• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Temat: Udźwiękowienie filmu. Windows Live Movie Maker

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:

4) opisuje cechy różnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej, multimedialnej.

Język polski:

2. Świadomość językowa. Uczeń:

7) operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (na tym etapie skoncentrowanym przede wszystkim wokół tematów: dom, rodzina, szkoła i nauka, środowisko przyrodnicze i społeczne).

Plastyka:

2. Tworzenie wypowiedzi – ekspresja przez sztukę. Uczeń:

1) podejmuje działalność twórczą, posługując się podstawowymi środkami wyrazu plastycznego i z innych dziedzin sztuki (fotografika, film) w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin sztuki).

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Rozumnie potrzebę dodania muzyki do klipu

● Zna narzędzia i opcje programu Windows Live Movie Maker

● Pobiera muzykę z Internetu

● Dodaje muzykę do klipu/zdjęć

● Stosuje rozumnie narzędzia programu

● Zapisuje projekt w postaci filmu na sprzęt do odtwarzania

● Analizuje i łączy informacje z różnych przedmiotów

● Ze zrozumieniem korzysta z informacji przekazanej na zajęciach

● Właściwie wnioskuje

Nabywane umiejętności

Uczeń:

● Różnorodnie postrzega i opisuje rzeczywistość

● Docenia wartość muzyki

● Wyszukuje w Internecie darmowe zasoby muzyki

● Potrafi obrobić klip/zdjęcia na własny użytek

● Stosuje formaty plików dźwiękowych

● Zapisuje projekt filmu z zastosowaniem odpowiedniej rozdzielczości

(2)

2

● Korzysta z różnych źródeł informacji (samokształcenie)

● Wykorzystuje wiedzę w praktyce

● Sprawnie posługuje się komputerem i oprogramowaniem

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

● Umiejętność uczenia się

● Świadomość i ekspresja kulturalna

● Inicjatywność i przedsiębiorczość

Środki dydaktyczne:

● Komputery z dostępem do Internetu i zainstalowanym programem Windows Live Movie Maker oraz wyposażone w głośniki

● Rzutnik

● Plik dźwiękowy (np. pochodzący zasobów

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Sound)

● Dowolny fragment filmu niemego (np. wyszukany na portalu YouTube)

● Film (samouczek): „Dodajemy do filmu ścieżkę dźwiękową”

● Ćwiczenie interaktywne: „Dodawanie ścieżki dźwiękowej do filmu”

Metody nauczania:

● Podające: rozmowa kierowana

● Eksponujące: program

● Programowane: z pomocą komputera

● Praktyczne: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie

Formy pracy:

● Zespołowa jednolita

● Indywidualna jednolita

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel, wyłączając głośnik, wyświetla na rzutniku fragment filmu kina niemego (można wyszukać taki fragment na portalu YouTube). Pyta uczniów, jakie mieli odczucia, czego im brakowało przy oglądaniu filmów? Następnie, po włączeniu muzyki, uczniowie kontynuują jeszcze przez chwilę oglądanie filmu.

Nauczyciel mówi, że cyfrowym aparatem fotograficznym można robić nie tylko zdjęcia, ale także za pomocą funkcji nagrywania filmować otaczającą rzeczywistość. Często się zdarza, że po powrocie do domu ze wspaniałej wycieczki oglądamy nasze nagrania i czujemy się jak w niemym kinie. Co można zrobić, by uatrakcyjnić oglądanie nakręconych klipów lub zrobionych zdjęć?

Uczniowie powinni odpowiedzieć, że można dodać podkład muzyczny.

(3)

3 Etap realizacji

Nauczyciel pyta uczniów, jakiej muzyki słuchają. Następnie pokazuje za pomocą rzutnika program Windows Live Movie Maker (korzysta z zakładki Strona główna), dodaje klipy (miasta, parku, zabytków lub też szkoły, boiska) lub zdjęcia i je odtwarza.

Pokazuje, jak dodać podpisy do każdego zdjęcia, i ponownie odtwarza materiał. Z pewnością film trochę „ożył”, ale nie na tyle, by nas ostatecznie zadowolić.

Nauczyciel dodaje plik dźwiękowy z zasobów Wikimedii i informuje uczniów, że mogą także korzystać z darmowych plików muzycznych do użytku niekomercyjnego ze strony www.jemendo.com/pl.

Ponownie odtwarza całość. Dodanie muzyki spowodowało, że odbiór całego pliku stał się przyjemniejszy.

Nauczyciel prezentuje jeszcze kilka funkcji programu, np.:

● włączenie się muzyki z opóźnieniem – czas rozpoczęcia,

● zatrzymanie muzyki w dowolnym miejscu i ciągłe powtarzanie ostatniego fragmentu – punkt końcowy,

● zaimportowanie nowej muzyki w dowolnym miejscu klipu lub pokazu zdjęć,

● wzmocnienie głośności muzyki na początku lub stopniowe wyciszenie na końcu klipu lub pokazu zdjęć.

Niewątpliwie te dodatkowe zabiegi zwiększają doznania wzrokowo-słuchowe. Końcowym etapem jest zapisanie projektu jako filmu o rozszerzeniu WMV. Przy zapisie należy pamiętać o rozdzielczości, czyli dopasowaniu do urządzenia, na którym będzie odtwarzany film.

Etap końcowy

Podsumowanie wiadomości – nauczyciel proponuje wykonanie ćwiczenia. Prosi o uruchomienie programu Windows Live Movie Maker, wyszukanie folderu z przykładowymi klipami i dodanie adekwatnej muzyki np. z portalu www.jemendo.com/pl.

Uczniowie prezentują swoje filmy.

Dodatkowo:

Uczniowie zdolni mogą przeszukać rodzinne zbiory zdjęć, zeskanować je, jeśli są w postaci analogowej, i zmontować film niespodziankę dla członków swojej rodziny.

Słowa kluczowe:

film, udźwiękowienie filmu, plik dźwiękowy, Windows Live Movie Maker, darmowa baza muzyki

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przygotowuje kurs „Matematyka w praktyce”, w którym znajduje się quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”.. Udostępnia kurs uczniom, określa warunki

Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki.. Są to

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba