Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka: Anna Koźba
Obszar podstawy programowej:
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Dbamy o swoje zdrowie Temat: Owocarnia
Cele operacyjne:
Dziecko:
Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (np. wielkość i kolor);
Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami, przelicza w zakresie 10 (lub wyższym, zgodnie z indywidualnymi możliwościami);
Współpracuje w zabawach ruchowych, ze śpiewem i tańcem;
W zabawach parateatralnych wykorzystuje dostępne przedmioty, jako rekwizyty;
Wypowiada się samorzutnie na temat wyglądu, walorów smakowych, cech charakterystycznych owoców;
Rysuje obiekt zgodnie z prośbą nauczyciela (np. po prawej stronie kartki, u dołu strony, w lewym rogu);
Pomaga potrzebującym pomocy.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
Interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, słowotwórstwo);
grupowanie obiektów, klasyfikowanie ze względu na podane cechy;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie podczas zabaw i gier, pomaganie innym dzieciom);
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem oraz ruchem, rekwizytem;
znajomość nazw popularnych owoców, rozwijanie wrażliwości zmysłowej, dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji, określanie cech charakterystycznych;
rozwijanie sprawności manualnej (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami – wykonanie sałatki owocowej);
rozwijanie wrażliwości przestrzennej (nakrywanie i sprzątanie ze stołu);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające
aktywność/uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań, poznawanie przez zainteresowane dzieci wyglądu graficznego wyrazu „owoce”.
„Podpisywanie” owoców znajdujących się w sali poprzez położenie kartek z napisem
„owoc” przy naturalnych okazach oraz przy obrazkach przedstawiających owoce. (Każde chętne dziecko bierze tyle kartek z napisem, ile zechce i rozkłada je „podpisując” obiekty.
Następnie dzieci samodzielnie sprawdzają, czy wszystko zostało podpisane, jeśli nie, to uzupełniają brakujące podpisy.
(Po skończonych zajęciach dzieci zbierają podpisy, a następnego dnia znów je rozłożą, w celu utrwalenia poznanego wyrazu).
W wybranym miejscu sali znajdują się owoce przyniesione z sadów i ogrodów oraz ze sklepu;
kilkadziesiąt kartek (format: kartka A4 podzielona w poziomie) z napisem „owoc”, koszyczek na kartki z napisami;
2. Ćwiczenia poranne wg toku zabawowego metodą opowieści ruchowej tworzonej przez dzieci z wykorzystaniem wylosowanych przez nie obrazków i podkładu muzycznego, np.
fragmentu utworu A. Vivaldiego Cztery pory – Jesień.
Podkład muzyczny fragmentu utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku– Jesień, przykładowy tekst opowieści ruchowej.
I. Zajęcia poranne
3. Zachęcanie dzieci do oglądania, nazywania, kosztowania zgromadzonych owoców oraz
Kosze z owocami (jabłka, gruszki, śliwki,
bezpośrednich doświadczeń wielozmysłowych. itp.) znajdujące się w kąciku przyrodniczym.
1.Zabawa dydaktyczna Jaki to owoc? - z zasłoniętymi oczyma dzieci starają się odgadnąć, jaki owoc kosztują, dotykają, wąchają.
Dzieci wypowiadają się swobodnie, nazywają, oglądają, dotykają, kosztują owoce, zadają pytania; chusteczka do zawiązywania oczu.
II. Zajęcia dydaktyczne
2.Owocarnia – przygotowanie sałatki owocowej według pomysłu dzieci, dzielenie na porcje o liczbie zgodnej z liczbą dzieci, nakładanie do miseczek, dekoracja stolików, zorganizowanie „przyjęcia owocowego”, degustacja sałatki.
Wspólne sprzątanie po pracy i po posiłku.
Owoce, nożyki plastikowe, deseczki do krojenia, miseczki jednorazowe, serwetki, łyżki do wymieszania potrawy, fartuszki, elementy do dekoracji stołu.
