1
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Świadome tworzenie swojego wizerunku – autoprezentacja
Treści kształcenia:
Informatyka
4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, tekstów, danych liczbowych, motywów, animacji, prezentacji multimedialnych, a szczególnie:
7) tworzy i przedstawia prezentacje z wykorzystaniem różnych elementów multimedialnych, graficznych, tekstowych, filmowych i dźwiękowych własnych lub pobranych z innych źródeł.
Cele zoperacjonalizowane:
● Właściwie korzysta z narzędzi programu PowerPoint
● Ze zrozumieniem korzysta z informacji zawartej w materiałach edukacyjnych
● Zna definicje autoprezentacji
● Stosuje zasady tworzenia autoprezentacji
● Świadomie eksponuje w prezentacji założenia tematu
Nabywane umiejętności:
● Wykorzystuje sprzęt i oprogramowanie do osiągania swoich celów
● Potrafi posługiwać się programem PowerPoint
● Korzysta z różnych źródeł informacji – doskonali samokształcenie
● Wykorzystuje wiedzę teoretyczną w praktyce
● Sprawnie posługuje się sprzętem komputerowym
● Świadomie kreuje swój wizerunek
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Porozumiewania się w języku ojczystym
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
● Umiejętność uczenia się
● Inicjatywność i przedsiębiorczość
Środki dydaktyczne:
● Komputer z oprogramowaniem Office
● Rzutnik
● Tablica
● Kartki papieru
● Film (samouczek): „Autoprezentacja w programie MS Power Point”
● Ćwiczenie: „Autoprezentacja w Programie Power Point”
2
Metody nauczania:
● Podające: dyskusja
● Eksponujące: film
● Programowane: z użyciem komputera
● Praktyczne: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia
Formy pracy:
● Zbiorowa jednolita
● Grupowa jednolita
● Indywidualna jednolita
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel wita się z uczniami i prezentuje cel zajęć. Następnie przywołuje słowa Henry’ego Forda: „Kura znosząc jaja, gdacze wniebogłosy. Kaczka siedzi cicho. I cały świat je jaja kurze”. W tym powiedzeniu zawiera się cały sens autoprezentacji. Tworząc swój wizerunek,
„opowiadamy” o sobie i w taki też sposób jesteśmy odbierani przez ludzi, z którymi mamy kontakt. Warto zatem pokazać siebie z jak najlepszej strony. Mimo że autoprezentacja nie jest receptą na sukces, warto wykorzystać swój potencjał, swoją pomysłowość i dostępne środki multimedialne, aby zbudować pozytywny wizerunek swojej osoby i osiągnąć zamierzony cel.
Etap realizacji
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i prosi o zapisanie na kartkach papieru cech dobrej autoprezentacji. Liderzy grup zapisują na tablicy propozycje. Nauczyciel podsumowuje: siłą autoprezentacji jest właściwy dobór informacji przedstawionych w odpowiedniej formie i stosownym czasie, ale także sposób, w jaki mówimy, nasze zachowanie, wygląd, gesty oraz mimika.
Nauczyciel zaprasza do obejrzenia filmu (samouczka) pt. „Autoprezentacja w programie MS Power Point” na temat tworzenia autoprezentacji z wykorzystaniem zaawansowanych funkcjach programu PowerPoint, przypominając, że jest to pożyteczne narzędzie wspomagające proces tworzenia swojego wizerunku.
Nauczyciel ponownie wraca do pracy w grupach: po obejrzeniu samouczka i odnosząc się do wypracowanych na początku lekcji cechy autoprezentacji, uczniowie tworzą schemat slajdów autoprezentacji, wykorzystując zaawansowane opcje programu PowerPoint – wstawiają np. hiperłącze do www swojej szkoły, do stron dotyczacych ich zainteresowań, stosując odpowiednio animację i właściwe przejście slajdów, dodając plik dźwiękowy (podkład muzyczny) itd.
Etap końcowy
Podsumowanie wiadomości – ćwiczenie pt. „Autoprezentacja w programie Power Point” – uczniowie wypełniają interaktywny test dotyczący programu PowerPoint i autoprezentacji.
3
Dodatkowo:
Dla uczniów zdolnych: stwórz autoprezentację z wykorzystaniem zaawansowanych funkcji programu PowerPoint.
Słowa kluczowe:
autoprezentacja, prezentacja multimedialna, PowerPoint