Scenariusz zajęć świetlicowych Temat zajęć: Tajemnice kwiatów doniczkowych
Cel główny: Nauka sadzenia kwiatów doniczkowych i zdobycie podstawowej wiedzy o nich Cele szczegółowe:
- rozbudzanie zainteresowań przyrodą
- nabycie wiedzy o korzyściach z hodowli kwiatów w domu - nauka zasad sadzenia kwiatów doniczkowych
- poznanie gatunków roślin o korzystnym działaniu na powietrze i atmosferę mieszkania - posadzenie kwiatów w celu obserwacji ich wzrostu
Metody pracy: pogadanka, burza mózgów, dyskusja, metoda zajęć praktycznych, pokaz Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, gazety, rękawiczki, łopatki do sadzenia kwiatów, doniczki, ziemia, kamyczki, ukorzenione pędy kwiatów
Przebieg zajęć:
Powitanie. Przedstawienie celu głównego zajęć.
Nauczyciel wraz z uczniami odpowiadają sobie wzajemnie na pytanie: Czy mamy w domu kwiaty doniczkowe? Czym różnią się one od kwiatów ciętych? Które z tych kwiatów wolimy?
Pogadanka dotycząca korzyści płynących z hodowli kwiatów w domu. Nauczyciel tłumaczy, dlaczego warto mieć kwiaty doniczkowe. Tłumaczy, że:
wytwarzają tlen nawilżają powietrze uspokajają nerwy zwiększają koncentrację zdobią pomieszczenia oczyszczają powietrze
działają pobudzająco i antydepresyjnie
Zwrócenie uwagi na korzystne działanie hodowli roślin na osoby po urazach, wychodzące z choroby, rehabilitowane. Hodowanie rośliny motywuje do życia i działania, daje nadzieję i poczucie sprawstwa.
Zapoznanie uczniów z faktem, że niektóre kwiaty doniczkowe mogą być trujące. Pouczenie jak z nimi postępować.
Prezentacja: Omówienie zbadanych właściwości poszczególnych gatunków zalecanych do osiągnięcia konkretnych celów w pomieszczeniach. Wyszczególnienie, które kwiaty nie powinny stać w sypialni. Prezentacja zdjęć poszczególnych kwiatów na tablicy interaktywnej.
Fikus Beniamina – oczyszcza powietrze pomieszczenia, w którym jest dużo działających sprzętów
Zielistka – poprawia humor, dodaje energii Szeflera i paproć – mocno nawilżają powietrze Bluszcz – nastraja pozytywnie, pobudza do działania
Storczyk i Sansewieria gwinejska – kwiaty dobre do sypialni, bo nocą wytwarzają tlen Burza mózgów: Co wpływa na dobry porost roślin domowych i jak należy je pielęgnować.
Uczniowie szukają odpowiedzi. Razem z nauczycielem systematyzują wiedzę.
Właściwe stanowisko – według potrzeb danej rośliny
Odpowiednie nawodnienie – każdy kwiat ma zalecony sposób podlewania Rodzaj podłoża
Temperatura powietrza
Pokaz: Nauczyciel pokazuje uczniom, jak należy przygotować stanowisko do sadzenia roślin, jak prawidłowo posadzić roślinę w doniczce.
Działanie praktyczne: Uczniowie przygotowują sobie stanowiska pracy, na których układają gazety, ziemię, gres, doniczki. Zakładają rękawice. Każdy otrzymuje ukorzenioną roślinę. Na dnie doniczki układa gres. Na to układa warstwę ziemi. Wkłada roślinę i obsypuje ziemią dookoła korzeni. Lekko uklepuje. Na końcu każdy podlewa świeżo zasadzoną roślinę. Każdy uczeń sprząta swoje stanowisko pracy. Posadzone kwiaty ustawione zostają na parapecie.
Podsumowanie zajęć: Uczniowie wraz z nauczycielem utrwalają zdobytą wiedzę i dzielą się wrażeniami z odbytych zajęć.