• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Anna Hendżak

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Anna Hendżak"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 3-latków

Autor: Anna Hendżak

Obszar podstawy programowej:

8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.

Grupa wiekowa: 3-latki

Blok tematyczny: Odkrywam muzykę wokół siebie Temat: Budujemy instrumenty

Cele operacyjne:

Dziecko:

 posługuje się gestem i ruchem w zabawach parateatralnych;

 konstruuje instrumenty wykorzystując dostępne materiały, wymienia ich nazwy.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;

 grupuje obiekty w sensowny sposób, klasyfikuje je pod względem możliwości wykorzystania w tworzeniu instrumentu, formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, to do tego służy;

 uczestniczy w zajęciach oraz zabawach ruchowych;

 odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. grzechotką);

 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacja wzrokowo-ruchową potrzebną do nauki pisania oraz czytania.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, rytmizowanie tekstu);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych;

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;

 rozwijanie sprawności manualnej i orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami), a także schemacie ciała (paluszkowe zabawy);

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 rozwijanie wrażliwości przestrzennej (swobodne zagospodarowanie oraz zabawa w kąciku kuchennym);

 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy

swobodne w kącikach zainteresowań.

Nauczyciel (N) umieścił w kąciku kuchennym puste pojemniki po artykułach spożywczych: jajkach niespodziankach oraz musujących witaminach.

I. Zajęcia poranne

2. Paluszkowa powitanka:

usprawnianie motoryki małej, ćwiczenie kształtujące orientację w schemacie ciała.

Tekst i scenariusz zabawy - rymowanki.

1. Ćwiczenie z zakresu kinezjologii edukacyjnej w terapii logopedycznej na przekroczenie linii środka. Dzieci wraz z N stoją w kole wykonując jednoczesny ruch nogą i przeciwległą do niej ręką. Ćwiczenie przypomina maszerowanie w miejscu.

Ćwiczenia mogą być wykonywane przy muzyce relaksacyjnej np. F. Chopina Preludium Deszczowe Des- dur op. 28 nr 15.

2. Zaproszenie dzieci do kącika kuchennego, oglądanie, nazywanie przez dzieci zgromadzonych pojemników. Krótka rozmowa, wyjaśniająca do czego służą oraz jak zostały one wykorzystane podczas porannej zabawy.

Dzieci wypowiadają się swobodnie, nazywają, oglądają pojemniki, zadają pytania.

II. Zajęcia dydaktyczne

3. Grzechotkolandia:

wykonanie instrumentu perkusyjnego - grzechotki. N inspiruje dzieci, zachęca je do oglądania różnych instrumentów perkusyjnych (np. bębenki, tamburyna, grzechotki, marakasy, trójkąty itp.), a następnie do wykonania grzechotek. Polisensoryczne poznanie (w miarę możliwości) struktury artykułów spożywczych typu cukier, herbata granulowana, kawa ziarnista, kasza manna, kasza gryczana, podczas tworzenia instrumentu.

Pojemniki po „jajkach niespodziankach” oraz musujących witaminach dla każdego dziecka, sypkie artykuły spożywcze na każdy stół.

Uwaga: Jeżeli grupa trzylatków jest liczna bądź bardzo aktywna, N proponuje tylko dotykanie oraz wąchanie produktów, ewentualnie eliminuje takie produkty spożywcze, które nie wskazane do smakowania przez dzieci (np. kawa, surowe kasze).

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

4. Pada, pada:

zabawa słowno-rytmiczna z wykorzystaniem stworzonych przez dzieci instrumentów.

Tekst wiersza Pada, pada.

1. Upuść woreczek:

zabawa ruchowa – reakcja na przerwę w muzyce.

Scenariusz zabawy, bębenek dla N.

2. Zabawy indywidualne zgodne z zainteresowaniami dzieci lub zaproszenie przez N do zabaw:

-przesypywanie, łączenie ze sobą artykułów spożywczych, które były wykorzystywane przy budowie grzechotek, gotowanie kaszy w kąciku kuchennym

„karmienie” misiów i lalek.

-rysowanie palcami na tacy z kaszą lub misce z piaskiem kwarcowym.

Miski z piaskiem kwarcowym lub plastikowe tacki, kasze, cukier, sól itp.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Zabawy indywidualne z wykorzystaniem kolorowanek multimedialnych.

Załączniki nr 7, 8 lub 9.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, zadań stawianych dziecku, kinezjologia edukacyjna wg P. Dennissona.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

artykuły spożywcze typu: cukier, herbata granulowana, sól, kawa ziarnista, kasza manna, kasza gryczana, puste pojemniki po artykułach spożywczych (jajkach niespodziankach, musujących witaminach), woreczki oraz maty gimnastyczne dla każdego dziecka lub miękki dywan, plastikowe tace lub miski z piaskiem kwarcowym, odtwarzacz CD, płyta z utworem Fryderyka Chopina Preludium Des-dur op. 28 nr 15 Deszczowe, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami, tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. Tekst i scenariusz zabawy – rymowanki Paluszkowa powitanka;

2. Tekst rymowanki - Pada, pada oraz scenariusz zabawy Upuść woreczek;

3. Zdjęcie grzechotki;

4. Zdjęcie marakasów;

5. Zdjęcie shakera;

6. Film instruktażowy Jak wykonać grzechotkę?;

7. Kolorowanka multimedialna – Tamburyno;

8. Kolorowanka multimedialna – Pokoloruj lalę;

9. Kolorowanka multimedialna - Pokoloruj misia.

Cytaty

Powiązane dokumenty

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

Zachęcenie dzieci do oglądania plansz oraz poszukiwań tożsamych znaków znajdujących się w sali (materiały: plansze znajdujące się w zasobach przedszkola,

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Materiał: papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty oraz inne elementy dekoracji stołu i sali.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4- latków Autor: