• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz opracowały studentki pedagogiki KarolinaPieśla i Wioletta Ruszkiewicz w ramach przedmiotu z zakresuedukacji wielo- i międzykulturowej.

Czas trwaniazajęć: pierwszy dzień - 2 x 30 minut, drugidzień- 30 mi­

nut.

Temat zajęć: Witaj Europo - zwiedzamy Włochy Typplacówki:

Grupa wiekowa:

przedszkole 5-latki, 6-latki

Cele- dziecko:

• rozwijazainteresowaniainnymi kulturami europejskimi,

• zapoznaje sięz położeniem Włoch namapieEuropy,

• poznaje niektóre atrakcje turystyczne Włoch,

• poznaje treść włoskiej powieści PinokioCarla Collodiego.

Formypracy:

• indywidualna,

• zbiorowa.

Metody:

• słowna: pogadanka, objaśnienia,opowiadanie, czytanie;

•oglądowa:pokaz;

• czynna: zadaństawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających.

Pomoce dydaktyczne:

•mapa Europy;

•mapa Włoch;

•zdjęcia, obrazki;

•powieść Pinokio-,

• kredki;

• magnetofon;

• płyty CD, fartuszki, folia;

•mąka,woda,sól,olej, sok pomidorowy,ser, szynka, przyprawy;

• blachy,plastelina. *

38

■ Przebieg zajęć

Część 1

1. Zabawa kołowa wprowadzająca do zajęć przy piosence Toto Cutugno L’ital- ia.no. Dzieci poruszają się swobodnie w rytmmuzyki,zamykając oczy, pozwa­ lają, by dźwięki przepływały przez ichciała.

2. Dzieci zgromadzone przed tablicą, na którejumieszczone są pomoce(zdjęcia, mapy, flaga) związane zWłochami (załącznik 2). Dzieci wskazująna mapie Europy Włochy, następnienamapie Włochstolicę - Rzymoraz Watykan, po czym każdedziecko dostaje małąmapkę Włoch i obracającją w różnestrony, stara się wymyślić, co przypomina kształt kraju. Nauczyciel pokazuje flagę Włoch,dziecinazywają barwy znajdującesię na fladze.

3. Rozmowakierowana na temat miejsc, zabytków, budowli, atrakcji turystycz­

nych Włoch - następniedziecidostają obrazki do kolorowania (załącznik 3).

4. Posługiwaniesiępodstawowymi zwrotamiw językuwłoskim (dzień dobry -buon giorno, do widzenia- arrivederci, proszę- per favore, dziękuję - grazie, tak-si,nie - no, cześć - salvé).

5. Zabawa ruchowa z elementami skłonu pt. „Gondolą w Wenecji” przy utworze MendelssohnaVenetian gondolasong.

Część 2

1. „Kuchniawłoska” - rozmowa kierowana na temat charakterystycznych po­ traw i przysmakówkuchni włoskiej - spaghetti, lasagne, pizza.

2. Dzieci wkładają fartuchy ipodokiem nauczycielkiprzygotowująpizzę(lub inną potrawę) przy akompaniamencie śpiewu włoskich tenorów.

Część 3

1. Przeczytanie powieści Pinokioi rozmowa najej temat (charakterystyka posta­ ci, omawianietreści, dzieci dostrzegają różnicę między prawdą a kłamstwem).

2. Dzieci ilustrują ruchem treść recytowanego przez nauczyciela wiersza o Pino-kiu2.

3. Dzieci wykonują z plasteliny postaćPinokia.

4. Zabawa ruchowa z elementamipodskoku pt. „Pajac”.

5. Zakończenie zajęć: przypomnienie omawianych treści dotyczących Włoch -nauczyciel pyta: „Z czym kojarzą ci się Włochy?”, „Czy ktoś z was był na wakacjach we Włoszech?”.Dzieci nazywają obiektypokazane na zdjęciach.

2 http://szkolnictwo.pl/index.php?id=PU5770[data dostępu:2.02.2011].

