• Nie Znaleziono Wyników

(1)SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KLASYFIKACJA KRÓLESTWA ZWIERZĄT” BIOLOGIA, III ETAP EDUKACYJNY Temat: Klasyfikacja królestwa zwierząt

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "(1)SCENARIUSZ ZAJĘĆ „KLASYFIKACJA KRÓLESTWA ZWIERZĄT” BIOLOGIA, III ETAP EDUKACYJNY Temat: Klasyfikacja królestwa zwierząt"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆKLASYFIKACJA KRÓLESTWA ZWIERZĄT BIOLOGIA, III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Klasyfikacja królestwa zwierząt.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (3.9) [uczeń] wymienia cechy umożliwiające zaklasyfikowanie organizmu do parzydełkowców, płazińców, nicieni, pierścienic, stawonogów (skorupiaków, owadów i pajęczaków), mięczaków, ryb, płazów, gadów, ptaków, ssaków oraz identyfikuje nieznany organizm jako przedstawiciela jednej z wymienionych grup na podstawie obecności tych cech;

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ charakteryzuje królestwo zwierząt;

dokonuje podziału na bezkręgowce i kręgowce;

prezentuje postawę szacunku wobec wszystkich istot żywych;

wymienia cechy grup zwierząt: parzydełkowców,

płazińców, nicieni, pierścienic, stawonogów,

(2)

gadów, ptaków, ssaków;

wymienia wspólne cechy zwierząt.

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

doskonali umiejętności pracy w zespole;

klasyfikuje grupy zwierząt do bezkręgowców i

kręgowców;

podaje przykłady gatunków dla grup zwierząt: parzydełkowców,

płazińców, nicieni, pierścienic, stawonogów,

mięczaków, ryb, płazów, gadów, ptaków, ssaków;

posługuje się

kluczem/przewodnikiem do rozpoznawania zwierząt;

potrafi wykonać dokumentację fotograficzną swojej

obserwacji.

(3)

Kompetencje kluczowe

 kompetencje informatyczne

 myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

 porozumiewanie się w języku ojczystym

 umiejętność uczenia się Etapy lekcji

1) Wstęp:

Zapoznanie uczniów z tematem.

Pogadanka na temat cech odróżniających zwierzęta od innych organizmów.

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel przedstawia ilustrację interaktywną „Królestwo zwierząt”.

Uczniowie dzielą się na zespoły. Każdy zespół charakteryzuje jedną grupę zwierząt: parzydełkowce, płazińce, nicienie, pierścienice, stawonogi, mięczaki, ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki. Korzystając z dostępnych źródeł informacji (podręcznik, encyklopedia, Internet) uczniowie tworzą plakaty na których dokonują charakterystyki poszczególnych grup zwierząt pod względem: budowy, środowiska i trybu życia, rozmnażania, cech wyróżniających grupę i różnorodności przedstawicieli.

Liderzy grup prezentują efekty pracy zespołów.

Uczniowie klasyfikują poznane grupy zwierząt do bezkręgowców i kręgowców.

Uczniowie dokonują obserwacji.

(4)

przeprowadzona np. jako zadanie domowe)

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Królestwo zwierząt cechuje ogromna różnorodność gatunków, których liczba nierównomiernie rozkłada się pomiędzy grupami systematycznymi. Nieproporcjonalnie bogata jest grupa owadów. Fauna Polski liczy około 36 000 gatunków, z czego większość to bezkręgowce. Dzięki różnorodności form i przystosowań zwierzęta opanowały wszystkie dostępne środowiska i nisze ekologiczne na Ziemi. Stąd każde siedlisko stanowi dogodne miejsce do obserwacji terenowych przedstawicieli rożnych grup zwierząt.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest poznanie pospolitych gatunków zwierząt w pobliżu szkoły/domu lub na dowolnie wybranym terenie (łąka, las, pole, brzeg jeziora, ogród, teren zielony w mieście) oraz zaklasyfikowanie ich do poszczególnych grup.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Obserwacje są prowadzone podczas zajęć w terenie.

