Scenariusz lekcji – Znaczenie handlu w gospodarce kraju
1. Cele lekcji
1. Wiadomości- uczeń zna terminy: import, eksport, marża, handel zagraniczny, saldo bilansu zagranicznego, opłata akcyzowa,
- uczeń zna typy handlu,
- uczeń rozumie potrzebę rozwoju handlu we współczesnym świecie.
2. Umiejętności
- uczeń potrafi na podstawie danych obliczyć bilans handlu zagranicznego,
- potrafi wskazać zależności między handlem a innymi działami gospodarki narodowej.
2. Metoda i forma pracy
Formy pracy: praca w grupach Metody: Mapa mentalna, JIGSW
3. Środki dydaktyczne
Podręcznik „Planeta 3”, Szkolny słownik geograficzny J. Flis, karty pracy z zadaniami dla ekspertów.
4. Przebieg lekcji
1. Faza przygotowawcza
- część organizacyjna (powitanie, sprawdzenie obecności)
- nauczyciel zadaje pytania powtarzające wiadomości z klasy drugiej dotyczące podziału strefy usług na sektory np. wymień działy gospodarki zaliczane do usług; czy znasz dział usług odpowiedzialnych za wymianę towarową?
- nauczyciel przypomina, że handel obejmuje działalność gospodarczą, która polega na pośredniczeniu w ruchu dóbr materialnych od wytwórcy do spożywcy na zasadzie kupna i sprzedaży .
- nauczyciel dzieli klasę na grupy 3 osobowe (np. przez odliczanie do 3) 2. Faza realizacyjna
- nauczyciel pisze na środku tablicy słowo „handel” i prosi uczniów o podawanie oraz zapisywanie na tablicy rodzajów handlu, a tym samym tworzy mapę mentalną (zapis graficzny podziału usług)
- nauczyciel podaje temat lekcji „Znaczenie handlu w gospodarce kraju ” i objaśnia główne cele lekcji
- nauczyciel rozdaje zagadnienia do opracowania dla ekspertów
- każdy uczeń 1,2,3 otrzymuje do opracowania jeden przydzielony mu punkt głównego zagadnienia
Grupy początkowo pracują wg schematu:
- w 1. etapie uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie, które otrzymali w swoich 3-osobowych grupach (przy jednym stole zadaniowym uczniowie 1-2-3)
- w 2. etapie uczniowie przemieszczają się; tworzą grupy ekspertów czyli członkowie grupy, którzy opracowują część zadania – punkt pierwszy zbierają się przy oddzielnym stoliku i dyskutują nad opracowanym materiałem, korzystając z różnych źródeł. To samo czynią uczniowie opracowując punkt 2, 3
- praca w grupach ekspertów
- nauczyciel kontroluje pracę grup ekspertów, pomaga i wyjaśnia ewentualne problemy - uczniowie wracają do swoich wcześniejszych grup i prezentują materiał, który opracowali
w grupach ekspertów. W ten sposób wszyscy uczą się od siebie Kolejno w grupie eksperci przekazują sobie odpowiedzi i wnioski.
3. Faza podsumowująca
- nauczyciel, wykorzystując pytania z kart ekspertów, zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości. Sprawdza stopień opanowania zagadnienia i ocenia pracę uczniów.
-
5. Bibliografia
1. Atlas geograficzny – Polska, kontynenty, świat. Wydawnictwo „Nowa Era”
Redakcja Kartograficzna, Wrocław 2005.
2. Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii Planeta 3 Geografia fizyczna i społeczno – ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk-Straszyn 2004.
3. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia. Aktywne metody w edukacji geograficznej. Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum, część I i II, SOP Toruń 1999.
4. Flis Jan. Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1982.
5. Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak, Gdańsk-Straszyn 2006.
6. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3” Wydawnictwo M.
Rożak. Gdańs -Straszyn 2004.
7. Szubert Mariusz, Podręcznik do geografii „Planeta 3”.Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski, Wydawnictwo Rożak, Gdańsk-Straszyn.2004.
6. Załączniki
1. Karta pracy ucznia