1
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Przebiegi funkcji w arkuszu kalkulacyjnym
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, tekstów, danych liczbowych, motywów, animacji, prezentacji multimedialnych. Uczeń:
4) stosuje arkusz kalkulacyjny do gromadzenia danych i przedstawiania ich w postaci graficznej z wykorzystaniem odpowiednich typów wykresów.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Definiuje pojęcia: wykres liniowy, wykres słupkowy, wykres punktowy, legenda
● Wyjaśnia, jakie znaczenie ma dokładne opisanie wykresu
● Wymienia zalety przedstawiania funkcji na wykresie
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi wprowadzać dane do arkusza kalkulacyjnego
● Potrafi wykreślić wykres funkcji w arkuszu kalkulacyjnym
● Potrafi odpowiednio sformatować wykres w arkuszu kalkulacyjnym
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
● Komputery podłączone do Internetu z zainstalowanym pakietem MS Office
● Film samouczek: „Tworzenie wykresów funkcji w MS Excel”
● Ćwiczenie: „Przebiegi funkcji w MS Excel”
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: film
● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana
● Praktyczne: ćwiczenia
2
Formy pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca w grupie
● Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Zapoznanie uczniów z tematem.
Nauczyciel zapisuje na tablicy wzór funkcji liniowej (np. y = 2x) oraz kilka wartości w tabeli (np. dla x = 0, 1, 2, 3, 4, 5), a także kreśli wykres funkcji w układzie współrzędnych kartezjańskich. Następnie pyta uczniów, który sposób przedstawienia funkcji wydaje się im najbardziej czytelny. Jeżeli nie uzyska spodziewanej odpowiedzi (wykres funkcji), mówi, że w przypadku bardziej złożonych funkcji, o bardziej skomplikowanym wzorze niż funkcja liniowa, wykres jest czytelniejszy od pozostałych sposobów przedstawienia funkcji, pokazanych na tablicy.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film samouczek pt. „Tworzenie wykresów funkcji w MS Excel”, po czym omawia podstawowe typy wykresów w programie Microsoft Excel. Określa, do jakich zastosowań są one przeznaczone. Podkreśla wagę odpowiedniego oznaczenia osi oraz podpisania wykresu.
Następnie przedstawia zestaw ćwiczeń pt. „Przebiegi funkcji w MS Excel” oraz przydziela po jednym zadaniu każdemu uczniowi. Uczniowie wykonują przydzielone im zadania.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i w razie konieczności im pomaga.
Etap końcowy
Nauczyciel zadaje uczniom pytania kontrolne:
1. Czy Waszym zdaniem użycie wykresów w programie Microsoft Excel ułatwia prezentację wyników?
2. Jakie typy wykresów można wykreślać w programie Microsoft Excel?
3. Jakie elementy formatowania wykresów można modyfikować w programie Microsoft Excel?
Zadanie domowe:
Przez tydzień notuj, ile godzin dziennie spędzasz przed ekranem telewizora/komputera, a następnie przedstaw ten czas na wykresie słupkowym w programie Excel.
Słowa kluczowe:
Excel, wykres funkcji, typy wykresów