1.Zabawy ruchowe na powietrzu z wykorzystaniem chusty animacyjnej np. Sałatka owocowa, Owocowe słowa itp.
Chusta animacyjna Klanzy lub podobna,opisy zabaw znajdujące się w książce
„Zabawy z chustą”(2002), red. A. Wasilak.
2.Owocowe puzzle – zabawa w wersji stolikowej lub puzzle multimedialne.
Puzzle – układanka lub puzzle multimedialne.
III. Zajęcia popołudniowe
3.Uzupełnianie emblematami owoców sylwet drzew wg instrukcji słownej nauczyciela, uwzględniającej stosunki przestrzenne (np. po prawej stronie kartki, u dołu strony).
Sylwety drzew i owoców.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
owoce jesienne, kosze, miseczki, deseczki do krojenia, fartuszki, nożyki, widelce i miseczki jednorazowe, kartki z wyrazami do czytania globalnego, koszyczek na kartki, chustka do zawiązywania oczu, chusta Klanzy lub podobna, komputer z dostępem do Internetu oraz
głośnikami lub tablica multimedialna, nagranie na płycie CD - fragment utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku - Jesień, odtwarzacz płyt CD oraz pomoce dydaktyczne
opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Wyraz do czytania globalnego „owoc”;
2. Zdjęcie sałatki owocowej;
3. Znajdź właściwy wyraz - materiał do wydrukowania;
4. Kolorowanka „Kosz z owocami”- materiał do wydrukowania;
5. Puzzle „Kosz z owocami” – materiał do wydrukowania i rozcięcia przez N;
6. Obrazek do puzzli „Kosz z owocami” – materiał do wydrukowania;
7. Prezentacja multimedialna – przepis na sałatkę owocową;
8. Puzzle multimedialne 2 poziomy trudności (8,12- elementów);
9. Puzzle multimedialne 3 poziomy trudności (8,12,15-elementów, dla dziecka zdolnego);
10. Kolorowanka multimedialna „Kosz z owocami”.
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autorka: Anna Koźba
Obszar podstawy programowej:
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Dbamy o swoje zdrowie Temat: Owocarnia
Cele operacyjne:
Dziecko:
Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (np. wielkość i kolor);
Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami, przelicza w zakresie 10 (lub wyższym, zgodnie z indywidualnymi możliwościami);
Współpracuje w zabawach ruchowych, ze śpiewem i tańcem;
W zabawach parateatralnych wykorzystuje dostępne przedmioty, jako rekwizyty;
Wypowiada się samorzutnie na temat wyglądu, walorów smakowych, cech charakterystycznych owoców;
Rysuje obiekt zgodnie z prośbą nauczyciela (np. po prawej stronie kartki, u dołu strony, w lewym rogu);
Pomaga potrzebującym pomocy.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
Interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, słowotwórstwo);
grupowanie obiektów, klasyfikowanie ze względu na podane cechy;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie podczas zabaw i gier, pomaganie innym dzieciom);
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem oraz ruchem, rekwizytem;
znajomość nazw popularnych owoców, rozwijanie wrażliwości zmysłowej, dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji, określanie cech charakterystycznych;
rozwijanie sprawności manualnej (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami – wykonanie sałatki owocowej);
rozwijanie wrażliwości przestrzennej (nakrywanie i sprzątanie ze stołu);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające
aktywność/uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań, poznawanie przez zainteresowane dzieci wyglądu graficznego wyrazu „owoce”.
„Podpisywanie” owoców znajdujących się w sali poprzez położenie kartek z napisem
„owoc” przy naturalnych okazach oraz przy obrazkach przedstawiających owoce. (Każde chętne dziecko bierze tyle kartek z napisem, ile zechce i rozkłada je „podpisując” obiekty.
Następnie dzieci samodzielnie sprawdzają, czy wszystko zostało podpisane, jeśli nie, to uzupełniają brakujące podpisy.
