Formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym Scenariusz lekcji
Excel 1
Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji
1 T EMAT LEKCJI :
Formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym
2 C ELE LEKCJI :
2.1 Wiadomości:
Uczeń potrafi:
• opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu;
• wskazać jak dane i komórki w Excelu
• wymienić jakie elementy wchodzą w skład formatowania komórek w arkuszu Excel.
• Wymienić sposoby formatowania tekstu
• Wymienić przykładowe kategorie danych
2.2 Umiejętności:
Uczeń potrafi:
• zmieniać szerokość kolumn i wierszy;
• wypełniać komórki kolorem;
• zmieniać orientację tekstu w komórkach;
• sterować tekstem;
• zmienić kategorię danych w komórkach;
• zmienić krój czcionki i rozmiar tekstu.
3 M ETODY NAUCZANIA
• pogadanka;
• indywidualna – praca z lekcją multimedialną i praca z kartą pracy;
• laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu
• eksponująca- lekcja multimedialna.
Excel 2
Ś
• komputery;
• lekcja multimedialna;
• podręcznik;
• karta pracy.
5 U WARUNKOWANIA TECHNICZNE
• lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym pakietem Microsoft Office;
• przynajmniej jeden komputer z dostępem do Internetu;
• projektor multimedialny i ekran.
6 P RZEBIEG LEKCJI
Formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym
Scenariusz lekcji
Algorytmika i programowanie 3
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji
- czynności
organizacyjne (5 min)
− sprawdzenie obecności;
− krótkie przypomnienie zasad BHP przy obsłudze komputera;
− sprawdzenie czy wszystkie komputery są włączone i jest uruchomiona lekcja multimedialna.
Faza przygotowawcza
- wprowadzenie do tematu formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym (5 min)
- podanie tematu lekcji;
- przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią;
- podanie celów lekcji;
- pogadanka z uczniami na temat ich doświadczeń w formatowaniu komórek w arkuszu kalkulacyjnym.
Faza realizacyjna
- lekcja multmedialna (25 min)
- uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej;
- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na jakie elementy lekcji multimedialnej należy zwrócić szczególną uwagę,
- praca uczniów z lekcją multimedialną.
Lekcja multimedialna
Algorytmika i programowanie 4 - ćwiczenia praktyczne
(45 min)
- przygotowanie pliku z planem lekcji z zastosowaniem poznanych funkcji wypełnianie kolorem komórek o tych samych przedmiotach, wyśrodkowanie tekstu w komórkach, uwypuklenie dni tygodnia większym rozmiarem czcionki i innym krojem, obramowanie tabelki,
- podgląd wykonanej pracy na podglądzie wydruku,
- ćwiczenie utrwalające znajomość przycisków z paska formatowania (formatowanie komórek z tekstem),
- uruchomienie arkusza ze skrótu przygotowanego na pulpicie i wypełnienie tabeli zgodnie z poleceniem - przypomnienie poznanych kategorii danych i zastosowanie nowych (na przykładzie aplikacji arkusz kalkulacyjny),
- przypomnienie zastosowań poznanych kategorii danych;
- przepisanie tekstu z zastosowaniem wszystkich efektów dotyczących formatowania czcionki
- podgląd przygotowanego arkusz w podglądzie wydruku
- omówienie znaczenie podglądu wydruku dla estetyki dokumentu.
Zestaw komputerowy
P Faza podsumowująca - usystematyzowanie treści lekcji (10 min)
- utrwalenie informacji dotyczących formatowania danych poprzez wykonanie karty pracy
- zadanie zadania domowego
Karta pracy
7 B IBLIOGRAFIA
[1] Danuta Kiałka z zespołem „Informatyka Europejczyka” dla szkoły podstawowej” nr dop. DKW-149/05 [2] Danuta Kiałka „Poradnik metodyczny dla szkoły podstawowej” wyd. Helion, Gliwice 2006
Formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym
Scenariusz lekcji
Algorytmika i programowanie 5
8 Z AŁACZNIKI
8.1 Karta pracy
8.2 Zadanie domowe:
Przerysuj do zeszytu pasek formatowania i opisz wszystkie znane Ci przyciski, które się na nim znajdują.
9 C ZAS TRWANIA LEKCJI :
2 x 45 minut