1
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Obliczenia fizyczne w MS Excel
Treści kształcenia:
Informatyka:
6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Uczeń:
1) wykorzystuje programy komputerowe, np. arkusz kalkulacyjny, do analizy wyników eksperymentów, programów specjalnego przeznaczenia, programów edukacyjnych.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Umie wykorzystać arkusz kalkulacyjny do wykonania wielu czasochłonnych obliczeń
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi rozwiązać proste zadanie fizyczne w arkuszu kalkulacyjnym
● Potrafi sprawdzić, które komórki arkusza kalkulacyjnego zostały użyte do obliczeń
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
● Komputery podłączone do Internetu z zainstalowanym pakietem MS Office
● Film (samouczek): „Obliczanie wartości oporu elektrycznego w MS Excel”
● Prezentacja zawierająca zestaw ćwiczeń: „MS Excel – adresowanie względne i bezwzględne”
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: film
● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana
● Praktyczne: ćwiczenia
Formy pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca indywidualna
2
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Zapoznanie uczniów z tematem.
Nauczyciel prosi o podanie wzoru na opór elektryczny. Prosi, by uczniowie wyjaśnili, czym jest napięcie, a czym natężenie prądu. Wysłuchuje i komentuje odpowiedzi. Pyta uczniów, czy wiedzą, jakie napięcia generuje zasilacz komputera (+3,3 V, +5 V, +12 V). Uświadamia im, że większe napięcie przy tym samym natężeniu prądu oznacza większy opór, czyli więcej wydzielanego ciepła. Dlatego dąży się do tego, by mikroprocesory działały przy jak najniższym napięciu.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Obliczanie wartości oporu elektrycznego w MS Excel” na temat obliczania oporu elektrycznego w programie Excel. Pyta uczniów, czy w związku z powszechnym dostępem do Internetu i arkuszy kalkulacyjnych istotna jest jeszcze znajomość wzorów opisujących podstawowe prawa fizyki oraz umiejętność wykonywania podstawowych obliczeń matematycznych bez komputera czy kalkulatora.
Nauczyciel stara się obronić pogląd, iż obie umiejętności są wciąż potrzebne (dyskusja).
Następnie przedstawia zestaw ćwiczeń pt. „MS Excel – adresowanie względne i bezwzględne” i przydziela każdemu uczniowi jedno ćwiczenie. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i w razie konieczności pomaga.
Etap końcowy
Nauczyciel podsumowuje zajęcia. Wspólnie z uczniami przegląda efekty ich pracy.
Zadanie domowe:
Najczęściej spotykany zakres mocy zasilaczy w komputerach osobistych waha się od 300 do 500 W. Co oznacza ten parametr? Jeżeli nie wiesz, sprawdź w Internecie.
Słowa kluczowe:
arkusz kalkulacyjny, napięcie, natężenie prądu, opór