1
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Konto na forum dyskusyjnym
Treści kształcenia:
Informatyka:
3. Komunikowanie się za pomocą komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Uczeń:
2) bierze udział w dyskusjach na forum;
1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem, korzystanie z sieci komputerowej. Uczeń:
5) samodzielnie i bezpiecznie pracuje w sieci lokalnej i globalnej;
Język polski:
III.1.5 uczestniczy w dyskusji, uzasadnia własne zdanie, przyjmuje poglądy innych lub polemizuje z nimi;
III.1.1 tworzy spójne wypowiedzi ustne (monologowe i dialogowe) oraz pisemne w następujących formach gatunkowych: urozmaicone kompozycyjnie i fabularnie opowiadanie, opis sytuacji i przeżyć, zróżnicowany stylistycznie i funkcjonalnie opis zwykłych przedmiotów lub dzieł sztuki, charakterystyka postaci literackiej, filmowej lub rzeczywistej, sprawozdanie z lektury, filmu, spektaklu i ze zdarzenia z życia, rozprawka, podanie, życiorys i CV, list motywacyjny, dedykacja; dostosowuje odmianę i styl języka do gatunku, w którym się wypowiada;
III.1.6 przestrzega zasad etyki mowy w różnych sytuacjach komunikacyjnych, m.in. zna konsekwencje stosowania form charakterystycznych dla elektronicznych środków przekazywania informacji, takich jak: SMS, e-mail, czat, blog (ma świadomość niebezpieczeństwa oszustwa i manipulacji powodowanych anonimowością uczestników komunikacji w sieci, łatwego obrażania obcych, ośmieszania i zawstydzania innych wskutek rozpowszechniania obrazów przedstawiających ich w sytuacjach kłopotliwych, zna skutki kłamstwa, manipulacji, ironii);
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Potrafi założyć konto na forum dyskusyjnym
● Bierze udział w dyskusjach na forum
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi wyjaśnić, do czego służy forum dyskusyjne
● Umie założyć konto na forum dyskusyjnym
● Przestrzega podstawowych zasad obowiązujących w trakcie prowadzenia rozmów w sieci internetowej
2
● Umie uzasadnić konieczność zachowania ostrożności w trakcie rozmów w sieci internetowej
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
● Świadomość i ekspresja kulturalna
Środki dydaktyczne:
● Komputery podłączone do Internetu
● Film (samouczek): „Zakładamy konto na forum dyskusyjnym”
● Film (samouczek): „Korzystamy z forum dyskusyjnego”
● Założone przez nauczyciela przykładowe fora internetowe
Metody nauczania:
● Podające: opis
● Problemowe: dyskusja
● Praktyczne: ćwiczenia
Formy pracy:
● Jednolita
● Zróżnicowana
● Zbiorowa
● Indywidualna lub grupowa (w parach)
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Przed zajęciami nauczyciel zakłada forum, np. na stronie:
● phorum.pl,
● moodle.pl.
Następnie zakłada na forum wątki dotyczące sztuki, różnych jej form, artystów, emocji wzbudzanych przez dzieła sztuki itp.
Etap wstępny
Nauczyciel, odwołując się do wiedzy uczniów z obszaru języka polskiego, inicjuje rozmowę na temat redagowania różnych opisów, wskazując ich charakterystykę i główne elementy.
Etap realizacji
Nauczyciel zapoznaje uczniów z pojęciem forum dyskusyjnego, korzystając z filmu (samouczka) pt. „Zakładamy konto na forum dyskusyjnym”, opisującego tworzenie konta na forum dyskusyjnym.
Przedstawia zasady korzystania z forum internetowego, prezentuje przykładowe forum.
Uczniowie – wspomagając się filmem (samouczkiem) – zakładają konto.
3
W kolejnym kroku uczniowie zapoznają się z filmem (samouczkiem) pt. „Korzystamy z forum dyskusyjnego”, a następnie logują się na założonym przez nauczyciela forum dyskusyjnym.
Na forum komentują wpisy. Wypowiadają się, rozwijając wszystkie wątki utworzone przed zajęciami przez nauczyciela. Komentują też posty zamieszczone przez innych uczniów. W trakcie realizacji zadania nauczyciel nadzoruje wypowiedzi uczniów również pod względem etycznym.
Etap końcowy
Uczniowie przeglądają wszystkie wątki i posty na forum, a następnie wypowiadają się na temat praktycznych zastosowań forum dyskusyjnego. Podczas wypowiedzi zachowują zasady etyki mowy.
Słowa kluczowe:
forum dyskusyjne, moderator, post