KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat: Emocje na twarzy malowane - praca plastyczna metodą kolażu.
Cele:
* zapoznanie z metodą plastyczną zwaną kolażem,
* kształtowanie wraźliwości plastycznej i zdolności manualnych,
* budowanie pozytywnych relacji w grupie i współpracy,
* uświadomienie dzieciom, co to są emocje - rozpoznawanie i nazywanie ich.
Metody: czynna, słowna
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: zagadki o emocjach, stare czasopisma o różnej fakturze zawierające postacie lub same twarze o wyrazistych rysach, nożyczki, klej, kartka z kolorowego bloku technicznego, karty - emotki.
Przebieg zajęcia:
1. Podanie tematu zajęć. Dziś będziemy rozmawiać o emocjach, uczuciach.,wykonamy także pracę plastyczną metodą kolażu.
2. Rozwiązywanie wierszowanych zagadek o emocjach.
Jakie to emocje powiedzcie dzieci, Rączki wymachują ciało w górę leci, Oczy jak iskierki się zapalają,
Wszystkie ząbki, usta odkrywają.
Usta jak podkówka odwrócona, Często łezka w oku zakręcona.
Wygląd twarzy tej dziewczyny Jakby najadła się cytryny.
Mówią o nim, że ma wielkie oczy Gdy się do naszego umysłu wtoczy
Trzęsie nami śmiało i paraliżuje całe ciało.
Gdy się w nasze serce wkrada, To naszymi myślami włada Marszczy nam nosek, oczy i czoło, Tupie nóżką i rączką grozi wkoło .
3.Burza mózgów - uczniowie określają znaczenie pojęć : emocje, uczucia,
4.Rundka - Uzupelnij zdania - prowadzący podaje początek zdania a każdy kończy je zgodnie z własnymi doświadczeniami: Boję się gdy..., Smucę się , gdy...Złosci mnie...Cieszę się, gdy...Wstydzę się...
5.Gra w karty - uczestnicy dobierają się w pary . Każdy otrzymuje cztery karty ilustrujące uczucia: smutku, strachu, zlości i radości. Osoba losująca kartę przedstawia daną emocję a partner odgaduje jej nazwę. Gra toczy sie na przemian do wyczerpania kart.
6. Zajęcia plastyczne. Omówienie sposobu wykonania pracy techniką kolażu . Tworzenie twarzy przedstawiącej konkretną emocję polega na wycinaniu poszczególnych jej elementów z gazet o różnej fakturze i nastepnie łączeniu w jedną całość poprzez przyklejenie na kartkę z kolorowego bloku technicznego.
* podział uczniów na zespoły 2-3 osobowe,
* losowanie zadania dla grupy tzn. jaką emocję ma przedstawiać dana twarz ,
* rozdanie materiałów potrzebnych do wykonania zadania,
* aktywna praca uczniów,
7. Sprzątanie po zakończonych zajęciach.
8. Prezentacja wykonanych prac przez uczniów - swobodne wypowiedzi na temat przebiegu zajęć, planowaniu pracy w grupie i osiągniętych efektach.