Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Fascynuje mnie matematyka, coraz więcej rozumiem Temat: W państwie króla Matematyka.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozróżnia trójkątów wśród innych figur geometrycznych;
układa proste rytmy;
współpracuje z innymi dziećmi w czasie zabaw ruchowych.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania;
wie, na czym polega pomiar długości, zna proste sposoby mierzenia: krokami, stopa za stopą;
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności liczenia obiektów w zakresie 10 lub większym zależnie od indywidualnych możliwości dziecka;
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;
rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie plakatu.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1.Schodzenie się dzieci. Poranna gimnastyka.
Dzieci „rysują” trójkąt w powietrzu wskazanymi przez nauczyciela (N) częściami ciała (palcem, łokciem, nogą). Dzieci bawią się swobodnie w kącikach zainteresowań.
Podczas gimnastyki dzieci stoją w rozsypce. Warto, aby po chwili ćwiczeń dzieci same wymyślały, którymi częściami ciała mogą jeszcze kreślić trójkąt w powietrzu.
Tego dnia w kąciku matematycznym powinny znaleźć się ilustracje, zdjęcia, przedmioty przedstawiające trójkąty (załącznik nr 1). Warto także udostępnić dzieciom klocki w kształcie trójkątów oraz trójkąty wycięte z papieru.
I. Zajęcia poranne
2. Figury z ciał
zabawa ruchowa. Tworzenie z ciał figur geometrycznych w grupach liczących tyle dzieci, ile wskazuje cyfra na kartoniku.
Materiały: kartoniki z cyframi od 1 do 4.
Jeżeli dzieci będą miały problemy z odczytaniem cyfry, N podpowiada lub naprowadza uczestników zabawy.
1. Poszukaj trójkątów:
rozmowa z dziećmi na temat wyglądu trójkątów. Prezentacja trójkątów różnej wielkości, kolorze itp. Szukanie przedmiotów w kształcie trójkątów w sali lub na zewnątrz.
Zabawy z wykorzystaniem gry typu połącz połówki oraz wybieranie trójkątów spośród innych figur.
N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi.
Wyjście na spacer, w trakcie którego dzieci szukają obiektów w kształcie trójkąta.
Materiały: załączniki nr 4 i 6.
2. Trójkątolandia:
tworzenie plakatu w grupach czteroosobowych.
Materiały: kartki, kredki, flamastry, farby, papier kolorowy, klej.
Po zrobieniu plakatu każda grupa prezentuje swoją pracę.
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Trójkątny rytm: Materiały: trójkąty różnej
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
N tłumaczy dzieciom, czym jest rytm.
Następnie układa jeden przykładowy rytm (np. czerwony, duży trójkąt – duży, zielony trójkąt – mały, niebieski trójkąt). Dzieci układają dalszą jego cześć.
wielkości i koloru (plastikowe lub papierowe).
4.Samolot:
wycinanie i składanie samolotu z szablonu, następnie puszczanie ich w ogrodzie.
Mierzenie stopami, jaką odległość pokonały poszczególne samoloty.
Materiały: szablon (załącznik nr 2).
Pierwsza część zajęć jest realizowana w sali, a druga w ogrodzie.
1. Jaka to figura?:
dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko
„rysuje” drugiemu wybraną figurę geometryczna na plecach. Druga osoba odgaduje, co zostało na niej „narysowane”.
Po realizacji ćwiczenia następuje zamiana w parach.
2. Choinka:
rysowanie choinki z trójkątów po śladzie.
Materiały: ilustracja (załącznik nr 3).
III. Zajęcia popołudniowe
3. Trójkąty:
chętne, zainteresowane tematem dzieci mogą także realizować zabawy multimedialne – memo, układanka, sudoku.
Materiały: gry
multimedialne (załączniki nr 5, 7 i 8).
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
przedmioty w kształcie trójkątów, trójkąty z papieru, klocki w kształcie figur geometrycznych, kartoniki z cyframi od 1 do 4, kartki, kredki, flamastry, farby, papier kolorowy, klej, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Trójkąty wokół nas - plakat;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Samolot – szablon;
3. Choinka z trójkątów – ilustracja do rysowania po śladzie;
4. Trójkąty – materiał do wydrukowania;
5. Trójkątowe pary – gra multimedialna typu memo;
6. Figury geometryczne – połącz połówki, gra multimedialna;
7. Trójkąty – gra multimedialna typu ułóż od największego do najmniejszego;
8. Kolorowe trójkąty – multimedialna gra sudoku.