SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat zajęć: Moja mama.
Cele ogólne:
- wyrabianie umiejętności okazywania uczuć szacunku, miłości wobec mamy;
Cele szczegółowe:
- wzmocnienie więzi uczuciowej dziecka z matką;
- uświadomienie konieczności współdziałania w rodzinie i wzajemnej pomocy;
- wdrażanie do estetycznego wykonania pracy plastycznej;
Metody: pogadanka, praktycznego działania, burza mózgów;
Formy pracy: grupowa, indywidualna;
Środki dydaktyczne: tekst wiersza, serca z kolorowego papieru, taśma, kartki A-4, pastele olejne,
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć:
Słuchanie wiersza pt.:„Do matki”
Mamo, chciałbym ci przynieść latający dywan i kaczkę, która znosi szczerozłote jajka, żebyś żyła beztrosko – wesoła, szczęśliwa, lecz takie dziwy można znaleźć tylko w bajkach.
I dlatego zmęczenie widząc na twej twarzy, i ręce spracowane przy fabrycznych krosnach, myślą w przyszłość wybiegam i zaczynam marzyć, że zastąpię cię w pracy, gdy tylko dorosnę.
Lecz dzisiaj za twe troski, trudy, poświęcenia, za twą miłość matczyną nigdy nie zachwianą mogę tylko twą szyję otoczyć ramieniem i szepnąć ci do ucha: DZIĘKUJĘ CI , MAMO!
Rozmowa kierowana na temat treści wiersza,. Udzielenie odpowiedzi na pytania:
- O czym opowiada wiersz?
- O jaki świecie jest mowa w wierszu?
2. Zapoznanie dzieci z tradycją obchodzenia Dnia Matki:
W Anglii w XVII / XIX wieku w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Niedzielę u Matki. Był to dzień wolny od pracy w którym dorosłe pracujące dzieci wracały do domów rodziców i przynosiły podarki dla matek. W USA w 1858 roku nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni matczynej pracy, od roku 1872 Julia Ward Howe promowała Dzień Matek dla Pokoju. W roku 1905 Anna Jarvis (córka Anny Reeves Jarvis) wywalczyła ustanowienie Dnia Matki. W 1914 roku Kongres USA ustanowił ten dzień świętem narodowym. Wypada on zawsze w drugą niedzielę maja. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie a dziś Dzień Matki w naszym kraju obchodzimy co roku 26 maj.
3. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat ich mam:
- Jakie są Wasze mamy?
- Kim jest mama dla każdego z Nas?
- Co najbardziej lubisz robić ze swoją mamą?
4. Praca w grupie:
Zastępowanie wyrazu MATKA, innymi – „ matka”, to słowo oficjalne, urzędowe, niemiłe dla ucha. Jak inaczej można mówić ?
Zadaniem dzieci jest podanie synonimów słowa „mama”.
5. „Za co kocham swoją mamę?” - Nauczyciel przypina do tablicy duże serce wycięte z czerwonego papieru i napis „Za co kocham swoją mamę?” oraz rozdaje uczniom małe papierowe serduszka z taśmą samoprzylepną. Na tych serduszkach dzieci z pomocą nauczyciela zapisują odpowiedź na w.w. pytanie, a następnie przyklejają je do dużego serca.
6. Zapoznanie z piosenką: Śpiewające Brzdące - „Kocham Cię Ti amo Je T’aime (link do piosenki https://www.youtube.com/watch?v=MeRTMshkHJs).
Śpiewnie piosenki w formie karaoke do wersji z linią melodyczną (link do karaoke: https://www.youtube.com/watch?v=twG-mE_Fde0).
7. Praca plastyczna – portret mojej mamy.
8. Podsumowanie zajęć i wystawa prac.