1
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Przeglądarki internetowe
Treści kształcenia:
Informatyka:
2. Wyszukiwanie i wykorzystywanie (gromadzenie, selekcjonowanie, przetwarzanie) informacji z różnych źródeł; współtworzenie zasobów w sieci. Uczeń:
2) za pomocą odpowiednich systemów wyszukiwania znajduje informacje w internetowych zasobach danych, katalogach, bazach danych.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Definiuje pojęcie „przeglądarka internetowa”
● Wyjaśnia podstawowe funkcje przeglądarek internetowych
● Wymienia zalety poszczególnych przeglądarek internetowych
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi wymienić najpopularniejsze przeglądarki internetowe
● Potrafi używać podstawowych funkcji w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych
● Porównuje możliwości i wydajność najpopularniejszych przeglądarek internetowych
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje społeczne
● Podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
● Film (samouczek): „Korzystamy z zakładek w przeglądarce”
● Film (samouczek): „Instalowanie przeglądarki Chrome”
● Komputery podłączone do Internetu
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: film (samouczek)
● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana
● Praktyczne: ćwiczenia
2
Forma pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca w grupie
● Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Zapoznanie uczniów z tematem. Nauczyciel pyta uczniów, jakie znają przeglądarki internetowe. Zapisuje ich nazwy na tablicy. Następnie zadaje pytanie, czy mogą w jakikolwiek sposób scharakteryzować te przeglądarki. Uczniowie odpowiadają, a nauczyciel komentuje odpowiedzi. Podkreśla, że przeglądarka Internet Explorer (IE) jest dostarczana wraz z systemem operacyjnym. Nauczyciel pyta uczniów, jakie funkcje występują w przeglądarkach internetowych (przeglądanie stron, historia, zakładki, pobieranie plików, tryb prywatny itp.). Nauczyciel zapisuje te funkcje na tablicy, a następnie pyta uczniów, czy używają tych funkcji. Nauczyciel komentuje odpowiedzi uczniów.
Etap realizacji
Uczniowie uruchamiają dostępne na komputerach w pracowni przeglądarki internetowe i wyszukują w nich podstawowe funkcje, np. przeglądanie historii, dodawanie zakładek itp.).
Następnie oglądają film (samouczek), pt. „Korzystamy z zakładek w przeglądarce”.
Wykonują działania pokazane w samouczku.
Następnie nauczyciel prosi, aby uczniowie w grupach porównali przeglądarkę IE z przedstawioną w w filmie (samouczku) pt. „Instalowanie przeglądarki Chrome”.
Dzieli uczniów na grupy i daje im zadanie, aby sprawdzili, czy w obu przeglądarkach są dostępne funkcje zapisane na tablicy, a jeżeli tak – to czy jest między nimi jakaś różnica.
Prosi także, by uczniowie porównali prędkość działania przeglądarek.
(Uwaga: Jeżeli na komputerze nie ma zainstalowanej potrzebnej przeglądarki, uczniowie powinni samodzielnie ją zainstalować).
Uczniowie porównują przeglądarki. Podczas pracy mogą korzystać z komputera podłączonego do Internetu. Wybrany uczeń z każdej grupy prezentuje wyniki porównania.
Nauczyciel komentuje pracę grupy. Pyta uczniów, czy po przeprowadzonych porównaniach są w stanie wskazać najlepszą przeglądarkę. Następnie przedstawia aktualne wyniki badań statystycznych na temat popularności poszczególnych przeglądarek w Polsce i na świecie.
Nauczyciel komentuje zbieżność lub rozbieżność statystyki z wyborem uczniów.
Etap końcowy
Nauczyciel zadaje pytania kontrolne uczniom:
1. Jakie znacie przeglądarki internetowe?
2. Która przeglądarka internetowa jest instalowana razem z systemem operacyjnym Windows?
3. Dlaczego ludzie korzystają z różnych przeglądarek internetowych?
4. Czy przeglądarki czymś różnią się od siebie?
3 Zadanie domowe:
Jaka jest Twoja ulubiona przeglądarka internetowa? Uzasadnij swój wybór.
Słowa kluczowe:
Przeglądarka internetowa, Internet Explorer, wyszukiwanie