Dowykonywania pizzydzieci powinny być ubrane w fartuszki, ana podłodze warto rozłożyć folię. Każdedziecko powinno być zachęcane do wzięcia udziału wza­

bawach i dyskusjach.

|39

■ Załączniki

Załącznik 1. Podstawowe pojęcia

Wenecja - to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów - nie ma w nim samocho­

dów, autobusów, a cały transport odbywa się drogą wodną lub pieszo3.

3 pl.wikipedia.org/wiki/Wenecja [data dostępu:2.02.2011].

4 pl.wikipedia.org/wiki/Gondola[data dostępu:2.02.2011].

5 pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Wieża_w_Pizie[data dostępu: 2.02.2011[.

6 pl.wikipedia.org/wiki/Koloseum [datadostępu:2.02.2011].

7 pl.wikipedia.org/wiki/Gladiator [data dostępu: 2.02.2011].

8 pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Swiętego_Piotra [datadostępu:2.02.2011].

’ pl.wikipedia.org/wiki/Papież [data dostępu: 2.02.2011], 10 pl.wikipedia.org/wiki/Prawda [data dostępu: 2.02.2011], 11 pl.wikipedia.org/wiki/Kłamstwo [data dostępu: 2.02.2011],

Gondola - łódź wiosłowa, napędzana i kierowana przez wioślarza zwanego gondolierem, służąca tradycyjnie do przemieszczania się po kanałach miasta Wenecji, obecnie raczej w charakterze atrakcji turystycznej4.

Krzywa Wieża w Pizie - jedna z najbardziej znanych budowli świata, od­

wiedzana rocznie przez ok. 10 milionów turystów; symbol miasta Pizy. Obec­

nie wieża ma wysokość około 55 m, odchyliła się zaś od pionu o około 5 m5.

Koloseum - amfiteatr w Rzymie, jest to duża budowla z pojemną widow­

nią. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów6.

Gladiator - niewolnik toczący walkę na arenie w starożytnym Rzymie7.

Plac Świętego Piotra - plac przed bazyliką św. Piotra w Watykanie, plac był świadkiem wielu uroczystości roku kościelnego8.

Papież - Ojciec Święty, głowa Kościoła rzymskokatolickiego, katolickich Kościołów wschodnich, Stolicy Apostolskiej oraz państwa Watykan. Obecnym papieżem jest Benedykt XVI. A wcześniej papieżem był Polak Jan Paweł II9.

Prawda - w mowie prawda to stwierdzenie czegoś, co miało faktycznie miejsce10 11.

Kłamstwo - wypowiedź zawierająca informacje niezgodne z prawdą11.

40

Załącznik 2. Mapa iflagaWłoch

41

Załącznik 3. Obrazki do kolorowania

42

I Bibliografia

Dębska E„Najmłodsiw Europie - podróżezMisiemUnikiem. Materiałypomocnicze dla nauczycieli przedszkoli iklas „0”,Aker, Toruń 2004.

Główczewska D., Nehring A., Fechner-Sędzicka I., Poznajemy kraje Unii Europej­

skiej. Edukacjaeuropejskaw szkole podstawowej,Aker, Toruń 2000.

Nehring A.,MałyEuropejczyk,Aksjomat,Toruń 2004.

http://szkolnictwo.pl/index.php?id=PU5770 [datadostępu:2.02.2011].

pl.wikipedia.org/wiki/Gladiator[data dostępu: 2.02.2011].

pl.wikipedia.org/wiki/Gondola [data dostępu: 2.02.2011].

pl.wikipedia.org/wiki/Klamstwo [data dostępu:2.02.2011], pl.wikipedia.org/wiki/Koloseum [data dostępu:2.02.2011].

pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Wieża_w_Pizie [data dostępu: 2.02.2011].

pl.wikipedia.org/wiki/Papież [data dostępu: 2.02.2011].

pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Swiętego_Piotra[data dostępu: 2.02.2011].

pl.wikipedia.org/wiki/Prawda [datadostępu:2.02.2011].

pl.wikipedia.org/wiki/Wenecja [data dostępu: 2.02.2011].

|43

Scenariusz

4.

Podróż

do

Francji1

Scenariusz opracowała studentka pedagogiki KarolinaTarasiuk w ramach przedmiotu z zakresu edukacji wielo-imiędzykulturowej.

