• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć III etap edukacyjny, informatyka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć III etap edukacyjny, informatyka"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, informatyka

Temat: Wyszukiwarki internetowe

Treści kształcenia:

Informatyka

2. Wyszukiwanie i wykorzystywanie (gromadzenie, selekcjonowanie, przetwarzanie) informacji z różnych źródeł; współtworzenie zasobów w sieci. Uczeń:

2) za pomocą odpowiednich systemów wyszukiwania znajduje informacje w internetowych zasobach danych, katalogach, bazach danych.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Definiuje pojęcie „wyszukiwarka internetowa”

● Wyjaśnia, do czego można użyć wyszukiwarki internetowej

● Wymienia zalety stosowania wyszukiwarek internetowych

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi wyszukiwać hasła, korzystając z różnych wyszukiwarek internetowych

● Potrafi wyszukiwać ilustracje i filmy wideo w wyszukiwarkach internetowych

● Potrafi porównywać wyniki wyszukiwania zwracane przez różne wyszukiwarki internetowe

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Kompetencje społeczne

● Podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

Środki dydaktyczne:

● Film (samouczek): „Wyszukiwarki internetowe – Bing i Yahoo”

● Film (samouczek): „Wyszukiwarki internetowe – Altavista, Ask i Netsprint”

● Komputer podłączony do Internetu

● Rzutnik

● Tablica

Metody nauczania:

● Eksponujące: film samouczek

● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana

● Praktyczne: ćwiczenia

(2)

2

Forma pracy:

● Praca zbiorowa

● Praca w grupie

● Praca indywidualna

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Zapoznanie uczniów z tematem. Nauczyciel pyta, co to są i do czego służą wyszukiwarki internetowe. Następnie zadaje pytanie, jaka jest najpopularniejsza obecnie wyszukiwarka internetowa. Uczniowie prawdopodobnie będą znali odpowiedź (Google). Następnie nauczyciel pyta, czy uczniowie znają jakiekolwiek inne wyszukiwarki. Jeżeli zostaną podane nazwy, nauczyciel zapisuje je na tablicy. Następnie pada pytanie, do czego można wykorzystać wyszukiwarki internetowe (wyszukiwanie stron internetowych, ilustracji, wideo itp.). Odpowiedzi uczniów są zapisywane na tablicy. Następnie nauczyciel zadaje pytanie, do czego oni wykorzystują wyszukiwarki (dyskusja).

Etap realizacji

Nauczyciel wyświetla film samouczek pt. „Wyszukiwarki internetowe – Bing i Yahoo”.

Następnie pyta uczniów, czy widzą jakiekolwiek zalety korzystania z tych alternatywnych wyszukiwarek w porównaniu z najpopularniejszą obecnie wyszukiwarką. Uczniowie na podstawie uzyskanych wcześniej informacji odpowiadają na pytanie.

Następnie nauczyciel przedstawia film samouczek pt. „Wyszukiwarki internetowe – Altavista, Ask i Netsprint”, po czym dzieli uczniów na sześć grupy i prosi, by jedna grupa uruchomiła wyszukiwarkę Google, natomiast pozostałe – podaną przez nauczyciela wyszukiwarkę przedstawioną w filmach.

Nauczyciel podaje hasło i prosi, by uczniowie wyszukali je w zalecanej przeglądarce.

Następnie uczniowie z poszczególnych grup odczytują trzy pierwsze wyniki. Wyniki są ze sobą porównywane. Nauczyciel prosi uczniów, by wyciągnęli wnioski, a następnie by podali liczbę znalezionych wystąpień podanego hasła. Nauczyciel zapisuje je na tablicy i komentuje wyniki.

Następnie uczniowie sprawdzają, czy narzucona im wyszukiwarka udostępnia wszystkie funkcje zapisane na tablicy. Wybrany uczeń z każdej grupy referuje wyniki pracy. Nauczyciel komentuje odpowiedź uczniów.

Etap końcowy

Nauczyciel zadaje pytania kontrolne uczniom:

1. Jakie znacie wyszukiwarki internetowe?

2. Która ze znanych wam wyszukiwarek internetowych ma największe możliwości?

3. Która ze znanych wam wyszukiwarek internetowych ma najmniejsze możliwości?

4. Czy warto korzystać z wyszukiwarek internetowych innych niż Google?

Zadanie domowe:

Zastanów się, jak wyglądałaby praca w Internecie, gdyby nie istniały wyszukiwarki internetowe. Zapisz swoje przemyślenia.

(3)

3

Słowa kluczowe:

Przeglądarka, wyszukiwanie, Google, Bing, Yahoo, Altavista, Ask, Netsprint

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel zapisuje na tablicy liczbę w notacji wykładniczej i pyta uczniów, czy spotkali się już z takim zapisem liczb.. Nauczyciel wysłuchuje odpowiedzi i komentuje

„Przejawy przestępczości komputerowej” i rozpoczyna dyskusję na temat pojęcia przestępczości komputerowej, rodzajów działań przestępczych, współczesnych

Następnie nauczyciel podejmuje rozmowę z uczniami na temat różnych znanych im przypadków naruszania praw licencyjnych, użytkowania oprogramowania, pożyczania płyt

Następnie pyta uczniów, czy wyszukiwarka Google znajdzie więcej stron po wpisaniu haseł „Kraków Warszawa" (bez cudzysłowu) czy „Warszawa" (bez

Nauczyciel pyta uczniów, jakie funkcje występują w przeglądarkach internetowych (przeglądanie stron, historia, zakładki, pobieranie plików, tryb prywatny itp.). Nauczyciel

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy – część grup prosi o znalezienie w zasobach Internetu serwisów społecznościowych otwartych i zamkniętych (np. Biznes.net,

„Korzystamy z forum dyskusyjnego”, a następnie logują się na założonym przez nauczyciela forum dyskusyjnym. Na forum komentują

„Autoprezentacja w programie MS Power Point” na temat tworzenia autoprezentacji z wykorzystaniem zaawansowanych funkcjach programu PowerPoint, przypominając, że jest to