Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Moje hobby, moje pasje.
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań i pasji,
-wskazanie pożytecznych i bezpiecznych form spędzania czasu wolnego, -poszerzanie słownictwa.
Cele szczegółowe:
uczeń:
-zna takie pojęcia jak: hobby, kolekcjoner, hobbysta, numizmatyk, filatelista, -opowiada o swoim hobby,
-zna różne formy spędzania wolnego czasu, -podaje przykłady dobrych i złych pasji.
Metody pracy:
Słowna - pogadanka i rozmowa kierowana, aktywnego uczestnictwa, ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy:
grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
prezentacja multimedialne zdjęć i fotografii różnych form hobby i pasji oraz kolekcji, kolorowy papier, bibuła, wstążki, cekiny, koraliki, pudełka tekturowe różnych wielkości.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Rozmowa kierowana na temat określenia pojęcia hobby, kolekcjoner, numizmatyk, filatelista.
Przedstawienie grup zainteresowań:
-artystyczne: malarstwo, rysunek, tworzenie własnych tekstów literackich, prace ręczne np. wyszywanie, szycie,
-kulturalne: teatr, kino, muzyka, książka,
-techniczne związane z informatyką, elektroniką,
-rekreacyjne związane z wycieczkami krajoznawczymi, wszystkie dziedziny sportu.
3. Prezentacja różnych kolekcji, np. maskotek, figurek aniołków, pieniędzy, pocztówek, lalek itp.
4. Odgadywanie rodzajów hobby na podstawie zdjęć i ilustracji i przyporządkowanie do przedstawionych wcześniej grup zainteresowań.
5. Dyskusja na temat „ dobrych i złych pasji” oraz ich wpływu na rozwój, samopoczucie i zdrowie.
6. Chętni uczniowie opowiadają na temat swoich pasji (wypowiedz pełnymi zdaniami, w jaki sposób i od kiedy dziecko gromadzi swoje zbiory, co daje mu jego pasja).
7. Praca plastyczna: wykonanie kolorowych pudełek na różne kolekcje.
8. Podsumowanie zajęć i prezentacja własnoręcznie wykonanych pudełek.