• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć III etap edukacyjny, informatyka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć III etap edukacyjny, informatyka"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, informatyka

Temat: Zarządzanie danymi w komputerze

Treści kształcenia:

Informatyka:

1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem, korzystanie z sieci komputerowej. Uczeń:

4) wyszukuje i uruchamia programy, porządkuje i archiwizuje dane oraz programy; stosuje profilaktykę antywirusową;

3) stosuje podstawowe usługi systemu operacyjnego i programów narzędziowych do zarządzania zasobami (plikami) oraz instalowania oprogramowania.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Potrafi korzystać z interfejsu wyszukiwania w systemie operacyjnym Windows

● Potrafi archiwizować dane i programy

● Potrafi zarządzać przestrzenią dyskową oraz usuwać zbędne dane i programy

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Zna programy służące do archiwizacji danych oraz związane z nimi formaty plików.

● Zna podstawowy interfejs systemu operacyjnego Windows do operowania na plikach i folderach

● Zna interfejs i usługi systemu operacyjnego Windows do wyszukiwania plików i folderów oraz usuwania programów

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Kompetencje społeczne i obywatelskie

Środki dydaktyczne:

● Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej z zainstalowanym programem Alt Commander

● Film (samouczek): „Poruszanie się po folderach”

● Film (samouczek): „Korzystamy z Eksploratora Windows”

Metody nauczania:

● Podające: opis

● Problemowe: dyskusja

● Praktyczne: ćwiczenie

(2)

2

Formy pracy:

● Jednolita

● Indywidualna lub grupowa (w parach)

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel prosi uczniów, aby przygotowali informacje związane z rejestrem systemowym, dotyczące jego funkcji, edytowania zawartości oraz wpływu na poprawne działanie systemu.

Ponadto uczniowie mogą wyszukać informacje o programach archiwizujących pliki (np.:

Winrar, 7Zip).

Etap wstępny

Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od krótkiego wstępu teoretycznego, dotyczącego potrzeby utrzymania porządku w danych na dysku komputera oraz metod zarządzania danymi w komputerze i narzędzi, które do tego służą.

Wymienia narzędzia i aplikacje ułatwiające tworzenie folderów, podfolderów, kopiowanie i usuwanie plików oraz umożliwiające archiwizowanie danych, np. Eksplorator Windows, Alt Commander, Winrar, 7Zip.

Etap realizacji

Nauczyciel prezentuje uczniom film (samouczek) pt. „Poruszanie się po folderach”, aby zademonstrować sposób poruszania się w przestrzeni dyskowej komputera oraz operowania na plikach i folderach za pomocą programu Alt Commander.

Po zapoznaniu się z filmem uczniowie uruchamiają program i wykonują w nim następujące polecenia:

● Utwórz dwa katalogi „Commander” i „Alt”,

● W katalogu „Alt” załóż plik „commander.txt”,

● Skopiuj plik „commander.txt” do katalogu „Commander”,

● Usuń utworzone katalogi.

Następnie oglądają film (samouczek) pt. „Korzystamy z Eksploratora Windows” i po jego obejrzeniu wykonują za pomocą Eksploratora Windows te same polecenia, które wykonywali wcześniej w programie Alt Commander.

Uczniowie porównują sposób obsługi obu tych narzędzi.

Druga część zajęć dotyczy zagadnienia archiwizowania plików oraz służących do tego programów. Nauczyciel pokazuje uczniom, korzystając z rzutnika, w jaki sposób korzystać z jednego z programów, np. Winrar lub 7Zip. Przedstawia, jak można utworzyć archiwum plików (przynajmniej w dwóch formatach), zabezpieczyć je hasłem oraz rozpakować.

Inicjuje dyskusję na temat samej idei archiwizowania. Ważne jest, aby uczniowie zwrócili uwagę na zmniejszenie rozmiaru plików po tej operacji.

Uczniowie, z pomocą nauczyciela, wymieniają sytuacje, w których warto użyć programów do archiwizacji/pakowania plików, np.:

● dodawanie dużego załącznika do wiadomości e-mail, gdy jest on większy niż ograniczenie wielkości załączników (np. dla usługi Gmail jest to 25 MB),

(3)

3

● wysyłanie wiadomości e-mail z załącznikiem przy łączu internetowym o małej przepustowości (im mniejszy załącznik, tym szybciej zostanie wysłany),

● zmniejszenie zajętości dysku lub zmieszczenie pliku na nośniku o niewystarczającej pojemności,

● archiwizowanie danych, których w danym momencie nie wykorzystujemy, ale mogą się przydać w przyszłości,.

