Scenariusz zajęć świetlicowych Temat: Moi najbliżsi.
Cele ogólne:
- uświadomienie dzieciom, jakie osoby są im bliskie, na kogo mogą liczyć, - tworzenie klimatu bezpieczeństwa i zaufania,
- ustalenie reguł, zasad uczestnictwa w grupie.
Cele szczegółowe:
- uczeń pamięta o zasadzie " jeden mówi - wszyscy słuchają",
- uczeń potrafi wymienić role poszczególnych członków rodziny i ich znaczenie, - uczeń zna zasady potrzeby wzajemnego szacunku w rodzinie.
Metody:
- rozmowa kierowana, dyskusja, pokaz, ćwiczeń praktycznych, ekspresji ruchowej.
Formy pracy: indywidualna, z cała grupą.
Środki dydaktyczne: blok rysunkowy, kredki, ilustracje rodziny z gazet, tekst piosenki- " Bo to jest rodzina.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie wzajemne uczniów i nauczyciela za pomocą iskierki.
2. Zabawa integracyjna -" Miejsce po mojej prawej ręce jest puste" - uczeń wypowiada te słowa i zaprasza dziecko według np. koloru włosów, ubioru itp.
3. Przypomnienie zasad obowiązujących na zajęciach:
- nie mówimy jednocześnie,
- słuchamy i nie przeszkadzamy, gdy inni mówią, 4. Rozmowa kierowana na temat :
- Jak rozumiecie słowo dom? - Dom to wspólnota ludzi życzliwych sobie, wzajemnie sobie pomagających. To miejsce, gdzie człowiek czuje się bezpiecznie. Dom to miła atmosfera, wzajemne świętowanie.
- Czy słowo rodzina jest związane ze słowem dom? - Rodzina to związek ludzi, których łączą więzy krwi. Często używamy pojęcia dom wielorodzinny czyli miejsce, w którym
zamieszkują ludzie z różnych pokoleń z tego samego rodu: prababcie, pradziadkowie , dziadkowie, rodzice, dzieci, wnukowie. Między nimi istnieją lepsze lub gorsze relacje to
zależy od wielu czynników. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotyka się takie sytuacje - członkowie rodziny budują nowe domy, związki wzajemne są bardziej luźne.
Dodatkowe pytania do dyskusji na temat rodziny:
- Kto tworzy waszą rodzinę?
- Czego oczekujecie od członków rodziny?
- Co razem robią członkowie rodziny?
- Jak kontaktują się członkowie rodziny?
- Jakie są tradycje i zwyczaje waszych rodzin?
5. Rysunek " Moja rodzina". Na dużych kartkach uczniowie rysują koło, które podpisują swoim imieniem. wokół koła rysują osoby, które kochają i lubią, w postaci kół, które należy podpisać. W zależności od tego, jak bardzo te osoby kochają, rysują mniejsze lub większe pola. Po wykonaniu rysunków omówienie - kogo kocham i lubię, kto jest dla mnie ważny.
6. Utworzenie książki - Nasi najbliżsi. Z narysowanych prac utworzona zostanie wspólna książka . Prezentacja ilustracji z gazet o rodzinie.
7. Przedstawienie scenek : To co lubię robić z rodzicami. Uczniowie przedstawiają według własnych pomysłów scenki z życia rodziny. To , co najbardziej lubią robić z mamą, tatą itd.
Pozostałe dzieci odgadują i na zakończenie nagradzają ucznia oklaskami.
8. Nauka słów i melodii piosenki: "Bo to jest rodzina".
https://www.youtube.com/watch?v=iwJwZvcUZEM