• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Tytuł pakietu: Instalowanie aplikacji

Temat: Jak wykorzystać Internet do nauki

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem. Uczeń:

1) komunikuje się z komputerem za pomocą ikon, przycisków, menu i okien dialogowych;

5) posługuje się podstawowym słownictwem informatycznym.

3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:

2) selekcjonuje, porządkuje i gromadzi znalezione informacje;

4) opisuje cechy rożnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej, multimedialnej.

4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, motywów, tekstów, animacji, prezentacji multimedialnych i danych liczbowych. Uczeń:

3) wykonuje w arkuszu kalkulacyjnym proste obliczenia, przedstawia je graficznie i interpretuje.

6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń:

1) korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów;

2) korzysta z zasobów (słowników, encyklopedii, sieci Internet) i programów multimedialnych (w tym programów edukacyjnych) z rożnych przedmiotów i dziedzin wiedzy.

7. Wykorzystywanie komputera i technologii informacyjno-komunikacyjnych do rozwijania swoich zainteresowań, zastosowanie komputera w życiu codziennym, opisywanie zagrożeń i ograniczeń związanych z korzystaniem z komputera i Internetu. Uczeń:

3) przestrzega zasad etycznych i prawnych związanych z korzystaniem z komputera i Internetu, ocenia możliwe zagrożenia.

Matematyka:

2. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

3) mnoży i dzieli liczbę naturalną przez liczbę̨ naturalną jednocyfrową, dwucyfrową lub trzycyfrową pisemnie, w pamięci (w najprostszych przykładach) i za pomocą̨ kalkulatora (w trudniejszych przykładach).

7. Proste i odcinki. Uczeń:

1) rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta, odcinek;

2) rozpoznaje odcinki i proste prostopadłe i równoległe;

3) rysuje pary odcinków prostopadłych i równoległych.

9. Wielokąty, koła, okręgi. Uczeń:

(2)

14. Zadania tekstowe. Uczeń:

1) czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe.

Plastyka:

2. Tworzenie wypowiedzi – ekspresja przez sztukę. Uczeń:

1) podejmuje działalność twórczą, posługując się podstawowymi środkami wyrazu plastycznego i innych dziedzin sztuki (fotografika, film) w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin sztuki).

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Potrafi bezpiecznie korzystać z Internetu

● Potrafi korzystać z aplikacji pobranych z Internetu

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi z wyszukanych informacji wybrać te najwartościowsze

● Planuje pracę własną

● Aktywnie uczestniczy w zajęciach

● Odwołuje się do własnej wiedzy i doświadczenia

● Swobodnie korzysta z narzędzi nowych technologii, zarówno w kontekście rozwijania własnych zainteresowań, rozrywki, jak i nauki

● Korzysta z aplikacji internetowej Tabliczka Mnożenia

● Korzysta z pobranego z Internetu programu edukacyjnego GeoGebra

● Zna strony, z których może pobrać programy

● Zachowuje zasady dotyczące ochrony praw autorskich

● Wie, że zakupów oprogramowania może dokonać za pozwoleniem rodziców

● Potrafi korzystać z wyszukiwarki internetowej

● Kształtuje wyobraźnię przestrzenną

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

● Kompetencje informatyczne

● Umiejętność uczenia się

Środki dydaktyczne:

● Komputery podłączone do Internetu

● Na komputerach zainstalowany program GeoGebra

(3)

Metody nauczania:

● Podające: pogadanka, pokaz

● Programowane: z użyciem komputera

● Praktyczne: ćwiczenia

Formy pracy:

● Jednolita

● Zbiorowa

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Zajęcia te mają na celu pokazanie uczniom, w jaki sposób, korzystając z Internetu, można wyszukać programy przydatne do nauki i powtórek.

Nauczyciel pyta uczniów, skąd najczęściej pobierają programy, i komentuje na bieżąco te źródła. Jako podsumowanie wspólnie z uczniami określa zasady wyszukiwania i pobierania programów z Internetu i zapisuje je na tablicy, np:

● wszelkie zakupy programów płatnych należy konsultować z rodzicami;

● aby móc korzystać z programów za darmo, należy zwrócić uwagę, czy w opisie, w punkcie „Licencje”, znajdują się hasła: „bezpłatna”, „freeware”, ewentualnie

„testowa”;

● nie należy pobierać programów z takich stron jak www.chomikuj.pl, gdyż często znajdują się tam programy umieszczone bez zgody ich autorów;

● programy najlepiej pobierać ze stron ich producentów.

Etap realizacji

Najpierw rozgrzewka – uczniowie sprawdzają swoją znajomość tabliczki mnożenia.

Zadanie 1. W wyszukiwarce wpisz hasło „tabliczka mnożenia”. Wejdź na stronę http://tabliczka.mnozenia.pl. Uruchom grę i uzupełniaj wyniki. Na wykonanie tego zadania masz maksymalnie 10 minut.

Uwaga: Jeśli uczniowie nie wykonają zadania w wyznaczonym czasie, należy im przerwać i polecić przejście do kolejnych zadań.

Instrukcje dla ucznia:

● otwórz przeglądarkę internetową i w polu wyszukiwania wpisz „tabliczka mnożenia”;

● wśród różnych adresów, które się pojawią, wybierz www.tabliczka.mnozenia.pl;

● kliknij ikonę Zagraj;

● wybierz wariant Klasa 3 (wynik do 100);

● rozwiązuj zadania, wpisując wynik i zatwierdzając go klawiszem Enter;

● gdy pojawi się komunikat Game over, zamknij okno.

Teraz czas na małą powtórkę z geometrii. Wykorzystany zostanie program GeoGebra

(4)

Instrukcje dla ucznia:

● aby zmienić funkcję danego przycisku w oknie Widok Grafiki, należy kliknąć znak (trójkącik) w prawym dolnym rogu tego przycisku;

● aby narysować prostą równoległą/prostopadłą, należy kliknąć prostą, a następnie miejsce, w którym ma być narysowana nowa prosta;

● rysując okrąg, klikamy środek okręgu i wskazujemy promień;

● aby narysować wielokąt, należy narysować punkt końcowy w miejscu punktu początkowego.

Zadanie 2. Używając odpowiednich narzędzi (z paska u góry strony), wykonaj kolejne polecenia:

1. Narysuj dwa dowolne punkty, następnie prostą przechodzącą przez te punkty (trzeci przycisk od lewej) – będzie to prosta AB.

2. Narysuj prostą równoległą do prostej AB (czwarty przycisk od lewej), odsuń ją na wybraną odległość od prostej AB i kliknij. Na nowej prostej pojawi się punkt C. Dorysuj na niej jeszcze punkt D (drugi przycisk od lewej) – będzie to prosta CD.

3. Uzupełnij zdanie: „Odcinki AB i CD są …..., gdyż leżą na prostych, które są …...” (równoległe, równoległe).

Zadanie 3. Narysuj prostą prostopadłą do AB, przechodzącą przez punkt C, wstaw na przecięciu tych prostych punkt E. Będzie to prosta CE.

1. Odpowiedz na pytania:

Co się zmienia przy przesuwaniu punktu? (odległość między prostymi) Jaka jeszcze inna zmiana jest widoczna? (zmienia się położenie prostych względem osi X i Y, zmieniają się długości odcinków)

2. Uzupełnij zdania:

„Prosta CE jest …... do prostej CD”. (prostopadła)

„Odcinek AB jest …... do odcinka CE, bo leży na prostych …...”.

(prostopadły, prostopadłych)

„Odcinek CE jest …...do odcinka CD, bo leży na prostych …...”.

(prostopadły, prostopadłych)

3. Narysuj prostą prostopadłą do prostej CE, przechodzącą przez punkt A, na ich przecięciu wstaw punkt F ( będzie to prosta AF). Uzupełnij zdania:

„Prosta AF jest …... do prostej CE, a …...do prostej AB i CD”.

(równoległa, prostopadła)

„Obszar ograniczony czterema prostymi to figura o nazwie …...”. (równoległobok)

„Odcinek AE jest bokiem figury, która nazywa się …...”. (prostokąt)

Zadanie 4. W oknie Widok Grafiki, używając narzędzi do rysowania punktów, odcinków i figur, narysuj dom, postać lub inną kompozycję.

(W menu Widok powinny być zaznaczone opcje Widok Arkusza i Widok Grafiki).

W oknie Widok Arkusza w kolumnie A zrób spis użytych figur, a w kolumnie B – wstaw liczbę boków każdej figury (punkt – 0, odcinek – 1, trójkąt – 3 itd.). W kolumnie C wpisz liczbę użytych figur danego rodzaju. Oblicz sumę wszystkich boków użytych figur.

(5)

Etap końcowy

Następuje prezentacja odpowiedzi i rysunków.

Nauczyciel pyta, jak podobały się uczniom programy, które poznali na zajęciach? Czy pamiętają nazwy stron, na których można je znaleźć?

Podkreśla, że należy pamiętać o prawach autorskich i albo kupić dany program, albo korzystać z wersji darmowych lub testowych.

Dodatkowo:

Uczniowie zdolni mogą znaleźć i po konsultacji z nauczycielem zainstalować inne programy pomocne w nauce matematyki, a następnie opowiedzieć o nich kolegom (np. program Ułamkowiec – http://download.chip.eu/pl/U_amkowiec-1.01_1694946.html lub Settera – http://www.seterra.net/l).

Zadania dotyczące wyszukiwania informacji powinny być uzgodnione z innymi nauczycielami, np. matematyki, ponieważ mogą stanowić istotne wsparcie w nauczaniu tych przedmiotów i jednocześnie realizować podstawę programową zajęć komputerowych.

Słowa kluczowe:

licencja freeware, pobieranie programów, geometria, GeoGebra

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przygotowuje kurs „Matematyka w praktyce”, w którym znajduje się quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”.. Udostępnia kurs uczniom, określa warunki

Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki.. Są to

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba