• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć III etap edukacyjny, informatyka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć III etap edukacyjny, informatyka"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, informatyka

Temat: Notacja wykładnicza w arkuszu kalkulacyjnym

Treści kształcenia:

Informatyka:

6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Uczeń:

1) wykorzystuje programy komputerowe, np. arkusza kalkulacyjnego, do analizy wyników eksperymentów, programów specjalnego przeznaczenia, programów edukacyjnych.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Rozumie zapis notacji wykładniczej

● Zna zalety stosowania notacji wykładniczej

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi przedstawić notację wykładniczą w arkuszu kalkulacyjnym

● Potrafi zmienić formaty liczb w arkuszu kalkulacyjnym

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

● Kompetencje społeczne

Środki dydaktyczne:

● Film samouczek: „Notacja wykładnicza w MS Excel”

● Prezentacja zawierająca zestaw ćwiczeń: „Notacja wykładnicza w MS Excel”

● Komputery podłączone do Internetu z zainstalowanym pakietem MS Office

● Rzutnik

● Tablica

Metody nauczania:

● Eksponujące: film

● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana

● Praktyczne: ćwiczenia

Formy pracy:

● Praca zbiorowa

● Praca w grupie

● Praca indywidualna

(2)

2

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Zapoznanie uczniów z tematem.

Nauczyciel zapisuje na tablicy liczbę w notacji wykładniczej i pyta uczniów, czy spotkali się już z takim zapisem liczb. Nauczyciel wysłuchuje odpowiedzi i komentuje je. Tłumaczy, że chociaż alternatywna nazwa tego zapisu to notacja naukowa, zapis ten stosowany jest nie tylko przez naukowców. Uczniowie mogą się z nim spotkać, gdy np. używają kalkulatorów.

Nauczyciel pyta uczniów, czy ich zdaniem notacja wykładnicza może ułatwić porównywanie liczb. Zapisuje w notacji dziesiętnej dużą (np. 1010) oraz małą liczbę (10-10) i pyta, czy notacja wykładnicza pozwala się szybko zorientować, ile cyfr ma dana liczba. Nauczyciel komentuje odpowiedzi uczniów.

Etap realizacji

Nauczyciel wyświetla film samouczek pt. „Notacja wykładnicza w MS Excel”, na temat wykorzystywania notacji wykładniczej w Excelu.

Informuje, że liczba, która jest wyświetlana w notacji wykładniczej w programie Excel, zawiera człon E+n, gdzie E oznacza pomnożenie wyświetlanej przed tym członem liczby przez 10 do potęgi n (n jest tutaj wykładnikiem potęgi).

Nauczyciel zapisuje na tablicy liczby podane w samouczku (rys. 1) oraz ponownie tłumaczy zapis w notacji wykładniczej. Upewnia się, że wszyscy uczniowie zrozumieli tę notację.

Rys. 1 Przykładowe liczby w notacji dziesiętnej wraz z zapisem w notacji wykładniczej

Następnie nauczyciel przedstawia zestaw ćwiczeń i przydziela uczniom poszczególne zadania. Uczniowie wykonują przydzielone im zadania. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i, w razie konieczności, pomaga im.

Etap końcowy

Nauczyciel podsumowuje zajęcia. Wspólnie z uczniami przegląda efekty ich pracy.

Zadanie domowe:

Sprawdź w Internecie: ile sekund upłynęło od wielkiego wybuchu, ile jest atomów we wszechświecie itp. Czy autorzy stron podających te liczby stosują notację wykładniczą?

(3)

3

A jak jest w przypadku małych liczb, takich jak promień jądra atomu, średnica włosa? Czy tutaj również przydaje się notacja wykładnicza?

Słowa kluczowe:

notacja wykładnicza, notacja naukowa, zapisywanie wielkich liczb

Cytaty

Powiązane dokumenty

„Przejawy przestępczości komputerowej” i rozpoczyna dyskusję na temat pojęcia przestępczości komputerowej, rodzajów działań przestępczych, współczesnych

Następnie nauczyciel podejmuje rozmowę z uczniami na temat różnych znanych im przypadków naruszania praw licencyjnych, użytkowania oprogramowania, pożyczania płyt

Następnie pyta uczniów, czy wyszukiwarka Google znajdzie więcej stron po wpisaniu haseł „Kraków Warszawa" (bez cudzysłowu) czy „Warszawa" (bez

Następnie pada pytanie, do czego można wykorzystać wyszukiwarki internetowe (wyszukiwanie stron internetowych, ilustracji, wideo itp.).. Odpowiedzi uczniów są

Nauczyciel pyta uczniów, jakie funkcje występują w przeglądarkach internetowych (przeglądanie stron, historia, zakładki, pobieranie plików, tryb prywatny itp.). Nauczyciel

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy – część grup prosi o znalezienie w zasobach Internetu serwisów społecznościowych otwartych i zamkniętych (np. Biznes.net,

„Korzystamy z forum dyskusyjnego”, a następnie logują się na założonym przez nauczyciela forum dyskusyjnym. Na forum komentują

„Autoprezentacja w programie MS Power Point” na temat tworzenia autoprezentacji z wykorzystaniem zaawansowanych funkcjach programu PowerPoint, przypominając, że jest to