Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Co słychać za kotarą?
Cele ogólne:
-zdobywanie ogólnej wiedzy o teatrze
-wzbogacanie słownika związanego z teatrem
-zapoznanie z zasadami kulturalnego zachowania się w teatrze Cele szczegółowe:
Uczeń:
-rozumie pojęcie „teatr”
-zna rodzaje teatrów
-potrafi nazwać rodzaje lalek w teatrze lalkowym -zna słownictwo związane z teatrem
-wie jakie teatry znajdują się w Warszawie -zna zasady zachowania się w teatrze Metody pracy:
-słowne: rozmowa kierowana -„burza mózgów”
-pokaz
-prezentacja multimedialna -ćwiczenia praktyczne Formy pracy:
-grupowa -zbiorowa - indywidualna
Środki dydaktyczne:
- elementy dekoracji przedstawiające scenę teatralną
-rekwizyty: mini garderoba(stroje, buty , torebka),mini charakteryzatornia (lustro ,kapelusz ,maska peruka itp.)
- lalki teatralne : pacynka ,kukiełka ,marionetka Przebieg zajęć:
1.Powitanie
2.Zaproszenie dzieci na zajęcia świetlicowe poprzez wręczenie biletów wstępu.
3.Wyjaśnienie pojęcia „teatr”
4.”Burza mózgów”- co kojarzy ci się z teatrem?
5.Dlaczego ludzie chodzą do teatru? Kto z was był w teatrze? Jak należy zachowywać się w teatrze? Do jakiego teatru dzieci lubią chodzić najbardziej?(zachęcanie dzieci do swobodnych wypowiedzi, wspomnień, wywoływanie przeżyć emocjonalnych i estetycznych).
6.Rodzaje teatrów:
-lalkowy -operetkowy -baletowy -dramatyczny -pantomimiczny
Co potrzebne jest ,aby powstało przedstawienie? -(scena, dekoracja, kukiełki, pacynki.
scenografia, kostiumy muzyka i ktoś ,kto czuwa nad całością- reżyser).
-zaprezentowanie mini garderoby(pokaz rekwizytów)
-zaprezentowanie mini charakteryzatorni (pokaz rekwizytów).
7.Prezentacja pokazu multimedialnego pt:” Warszawskie teatry”.
8.Podział na grupy wg kolorów biletów wstępu (rozdanych na wstępie zajęć) i rozwiązanie krzyżówki z hasłem TEATR
9.Na zakończenie-rozdanie odznaki „ZNAWCA TEATRU”.