● zabezpieczanie danych w plikach archiwalnych za pomocą hasła chroniącego przed nieupoważnionym dostępem).

Podczas porządkowania zawartości dysku komputera użytkownicy często usuwają foldery, pliki i programy. Nauczyciel inicjuje dyskusję na temat sposobów usuwania danych i programów. Ważne jest, aby uczniowie wymienili trzy sposoby usuwania oprogramowania:

● za pomocą programu deinstalacyjnego,

● za pomocą narzędzia systemowego „dodaj lub usuń programy”,

● mechaniczny – ręczne skasowanie.

Nauczyciel wykorzystując rzutnik, pokazuje uczniom krok po kroku, jak należy korzystać z wymienionych wyżej metod. W przypadku poszczególnych metod podaje przykłady oraz sytuacje, w których można z nich skorzystać. Przypomina, że metodę mechaniczną stosuje się tylko w ostateczności, gdy nie da się skorzystać z pozostałych metod. Po ręcznym usunięciu programu trzeba zazwyczaj dokonać modyfikacji danych w rejestrze systemowym, czyli miejscu w systemie operacyjnym, w którym przechowywane są informacje dotyczące konfiguracji komputera. Warto więc w takim przypadku zapoznać się z budową i obsługą rejestru systemowego bądź poprosić o pomoc osobę, która potrafi zmodyfikować rejestr.

Etap końcowy

W celu sprawdzenia umiejętności zdobytych przez uczniów na tych zajęciach nauczyciel poleca wykonanie zadania według poniższych instrukcji:

1. Pobierz z Internetu i zapisz we wskazanym folderze program Notepad++.

2. Przenieś folder programu w inne miejsce na dysku, korzystając z narzędzia Alt Commander.

3. Zainstaluj program Notepad++.

4. Zarchiwizuj za pomocą programu Winrar lub 7Zip zawartość folderu instalacyjnego programu Notepad++.

5. Odinstaluj program Notepad++ za pomocą specjalnego programu deinstalacyjnego lub korzystając z przeznaczonej do tego usługi systemowej.

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania poleceń oraz, jeśli wystarczy na to czasu, udziela pomocnych wskazówek i omawia na forum wskazane przez uczniów problemy.

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może odszukać w Internecie informacje na temat metod archiwizowania plików (oraz związanych z nimi usług) w systemach operacyjnych Mac OS oraz Linux.

Słowa kluczowe:

system operacyjny, Windows, Winrar, 7zip, Alt Commander, Eksplorator Windows, archiwizacja, deinstalator

Cytaty

Powiązane dokumenty

„Przejawy przestępczości komputerowej” i rozpoczyna dyskusję na temat pojęcia przestępczości komputerowej, rodzajów działań przestępczych, współczesnych

Następnie nauczyciel podejmuje rozmowę z uczniami na temat różnych znanych im przypadków naruszania praw licencyjnych, użytkowania oprogramowania, pożyczania płyt

Następnie pyta uczniów, czy wyszukiwarka Google znajdzie więcej stron po wpisaniu haseł „Kraków Warszawa" (bez cudzysłowu) czy „Warszawa" (bez

Następnie pada pytanie, do czego można wykorzystać wyszukiwarki internetowe (wyszukiwanie stron internetowych, ilustracji, wideo itp.).. Odpowiedzi uczniów są

Nauczyciel pyta uczniów, jakie funkcje występują w przeglądarkach internetowych (przeglądanie stron, historia, zakładki, pobieranie plików, tryb prywatny itp.). Nauczyciel

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy – część grup prosi o znalezienie w zasobach Internetu serwisów społecznościowych otwartych i zamkniętych (np. Biznes.net,

„Korzystamy z forum dyskusyjnego”, a następnie logują się na założonym przez nauczyciela forum dyskusyjnym. Na forum komentują

„Autoprezentacja w programie MS Power Point” na temat tworzenia autoprezentacji z wykorzystaniem zaawansowanych funkcjach programu PowerPoint, przypominając, że jest to