Podróż do Francji przedszkole Tematzajęć:

Typplacówki:

Grupa wiekowa: 5-latki, 6-latki Czas trwania zajęć: 5godzin(cały dzień).

Cele-dziecko:

• zgłębiazainteresowania poznawcze innymi krajami europejskimi,

• zapoznaje sięz Francją - z jej atrakcjami,charakterystycznymicecha­ mi, legendami.

Formy pracy:

•indywidualna,

• zbiorowa.

Metody:

• słowna: pogadanka,objaśnienia, opowiadanie,czytanie;

• oglądowa: ze szczególnym wykorzystaniem elementów pedagogiki za­ bawy;

• czynna:zadaństawianychdowykonania,samodzielnych doświadczeń.

Pomoce dydaktyczne:

• J.F. Dutilh, Atlas dla dzieci od 6 do 10 lat: dookoła Ziemi, Bellona, Warszawa2000;

• mapa Europy dla dzieci, globus;

• ilustracje przedstawiające atrakcjeFrancji (prezentacja multimedial­

na,albumy);

• Ł. Dąbski, A. Kaszuba-Dąbska, Francja. Przewodnikdladzieci, Zielona Sowa, Kraków2006;

• M. Pinkwart, Paryż: przewodnik ilustrowany, Pascal, Bielsko-Biała 2007;

• stare gazety, klocki, patyczki,pudełka;

• drut, szary papier, farby, pędzle, sznurek,klej. *

44

■ Przebieg zajęć

1. Nauczyciel wita dzieci. Wcześniej przygotował pomoce naukowe (atlasy z mapą Europy, globus, komputer, rzutnik, przewodniki zezdjęciami, album itp.).

Uwaga dla nauczyciela:

Dzieci na wcześniejszych zajęciach oglądały mapy, globus, znają pojęcie mapy i globusa. Mapa wisi na stojaku.

Nauczyciel prosidziecioto, byusiadływ kręgu na dywanie izadaje pytanie:

• „Gdzie leży Państwo, w którymmieszkamy, czyli Polska?” - jedno dziecko, (jeżeli wie)podchodzi i pokazuje.

Uwaga dla nauczyciela:

Dzieci poznały kształt Polski, podstawowe informacje, które można wy­

czytać z mapy. Jeśli nauczyciel nie ma mapy ściennej, może wykorzystać atlas dla dzieci.

Dzieci oglądają jeszcze przezchwilęmapę, wskazują i nazywająróżne pań­

stwa palcem (te, których kształtznająitp.). Po przypomnieniu sobie miejsc leżącychna mapie nauczyciel zadaje pytanie:

• „Czy chciałybyście, dzieci, przenieśćsię w magiczną,bajkową krainę, która znajdujesiętutaj?”-(wskazuje palcem kształt Francji).

• Dzieci pytają:„Co toza kraina?” - nauczycielodpowiada,że jest to piękny krajo nazwie Francja.Dzieci odpowiadają zgodniechórem, że chętnie się tam „wybiorą”.

Uwaga dla nauczyciela:

Można dać dzieciom globus i wtedy one same szukają Francji, znając jej kształt.

Dzieci porównująpołożenie Francji z innymi, dotąd poznanymi krajami Unii Europejskiej (np. z Hiszpanią,Portugalią) - zjakimi państwami sąsiaduje, czy ma dostęp do morza, czymapasmagórskieitp.

2. Po zapoznaniu się dzieci z mapąlub atlasem nauczyciel w kilku zdaniach opowiadaoFrancji:

Jak wskazywaliśmy na mapie, Francja leży w Europie Zachodniej. Ludzie mieszkający we Francji mówią w języku francuskim. Francja jest jednym z najpotężniejszych państw Europy. Ma bardzo dużo zabytków, które warto zobaczyć. Najciekawszym miastem Francji jest Paryż, który jest jej stolicą.

Nauczycielzaprasza dzieci do wspólnej podróży po Francji. Dzieci chętniesię przygotowują, przejawiając zadowolenieiradość.

Uwaga dla nauczyciela:

Dzieci znają pojęcie stolicy.