(Po skończonych zajęciach dzieci zbierają podpisy, a następnego dnia znów je rozłożą, w celu utrwalenia poznanego wyrazu).
W wybranym miejscu sali znajdują się owoce przyniesione z sadów i ogrodów oraz ze sklepu;
kilkadziesiąt kartek (format: kartka A4 podzielona w poziomie) z napisem „owoc”, koszyczek na kartki z napisami;
2. Ćwiczenia poranne wg toku zabawowego metodą opowieści ruchowej tworzonej przez dzieci z wykorzystaniem wylosowanych przez nie obrazków i podkładu muzycznego, np.
fragmentu utworu A. Vivaldiego Cztery pory – Jesień.
Podkład muzyczny fragmentu utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku– Jesień, przykładowy tekst opowieści ruchowej.
I. Zajęcia poranne
3. Zachęcanie dzieci do oglądania, nazywania, kosztowania zgromadzonych owoców oraz
Kosze z owocami (jabłka, gruszki, śliwki,
bezpośrednich doświadczeń wielozmysłowych. itp.) znajdujące się w kąciku przyrodniczym.
1.Zabawa dydaktyczna Jaki to owoc? - z zasłoniętymi oczyma dzieci starają się odgadnąć, jaki owoc kosztują, dotykają, wąchają.
Dzieci wypowiadają się swobodnie, nazywają, oglądają, dotykają, kosztują owoce, zadają pytania; chusteczka do zawiązywania oczu.
II. Zajęcia dydaktyczne
2.Owocarnia – przygotowanie sałatki owocowej według pomysłu dzieci, dzielenie na porcje o liczbie zgodnej z liczbą dzieci, nakładanie do miseczek, dekoracja stolików, zorganizowanie „przyjęcia owocowego”, degustacja sałatki.
Wspólne sprzątanie po pracy i po posiłku.
Owoce, nożyki plastikowe, deseczki do krojenia, miseczki jednorazowe, serwetki, łyżki do wymieszania potrawy, fartuszki, elementy do dekoracji stołu.
1.Zabawy ruchowe na powietrzu z wykorzystaniem chusty animacyjnej np. Sałatka owocowa, Owocowe słowa itp.
Chusta animacyjna Klanzy lub podobna,opisy zabaw znajdujące się w książce
„Zabawy z chustą”(2002), red. A. Wasilak.
2.Owocowe puzzle – zabawa w wersji stolikowej lub puzzle multimedialne.
Puzzle – układanka lub puzzle multimedialne.
III. Zajęcia popołudniowe
3.Uzupełnianie emblematami owoców sylwet drzew wg instrukcji słownej nauczyciela, uwzględniającej stosunki przestrzenne (np. po prawej stronie kartki, u dołu strony).
Sylwety drzew i owoców.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
owoce jesienne, kosze, miseczki, deseczki do krojenia, fartuszki, nożyki, widelce i miseczki jednorazowe, kartki z wyrazami do czytania globalnego, koszyczek na kartki, chustka do zawiązywania oczu, chusta Klanzy lub podobna, komputer z dostępem do Internetu oraz
głośnikami lub tablica multimedialna, nagranie na płycie CD - fragment utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku - Jesień, odtwarzacz płyt CD oraz pomoce dydaktyczne
opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Wyraz do czytania globalnego „owoc”;
2. Zdjęcie sałatki owocowej;
3. Znajdź właściwy wyraz - materiał do wydrukowania;
4. Kolorowanka „Kosz z owocami”- materiał do wydrukowania;
5. Puzzle „Kosz z owocami” – materiał do wydrukowania i rozcięcia przez N;
6. Obrazek do puzzli „Kosz z owocami” – materiał do wydrukowania;
7. Prezentacja multimedialna – przepis na sałatkę owocową;
8. Puzzle multimedialne 2 poziomy trudności (8,12- elementów);
9. Puzzle multimedialne 3 poziomy trudności (8,12,15-elementów, dla dziecka zdolnego);
10. Kolorowanka multimedialna „Kosz z owocami”.