1
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Definiowanie zapytań w wyszukiwarkach
Treści kształcenia:
Informatyka
2. Wyszukiwanie i wykorzystywanie (gromadzenie, selekcjonowanie, przetwarzanie) informacji z różnych źródeł; współtworzenie zasobów w sieci. Uczeń:
2 za pomocą odpowiednich systemów wyszukiwania znajduje informacje w internetowych zasobach danych, katalogach, bazach danych.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Definiuje pojęcia związane z wyszukiwarkami internetowymi: zawężenie wyszukiwania, spójnik lub (OR), operator „-”
● Wyjaśnia funkcje podstawowych operatorów używanych w wyszukiwarce
● Wymienia zalety stosowania precyzyjnych zapytań w wyszukiwarkach
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi wyszukiwać całe frazy w wyszukiwarkach internetowych
● Potrafi wykluczyć hasło z wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych
● Potrafi dobrać odpowiednią liczbę słów kluczowych do zawężenia wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje społeczne
● Podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
● Film (samouczek): „Definiowanie zapytań w wyszukiwarkach cz. 1”
● Film (samouczek): „Definiowanie zapytań w wyszukiwarkach cz. 2”
● Komputery podłączone do Internetu
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: film samouczek
● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana
● Praktyczne: ćwiczenia
2
Formy pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca w grupie
● Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Zapoznanie uczniów z tematem.
Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, w jaki sposób formułować zapytania w wyszukiwarkach internetowych, by uzyskać oczekiwane rezultaty. Uczniowie odpowiadają na pytanie. Nauczyciel komentuje odpowiedzi uczniów. Następnie pyta uczniów, czy wyszukiwarka Google znajdzie więcej stron po wpisaniu haseł „Kraków Warszawa" (bez cudzysłowu) czy „Warszawa" (bez cudzysłowu) – dyskusja na ten temat.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film samouczek pt. „Definiowanie zapytań w wyszukiwarkach cz. 1”, na temat definiowania zapytań w wyszukiwarkach, a następnie dzieli uczniów na cztery grupy i prosi, by uczniowie z pierwszej grupy wpisali w wyszukiwarce hasło „Kraków" (bez cudzysłowu), z drugiej – „Warszawa" (bez cudzysłowu), z trzeciej – „Warszawa Kraków" (bez cudzysłowu), a z czwartej – „Warszawa Kraków" (z cudzysłowem). Wybrany uczeń z każdej grupy podaje liczbę wyszukanych stron internetowych. Nauczyciel zapisuje wyniki na tablicy, po czym prosi uczniów, by je skomentowali.
Nauczyciel przedstawia drugi film pt. „Definiowanie zapytań w wyszukiwarkach cz. 2”, na temat definiowania zapytań w wyszukiwarkach. Uczniowie z pierwszej grupy wpisują w wyszukiwarce hasło „Kraków OR Warszawa" (bez cudzysłowu), z drugiej – „Warszawa OR Kraków" (bez cudzysłowu), z trzeciej – „Warszawa-Kraków" (bez cudzysłowu), a z czwartej –
„Kraków-Warszawa" (bez cudzysłowu). Następnie nauczyciel prosi wybranego ucznia z każdej grupy, by podał liczbę wyszukanych stron internetowych. Nauczyciel zapisuje wyniki na tablicy, po czym prosi uczniów, by je skomentowali.
Nauczyciel podsumowuje obserwowane wyniki.
Etap końcowy
Nauczyciel zadaje pytania kontrolne uczniom:
1. W jaki sposób użycie cudzysłowu wpływa na wyszukiwanie stron internetowych?
2. W jaki sposób użycie spójnika „lub” (OR) wpływa na wyszukiwanie stron internetowych?
3. Czy kolejność użycia wyrazów połączonych spójnikiem „lub” (OR) ma znaczenie?
4. W jaki sposób operator „-” wpływa na wyszukiwanie stron internetowych?
5. Do czego służy opcja „Szczęśliwy traf” w wyszukiwarce Google?
6. Do czego służy komenda „Define” w wyszukiwarce Google?
Zadanie domowe:
Zastanów się, w jaki sposób można zdefiniować zapytanie, by wyświetlić informację o karczmie Rzym, a nie o mieście Rzym? Podaj trzy przykłady takich zapytań.
3
Słowa kluczowe: