Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Fascynuje mnie matematyka, coraz więcej rozumiem Temat: W państwie króla Matematyka.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozróżnia prostokąt wśród innych figur geometrycznych;
grupuje prostokąty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (np. wielkość i kolor), próbuje je przeliczać.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności liczenia obiektów w zakresie 3 lub większym zależnie od indywidualnych możliwości dziecka;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie obiektów zgodnie z podaną cechą);
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Prostokąty wokół nas, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;
rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie prac plastyczno-technicznych Jamnik;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1.Schodzenie się dzieci, zabawa na
przywitanie Witam tych, którzy. Dzieci bawią się swobodnie w kącikach zainteresowań.
W czasie realizacji zabawy na przywitanie dzieci stoją w okręgu, a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami:
Witam tych, którzy:
- lubią liczyć;
- są w dobrym humorze.
Dzieci, które czują się przywitane „odmachują” N.
Tego dnia w kąciku matematycznym powinny znaleźć się ilustracje, zdjęcia, przedmioty przedstawiające rzeczy w kształcie prostokątów.
Chętne dzieci mogą spośród narysowanych prostokątów wybierać największy i najmniejszy (załącznik nr 4).
I. Zajęcia poranne
2. Prostokąty wokół nas:
urządzanie gazetki ściennej. Dzieci wybierają z przygotowanych przez N wycinków z gazet oraz ilustracji te, które przedstawiają przedmioty w kształcie prostokąta.
Materiały: ilustracje, plakat (załącznik nr 1), tablica korkowa lub magnetyczna, szpilki lub magnesy.
N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat stworzonej gazetki.
1. Gdzie są prostokąty?:
rozmowa z dziećmi na temat prostokątów.
Prezentacja owych figur geometrycznych w różnej wielkości, kolorze itp. Szukanie przedmiotów w kształcie prostokątów w sali lub na zewnątrz.
Zabawa multimedialna dla chętnych dzieci - układanka multimedialna - ułóż prostokąty od najmniejszego do największego.
N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi.
Wyjście na spacer, w trakcie którego dzieci szukają obiektów w kształcie prostokąta.
Materiały: gra
multimedialna (załącznik nr 7).
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Prostokątne klocki:
wybieranie klocków w kształcie prostokątów spośród innych. Grupowanie prostokątów
Materiały: klocki klocki w kształcie różnych figur geometrycznych, gra
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
według wybranej cech (koloru, wielkości).
Dla chętnych dzieci ćwiczenie utrwalające wygląd figur – gra typu połącz połówki.
multimedialna (załącznik nr 6).
3. Prostokąty z części ciała:
dzieci w czteroosobowych zespołach układają prostokąt z własnych ciał.
Dzieci, po prezentacji przez
N innych figur
geometrycznych, również mogą próbować je ułożyć.
4.Jamnik:
każde dziecko dostaje szablon, według którego próbuje ułożyć podobnego psa z papierowych prostokątów.
Materiały: szablon (załącznik nr 2), papierowe prostokąty.
1. Prostokątny rytm:
N tłumaczy, czym jest rytm, następnie układa przykładowy: czerwony, mały prostokąt – duży, biały prostokąt – mały, niebieski prostokąt. Dzieci układają dalszą cześć rytmu.
Materiały: prostokąty różnej wielkości i koloru (plastikowe lub papierowe).
III. Zajęcia popołudniowe
2. Mój blok:
rysowanie po śladzie. Dla dzieci zainteresowanych tematem zajęć dodatkowe zabawy multimedialne.
Materiał: ilustracja (załącznik nr 3), gry multimedialne (załącznik nr 5 i 8).
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
ilustracje, zdjęcia, wycinki z gazet, przedmioty przedstawiające rzeczy w kształcie prostokątów, tablica korkowa/magnetyczna, szpilki/magnesy, klocki w kształcie figur geometrycznych, papierowa prostokąty różnej wielkości, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Prostokąty wokół nas - plakat;
2. Jamnik – szablon;
3. Budynki z prostokątów – ilustracja do rysowania po śladzie;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
4. Prostokąty – materiał do wydrukowania;
5. Prostokąty – znajdź takie same – multimedialna gra memo;
6. Figury geometryczne – gra multimedialna typu połącz połówki;
7. Małe i duże prostokąty – gra multimedialna typu ułóż od najmniejszego do największego;
8. Kolorowanka multimedialna: Moje osiedle.