3. Zabawa „Podróż samolotem”2.

2 http://sol0glogow.internetdsl.pl/publikacje/010.pdf [data dostępu: 27.01.2010].

Nauczyciel proponuje polecieć do Francji samolotem, gdyż tak będzie naj­ szybciej. Zaprasza wszystkie dzieci do wejścia na pokład(wyznaczone miejsce na dywanie).

Uwaga dla nauczyciela:

Każde dziecko w samolocie ma swoje miejsce (uczniowie powinni być usadzeni tak, żeby swobodnie mogli się położyć, nie wpadając jeden na drugiego). Nauczyciel odgrywa rolę przewodnika.

Nauczyciel wydaje pasażerompolecenia:

• „Wszyscypasażerowie zapinają pasy”(dzieciwykonująpolecenie);

• „Uwaga,samolotsię wznosi” (dzieci kładą się powoli na podłogę według instrukcji nauczyciela);

• „Uwaga, jesteśmy już w powietrzu, możnaodpiąć pasy” (dzieci biegają po całejsali, naśladując samolot - ręce wystawione w bok);

• „Uwaga,turbulencje!!!” (dzieci biegając, dygotają);

• „Uwaga, proszę się przygotowaćdo lądowania” (dzieci siadają na swoje miejsca i zapinają pasy).

Po wylądowaniuprzewodnik wita dzieci w Paryżu i zapraszado zwiedzania (dzieci siadają w kole).

4. Nauczycielznowu w kilkuprostych zdaniach opowiadao Francji i jej stolicy.

PokazujeflagęFrancji. Zwraca uwagę natrzykolorycharakterystyczne dla flagi francuskiej. Zadaje pytanie dzieciom, jaki kształt ma flaga, co sięnaniej znajduje.

Uwaga dla nauczyciela:

Flaga może być wykonana własnoręcznie lub pokazana na zdjęciu, np.

w przewodniku (Ł. Dębski, A. Kaszuba-Dębska, Francja. Przewodnik dla dzieci, Zielona Sowa, Kraków 2006).

5. Nauczyciel odtwarza hymn Francji oraz mówi, że hymn Polski to Mazurek Dąbrowskiego, a Francji - Marsylianka. Po odsłuchaniuhymnu zaznacza,że jest on pieśnią patriotyczną, w czasie jej słuchania jesteśmy poważni (szacunek dla pieśni narodowej). Nauczycielzadajedzieciom pytania:

• Z czym kojarzy sięwam Francja?

46

• Czyktoś zwas był weFrancji?

• Jakie zabytkifrancuskiei symbole Francji znacie?

Dzieci odpowiadają: wieża Eiffla, rogaliki, bagietka, winogrona, wino, ser, Disneyland (odpowiedzihipotetyczne).

Nauczyciel potwierdza odpowiedzi, chwaląc dzieci.Pokazuje symbole, posłu­ gującsię prezentacją multimedialną.

6. Przewodnik (nauczyciel) zapraszadzieci do zwiedzaniaParyża, najsłynniej­

szego miasta Francji. W Paryżuludzieprzemieszczająsięmetrem (miejskim pociągiem).

7. Zabawa „Pociąg”.Nauczyciel udajelokomotywę, a dzieci wagoniki,wszystkie dzieci po kolei łapią sięlokomotywy i razem śpiewają:„Jedzie pociągz daleka, na nikogo nie czeka, konduktorze łaskawyzabierznas do Paryża”, maszerując po całej sali. Pociąg zatrzymuje się przy„pierwszej stacji”,przyktórej znaj­

duje się wieża Eiffla (pokazanana prezentacji multimedialnej). Nauczyciel krótko charakteryzuje wieżę:

Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji.

„Dama Paryża” stoi w centrum miasta, nad Sekwaną (rzeką w Paryżu).

Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku.

Jej całkowita wysokość zwiększała się kilka razy za sprawą zamocowanej na jej szczycie anteny:

1889 - 312,27 m (wysokość do zamocowanej na szczycie flagi) 1991 - 317,96 m (wysokość z zamocowaną anteną)

1994 - 318,70 m (wysokość z zamocowaną anteną)

2000 - 324,00 m (wysokość z zamocowaną anteną) - około 81 pięter w ty­

powym budynku3.

3 http://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_Eiffla [2.02.2011],

8. Po opowiedzeniuo wieży Eiffla oraz pokazaniu jej nazdjęciach multime­ dialnych lub w albumie o Francji nauczyciel wprowadza zabawę techniczno- plastyczną. Prosi uczniów, by usiedli przy wieżyEifflai spróbowali stworzyć własną. Prosio wykonanie jej dowolnie wybraną techniką(z klocków prze­ strzennych, sklejając patyczki lubpudełka, oklejając szarym papierem szkielet wieży zrobiony z drutu).

Uwaga dla nauczyciela:

Przeznaczone do wyboru klocki, patyczki, pudełka, drut, szary papier, farby, pędzle, sznurek, klej - zostały wcześniej przygotowane na stolikach.

Dziecko wykaże się cierpliwością i zręcznością w tworzeniu pracy, zasto­

suje różne sposoby łączenia materiału, rozwinie wyobraźnię. Po wykona­

niu zadania nauczyciel z zadowoleniem stwierdza, że dzieci miały ciekawe pomysły na zbudowanie wieży i zauważa różnorodność pomysłów oraz

|47

wskazuje, że każda z tych wież jest jego własną twórczą wieżą Eiffla. Uczy cierpliwości, szacunku dla odmiennych wizji obiektu.

9. Nauczyciel uruchamia pociąg do muzeum w Luwrze ipokazujesłynne obra­

zy, np. MonęLisę (prezentacja multimedialna, przewodnik).

10. Prowadzący zajęcia uruchamia pociągi kieruje się na kolejnąstację. Na stacji drugiej znajduje się Disneyland. Pokazuje dzieciom na prezentacji zdjęcie tego parku rozrywki, po czym wprowadzazabawę ruchową przy piosence francuskiej piosenkarki pop Alizee Moi Lolita.

„Karuzelaz imionami” - zabawę rozpoczyna dwoje dzieciwrazznauczyciel­ ką - wypowiadają oni słowa: „Każdy zwas, kto sięośmieli. Będzie mknął na karuzeli. Karuzelaśmiałka przyjmie. Powiedz nam, jakmasznaimię?”4. Dzieci inauczycielka wskazują dziecko (każde jednego), którepodaje swoje imięi włącza się do koła: wszyscytańczą wolno, ciężko,stopniowo przyspie­

szając, takjaksugeruje muzyka. Do „karuzeli” dołączają osoby zaproszone przez będących już wkółku, aż do momentu przyłączenia się wszystkich.

1 http://docs6chomikuj.pl/123651763,0,0,Gry-i-zabawy-z-przedszkolakiem-i-uczniem.doc [data dostę­ pu:2.02.2011],

Uwaga dla nauczyciela:

Zabawia ta umożliwia ćwiczenie specyficznych umiejętności (wysuwania nogi do przodu, cofania jej, podskoku), co wplecione w zabawę stwa­

rza szansę, że dziecko opanuje je szybciej, nie będzie bowiem skupiało uwagi na tym, co może sprawić kłopoty. W rezultacie poprawi koordy­

nację ruchową, zyska wiedzę o sobie (co potrafi, czego jeszcze nie umie), ukształtuje pozytywną ocenę siebie związaną z osiągnięciem sukcesu przy zdobywaniu nowych sprawności.

11. Po zwiedzaniu Disneylandu uczestnicyzajęć jadą pociągiem do francuskiej restauracji na obiad i francuski podwieczorek. Wmenu znajdują sięczekola­ dowe brioszki(maślane bułeczki drożdżowe nadziewanekawałkamiczekola­ dy) oraz słynnerogalikifrancuskie.

Uwaga dla nauczyciela:

Panie w kuchni przygotowują rogaliki i bułeczki. O wyznaczonej porze przynoszą do sali. Obiad typowy.

12. Po posiłku i odpoczynku nauczyciel uruchamia pociąg. Pociąg dojechał do stacji „Wytwórnia masysolnej”. Prowadzący zajęcia zaprasza dzieci dosto­

lików, na których wcześniejprzygotowałgazetyi masę solną.Każde dziecko rozkłada gazetęi otrzymuje kulkę masy solnej.

48

Uwaga dla nauczyciela:

Nauczyciel prosi dzieci o zrobienie z masy solnej wybranej rzeczy, która kojarzy im się z Francją, bądź rzeczy, którą zobaczyły na dzisiejszej wy­

cieczce. Po ukończeniu zadania każde dziecko sprząta swoje miejsce pracy i myje ręce. Nauczyciel w tym czasie zbiera wykonane prace i wkłada je do piekarnika, żeby masę wysuszyć.

13. Po wykonaniu pracy plastycznej nauczycieluruchamia pociąg na stację,gdzie znajduje się katedra Notre Dame. Wprowadza w świat bajki, opowiadając okatedrzeNotre Dame i słynnym dzwonniku (pokazuje jego postać, wyko­ rzystując prezentację multimedialną).

Tajemniczy dzwonnik z Notre Dame Quasimodo jest dzieckiem cyganki, która zginęła z ręki okrutnego sędziego, opętanego ideą oczyszczenia mia­

sta z wyrzutków. Chłopiec znalazł schronienie w katedrze, ale jego opie­

kun, sędzia Klaudiusz Frollo, zabronił mu ją opuszczać, więc jego jedyny­

mi przyjaciółmi są trzy kamienne gargulce. Młody chłopak marzy jednak o życiu między ludźmi. W dniu dorocznego święta błaznów Quasimodo za namową gargulców (gargulec, garłacz, pluwacz, plwacz - ozdobne, wystające poza lico muru, zakończenie rynny dachowej, z którego woda deszczowa ma swobodny odpływ) dołącza do tańczącego tłumu. Tam poznaje piękną cygankę Esmeraldę. W tym samym czasie do miasta przy­

bywa młody kapitan Febus, by służyć sędziemu. Wszyscy spotykają się na festynie. Odtąd Febus i Quasimodo muszą wybierać pomiędzy miłością do Esmeraldy, a posłuszeństwem wobec sędziego5.

5 http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzwonnik_z_Notre_Dame_%28film_1996%29 [data dostępu: 2.02.2011].

Nauczyciel zachęca do obejrzeniafilmu.

Uwagi dla nauczyciela:

Proponowany scenariusz ma przybliżyć dzieciom jeden z krajów euro­

pejskich, jakim jest Francja. Elementy muzyki i plastyki wprowadzają na zajęciach miłą i przyjazną atmosferę, która sprzyja integracji zespołu.

Postacie z bajek są szczególnie bliskie dzieciom i wnoszą wartości, które pozytywnie wpływają na osobowość dziecka. Na przykładzie bohaterów Dzwonnika z Notre Dame W. Disneya nauczyciel pokazuje wzorce zacho­

wań. Dzieci nawiązują kontakty z rówieśnikami, a zadaniem wychowaw­

ców jest kształtowanie właściwych postaw wobec drugiego człowieka.

Wykonywanie wspólnych działań, wzajemna pomoc i współpraca wpły­

wają na więzi międzyludzkie. Scenariusz kształtuje wyobraźnię dziecka, powinien być wzbogacony o jak największą liczbę metod pozwalających na zobrazowanie Francji, poznanie tradycji oraz jej poszanowanie. W baj­

ce Dzwonnik z Notre Dame pojawia się motyw cyganki, na co należy zwró­

cić uwagę, jeżeli chodzi o poszanowanie innej kultury.

■ Bibliografia

http://docs6chomikuj.pl/123651763,0,0,0,Gry-i-zabawy-z-przedszkolakiem-i-ucz- niem.doc[data dostępu: 2.02.2011].

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzwonnik_z_Notre_Dame_%28film_1996%29 [datado­

stępu: 2.02.2011].

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_Eiffla [datadostępu:2.02.2011], http://sol0glogow.internetdsl.pl/publikacje/010.pdf[data dostępu: 27.01.2010].

Jolanta Suchodolska

Poznajemy Innego i jego kulturę