Zajęcia mogą się odbywać na wycieczce szkolnej, w trakcie lekcji na terenie przyszkolnym lub po lekcjach na dowolnym terenie (potraktowane jako zadanie domowe). Po wybraniu terenu uczniowie z pomocą dostępnych materiałów (lornetki, lupy, przewodniki do rozpoznawania zwierząt, źródła w Internecie) rozpoznają i nazywają zaobserwowane gatunki zwierząt.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczniowie posługują się lornetką, lupą, aparatem fotograficznym, notatnikiem, kluczami i przewodnikami do rozpoznawania zwierząt. Najpierw wytyczają teren, na którym będą prowadzone obserwacje i krótko opisują typ siedliska. Następnie

(5)

występujących na danym terenie gatunków zwierząt.

Wykonują zdjęcia, nazywają zaobserwowane gatunki zwierząt.

5. Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Uczniowie opracowują dokumentację fotograficzną zaobserwowanych zwierząt na wybranym przez siebie terenie.

Przygotowują prezentację lub tworzą galerię zdjęć wraz z opisami, za pomocą narzędzia Picasa.

Uczniowie klasyfikują zaobserwowane gatunki do poszczególnych grup zwierząt.

3) Podsumowanie:

Nauczyciel prezentuje galerię zdjęć „Zwierzyniec”

Uczniowie na podstawie poznanych cech klasyfikują przedstawione zwierzęta do poszczególnych grup.

Środki dydaktyczne

 aparat fotograficzny

 lornetka

 lupa

 atlasy zwierząt, albumy, klucze i przewodniki do oznaczania zwierząt

 encyklopedia, podręcznik

 komputery połączone z Internetem

 materiały multimedialne: ilustracja interaktywna

„Królestwo zwierząt”

 materiały multimedialne: galeria zdjęć „Zwierzyniec”

 arkusze papieru, pisaki

 notatnik, długopis Metody nauczania

(6)

 obserwacja

 pogadanka

 pokaz

 praca z tekstem

Formy pracy

 grupowa

 indywidualna

 zbiorowa

Dodatkowe propozycje wykorzystania

Multimedialne zasoby edukacyjne wykorzystywane w tym scenariuszu nadają się również do wykorzystania na IV etapie edukacyjnym w zakresie nauczania biologii.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel zapisuje na tablicy liczbę w notacji wykładniczej i pyta uczniów, czy spotkali się już z takim zapisem liczb.. Nauczyciel wysłuchuje odpowiedzi i komentuje

„Przejawy przestępczości komputerowej” i rozpoczyna dyskusję na temat pojęcia przestępczości komputerowej, rodzajów działań przestępczych, współczesnych

Następnie nauczyciel podejmuje rozmowę z uczniami na temat różnych znanych im przypadków naruszania praw licencyjnych, użytkowania oprogramowania, pożyczania płyt

Następnie pada pytanie, do czego można wykorzystać wyszukiwarki internetowe (wyszukiwanie stron internetowych, ilustracji, wideo itp.).. Odpowiedzi uczniów są

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy – część grup prosi o znalezienie w zasobach Internetu serwisów społecznościowych otwartych i zamkniętych (np. Biznes.net,

„Autoprezentacja w programie MS Power Point” na temat tworzenia autoprezentacji z wykorzystaniem zaawansowanych funkcjach programu PowerPoint, przypominając, że jest to

Zadaje im pytanie, czy przeglądając różne strony internetowe zwrócili uwagę na zdefiniowane odsyłacze – najczęściej jest to podkreślony tekst w kolorze niebieskim.. Pyta

8) worzy prostą stronę internetową zawierającą: tekst, grafikę, elementy aktywne, linki, z ewentualnym wykorzystaniem odpowiedniego edytora stron; wyjaśnianie