• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Geografia muzą artysty 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Geografia muzą artysty 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Geografia muzą artysty

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. uczeń zna treść omawianych utworów b. Umiejętności

1. wskazuje motywy miejsc literaturotwórczych u różnych autorów;

2. porównuje utwory literackie z różnych epok o podobnych motywach;

3. umie porównać dzieła o podobnej tematyce, ale różniące się środkami wyrazu;

4. potrafi argumentować swoją wypowiedź i podpierać się cytatami z omawianych utworów;

5. potrafi wypowiadać się w sposób zgodny z ogólnopolską normą wymowy;

6. potrafi dyskutować;

7. umie wyszukiwać potrzebne informacje w dostępnych źródłach: słownikach, encyklopediach, przewodnikach literackich i geograficznych;

8. umie posługiwać się mapą i znać jej części składowe, szczególnie legendę;

9. umie wskazać na mapie Polski omawiane miejsca.

2. Metoda i forma pracy

praca w grupach, analiza tekstu, definiowanie, dyskusja, przekład intersemiotyczny

3. Środki dydaktyczne

teksty literackie, geograficzna mapa Polski, kontury Polski

4. Przebieg lekcji

1. Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Każda grupa otrzymuje komplet utworów poszczególnych autorów.

2. Członkowie każdej grupy wybierają ze swojego grona reprezentantów. Jeden będzie przedstawiać wspólne wnioski, zaś drugi wskaże na mapie Polski omawiane przez grupę miejsce. Grupy pracują indywidualnie przez 20 minut. W tym czasie wyszukują miejsca literaturotwórcze w wylosowanych utworach, czyli miejsca, które zaprezentowane są

wyjątkowo: jako źródło weny twórczej, najmilszy zakątek świata czy będące podmiotem albo głównym bohaterem utworu. Mają to być: u Kochanowskiego – lipa w Czarnolesie,

u Gałczyńskiego – leśniczówka Pranie, u Harasymowicza – Bieszczady, u Stasiuka – Dukla.

Grupy wypisują przykłady szczególnego prezentowania omawianych miejsc, co zadecydowało

(2)

o rozpoznaniu danego miejsca literaturotwórczego. Na podstawie dostępnych słowników, encyklopedii, przewodników literackich i geograficznych wyszukują, gdzie w rzeczywistości leżą dane miejscowości czy krainy w Polsce.

3. Reprezentanci grup czytają najważniejsze, potwierdzające ich sądy fragmenty utworów, a także przedstawiają reszcie klasy wnioski grupy.

4. Klasa, wspólnie z nauczycielem, próbuje określić różnice wielkości geograficznych

poszczególnych miejsc: od punktu (drzewo-lipa), poprzez gospodarstwo (leśniczówka Pranie), miasto (Dukla) do krainy (Bieszczady). Uwzględnia wskazówki nauczyciela (Czarnolas – ziemia radomska, Pranie – Mazury, Dukla – Beskid Niski).

5. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy, na których umieszczone są kontury Polski.

6. Pojedynczy uczniowie wskazują na mapie geograficznej Polski te miejsca, zaś reszta klasy zaznacza je na rozdanych przez nauczyciela konturach Polski. Jednocześnie każdy wymyśla indywidualny sposób oznaczenia tych miejsc na mapie i wypełnia legendę przygotowaną pod mapą Polski).

7. Uczniowie wskazują środki wyrazu opisujące poszczególne miejsca, a także określają sytuację liryczną podmiotu w utworach lirycznych oraz sytuację narracyjną osoby mówiącej w utworze epickim.

5. Bibliografia

1) Jan Kochanowski „Fraszki”;

2) Konstanty Ildefons Gałczyński „Wiersze z Prania”;

3) Jerzy Harasymowicz „Wiersze z połonin”;

4) Andrzej Stasiuk „Opowieści galicyjskie”.

(wybrane utwory – w przypadku poezji – lub fragmenty utworów – w przypadku prozy)

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe

Wyszukaj przykłady miejsc kulturotwórczych w 3 innych tekstach literackich i pozaliterackich (film, muzyka, zdjęcia, malarstwo itp.). Ustal ich realne umiejscowienie i cechy wskazujące na ich wyjątkowe prezentowanie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po tym ćwiczeniu nauczyciel uzupełnia schemat na ekranie nakładając na wierzch schematu 1 schemat 2, (jeżeli jest to w postaci foliogramów) lub przedstawia schemat 3 z

- uczeń zna terminy takie terminy jak: chów zwierząt, hodowla zwierząt, pogłowie, - uczeń zna główne kierunki produkcji zwierzęcej w Polsce2. - uczeń wskazuje na mapie i

 uczeń wyjaśnia terminy: usługi, transport, komunikacja, handel, łączność b. 128) Atlas geograficzny – Polska, kontynenty, świat lub Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum,

- uczeń potrafi obliczyć przyrost rzeczywisty ludności i interpretuje go - uczeń potrafi opisać wpływ ruchów migracyjnych na liczbę ludności Polski - uczeń potrafi obliczyć

a) Wiadomości (cel dydaktyczny): *uczeń wie, jakie rzeczowniki należą do II deklinacji, wie jak należy je odmieniać; * wie, na czym polega zasada neutrum. b) Umiejętności

Ważnym jest, by po lekcji dzieci umiały rozpoznawac najważniejsze znaki drogowe i potrafiły się do nich stosować, a także, by znały wyposażenie motoroweru, jako jednego z

Wskazówka : wprowadzeniem do lekcji lub jej podsumowaniem mogą być fragmenty filmu edukacyjnego na kasecie VHS „Wyżyny Polskie” (środowisko przyrodnicze i gospodarka)

- uczeń opisuje wybrane cechy fizyczno-geograficzne wód Morza Bałtyckiego, (wymiana wód, długość trwania pokrywy lodowej, zasolenie)..