. Obok krzeseł stawia kosze.

Zadaniem dzieci będzie jak najszybciej dobiec do miseczki, odwinąć cukierek w rękawiczkach, papierek celnie wrzucić do kosza, po czym w biegu powrócić do drużyny i przekazać rękawiczki następnemu uczestnikowi wyścigu. Cukierek można zjeść dopiero po powrocie do swojego rzędu i wykonaniu zadania. Drużyna, która najszybciej wykona zadanie - wygrywa! Nauczyciel

powinien zwrócić uwagę na bezpieczeństwo uczestników, a także czy dzieci współzawodniczą ze sobą zgodnie z zasadami fair play, tzn. czy przy starcie przekazują sobie i zakładają

rękawiczki, czy celnie wrzucają papierki do kosza. Osoba, która w biegu założyła rękawiczki, musi powrócić na start, w przypadku niecelnego rzutu, uczestnik powinien wrócić się i właściwie wykonać zadanie.

6. Wspólne śpiewanie grupowej piosenki

Prowadzący zaprasza dzieci do kółeczka. Dzieci trzymając się za ręce obserwują nauczyciela i powtarzają za nim gesty śpiewając krótką piosenkę.

Jaka siła jest w splecionych mocno dłoniach, Jaką moc ma spojrzenie w ludzkie oczy.

Jak dobrze jest gdy ludzi łączy serce, Każdy dzień inaczej się toczy...

7. Zakończenie - poczęstunek

Jeśli jest przewidziany poczęstunek dzieci powinny przed i po nim umyć ręce.

Po czynnościach związanych z higieną zasiadają do stołu. W tym czasie prowadzący zadaje uczniom pytanie:

(4)

Czy ktoś z was wie, jak nazywa się ostatni czwartek karnawału?

Dzisiaj jest Tłusty Czwartek. Zapraszam was wszystkich na pączki i faworki podawane zwyczajowo w tym dniu...

Nauczyciel podaje dzieciom na jednorazowych tackach słodki poczęstunek.

Koniec

Scenariusz przygotowała:

Anna Durawa - nauczyciel świetlicy

Cytaty

Powiązane dokumenty

4.2c- realizuje proste projekty w zakresie form użytkowych, w tym służące kształtowaniu własnego wizerunku i otoczenia oraz upowszechnianiu kultury w środowisku

Za domkiem znajdowało się niewielkie jeziorko z czystą, lazurową wodą, w której wesoło pluskały się kolorowe rybki.. Puszek bardzo lubił wyprawy nad jeziorko i lubił

Nauczyciel podaje informacje na temat życia i twórczości autorki, jej ojczystego kraju, w którym rozgrywa się akcja książki?. Sprawdzenie aktywnego słuchania uczniów

Środki dydaktyczne: wiadomość od Pani Wiosny, Quiz od Pani Zimy, prezentacja wiosennych symboli, tablica multimedialna, kartki z cieniem, kolorowe kartki, bibuła, włóczka,

Środki dydaktyczne: obrazki wiosennych kwiatów, obrazki będące rozwiązaniem zagadek, podpisy do zagadek, kwiaty w doniczkach: hiacynt, żonkil, kwiaty cięte: tulipany, żonkile,

· Puzzle dziewięcioelementowe, wzór z tęczą, wymiar pojedynczego puzzla 8 na 8 centymetrów: materiał pomocniczy 03, materiał pomocniczy 04,. · Puzzle dziewięcioelementowe, wzór

Na zajęciach przeprowadzonych według zaproponowa- nego scenariusza dzieci zamienią się w kucharzy i przy- gotują sałatkę owocową.. Wcześniej zastanowią się, czy przepis na

Ilustracje zwierząt hodowanych na wsi, płyta CD z odgłosami zwierząt, produkty ( lub ilustracje) pochodzenia zwierzęcego: mleko krowie i kozie, ser owczy, kozi, krowi, jajka,