Scenariusz lekcji – Ewidencja zużycia środków trwałych
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
1. Uczeń poznaje pojęcia: umorzenie i amortyzacja
2. Uczeń dowiaduje się, jak określić moment rozpoczęcia i zakończenia amortyzacji.
b. Umiejętności
1. Uczeń potrafi obliczyć i zaksięgować miesięczną stawkę umorzenia i amortyzacji mając dane.
2. Metoda i forma pracy
Tekst
3. Środki dydaktyczne
Brak.
4. Przebieg lekcji
Nauczyciel sprawdza listę obecności Nauczyciel tłumaczy:
Konto Środki trwałe jest kontem podstawowym, na którym wykazuje się stan środków trwałych według wartości początkowej (wartość brutto).
Wartością początkową środka trwałego jest jego cena zakupu lub koszt wytworzenia.
Środki trwałe w kilku procesach gospodarczych zużywają się stopniowo. Przenoszą swą wartość na produkowane wyroby. Celem ewidencji księgowej jest określenie zużycia środków trwałych w danym okresie i ustalenie jego aktualnej wartości.
Nauczyciel wyjaśnia zasadę działania konta Umorzenie środków trwałych
Konto Umorzenie środków trwałych jest kontem korygującym, które służy tylko do odpisywania zużycia środków trwałych. Saldo tego konta stanowi korektę wartości początkowej środków trwałych.
Zmniejszenie wartości początkowej środka trwałego na skutek jego zużycia nazywamy umorzeniem. Koszt wynikający ze zużycia środków trwałych nazywamy amortyzacją.
Nauczyciel wyjaśnia metodę liniową zużycia środków trwałych
Najczęściej stosowaną metodą obliczania i księgowania zużycia środków trwałych w Polsce jest metoda liniowa.
Metoda liniowa zakłada, że środek trwały przez cały przewidywany okres użytkowania będzie zużywał się jednakowo. Wielkość zużycia środków trwałych można obliczyć na podstawie urzędowych tabel.
Nauczyciel pyta uczniów: od czego zależy wielkość zużycia środków trwałych:
Uczniowie odpowiadają: od wartości środka trwałego, od okresu użytkowania, od stopy procentowej zużycia.
Nauczyciel dyktuje:
Wielkości zużycia środków trwałych zależy od:
- wartości początkowej,
- przewidywanego okresu użytkowania.
Nauczyciel objaśnia sposób obliczania miesięcznej stawki zużycia:
Nauczyciel dyktuje przykład.
Wartość początkowa środków trwałych wynosi – 60 000 zł Roczna stopa zużycia środków trwałych wynosi 10%
Nauczyciel podchodzi do tablicy i zapisuje wzór:
(10% * 60 000) : 12= 500 zł
500 zł – miesięczna stawka zużycia środków trwałych
Obliczona miesięczna stawka zużycia środków trwałych podlega ewidencji w formie amortyzacji i umorzenia.
Sposób ewidencji zużycia środków trwałych przedstawia przykład:
Przykład
Saldo początkowe konta:
Środki trwałe wynosi 60 000 zł Operacje gospodarcze:
1) miesięczna stawka umorzenia i amortyzacji środków trwałych wynosi 500 zł
Konto Amortyzacja podaje wysokość kosztów, jakie ponosi jednostka gospodarcza z tytułu zużycia środków trwałych
Nauczyciel wyjaśnia na tablicy Umorzenie
Dt środków trwałych Ct Dt Amortyzacja Ct 500
1
500
- 500
500 500 500
Środki Dt trwałe Ct Sp) 60 000 60 000 -
60 000 60 000 60 000
Nauczyciel zamyka wszystkie konta.
Nauczyciel oblicza wartość bieżącą środka trwałego.
Wartość bieżącą (netto) środka trwałego obliczamy następująco:
60 000 zł – 500 zł (dotychczasowe umorzenie)= 59 500 zł.
Nauczyciel dyktuje: Wartość netto środków trwałych wykazuje się w bilansie. Umorzenie środków trwałych natomiast podaje się w danych uzupełniających do bilansu, co
przyczynia się do powiązania bilansu z księgowością jednostki.
Nauczyciel tłumaczy moment rozpoczęcia i zakończenia amortyzacji.
Amortyzację można rozpocząć nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do użytkowania, a jej zakończenie powinno nastąpić nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych) z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru.
Znowelizowana ustawa o rachunkowości nie nakłada obowiązku dokonywania odpisów amortyzacyjnych miesięcznie – zaznacza, że odpisy amortyzacji powinny być
równomiernie rozłożone w czasie.
Nauczyciel wymienia kilka składników majątku, od których nie dokonuje się odpisu.
Odpisów amortyzacyjnych nie dokonuje się np. od gruntów, budynków mieszkalnych, eksponatów muzealnych, dzieł sztuki.
Zakończenie lekcji.
Nauczyciel mówi: Proszę nauczyć się lekcji.
Nauczyciel zamyka dziennik i wychodzi z sali.