1
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Hiperłącza
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, tekstów, danych liczbowych, motywów, animacji, prezentacji multimedialnych. Uczeń:
8) worzy prostą stronę internetową zawierającą: tekst, grafikę, elementy aktywne, linki, z ewentualnym wykorzystaniem odpowiedniego edytora stron; wyjaśnianie znaczenia podstawowych poleceń języka HTML.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Ma świadomość możliwości, jakie daje język HTML
● Rozumie konieczność cyklicznego sprawdzania poprawności działania hiperłączy
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi zidentyfikować hiperłącze
● Potrafi utworzyć hiperłącze
● Potrafi poprawić błędny adres docelowy hiperłącza
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
● Film (samouczek): „Hiperłącza w języku HTML”
● Prezentacja zawierająca zestaw ćwiczeń: „Hiperłącza”
● Komputery podłączone do Internetu
● Rzutnik
● Tablica
● Plik HTML (załącznik do scenariusza)
Metody nauczania:
● Eksponujące: film
● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana
● Praktyczne: ćwiczenia
2
Formy pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca w grupie
● Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel wita uczniów. Zadaje im pytanie, czy przeglądając różne strony internetowe zwrócili uwagę na zdefiniowane odsyłacze – najczęściej jest to podkreślony tekst w kolorze niebieskim? Pyta również, w jakim celu na stronach internetowych są umieszczane odniesienia do innych stron? Wysłuchuje odpowiedzi uczniów i komentuje je. Pyta też, czy uczniowie spotkali się z błędnymi hiperłączami, które nie wskazywały poprawnej zawartości.
Jaka może być przyczyna takich błędów? (dyskusja).
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Hiperłącza w języku HTML”, na temat tworzenia odnośników hipertekstowych w języku HTML. Następnie zapisuje na tablicy i objaśnia składnię odnośnika. Zaznacza, że hiperłącze często wskazuje adres strony internetowej, niekontrolowanej przez autorów strony, na której występuje odwołanie. Z tego powodu hiperłącze może stać się nieaktualne lub wskazywać na nieistniejące zasoby. W związku z tym jednym z obowiązków administratora strony jest cykliczne sprawdzanie, czy hiperłącza działają prawidłowo. Jeśli odnośnik jest niepoprawny, należy poprawić adres lub usunąć odnośnik.
Nauczyciel przedstawia prezentcję pt. „Hiperłącza”, zawierającą zestaw ćwiczeń, i przydziela każdemu uczniowi jedno ćwiczenie. Uczniowie przy wykonywaniu tych ćwiczeń korzystają z pliku HTML (załącznik do scenariusza). Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i w razie konieczności pomaga.
Etap końcowy
Nauczyciel podsumowuje zajęcia. Wspólnie z uczniami przegląda efekty ich pracy.
Zadanie domowe:
Zastanów się, jak wyglądałyby strony internetowe, gdyby nie miały żadnych odnośników. Jak zmieniłaby się wówczas Twoja praca w Internecie?
Słowa kluczowe:
odsyłacz, hiperłącze, język HTML, odnośnik