1
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Znaczniki HTML
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, tekstów, danych liczbowych, motywów, animacji, prezentacji multimedialnych. Uczeń:
8) worzy prostą stronę internetową zawierającą: tekst, grafikę, elementy aktywne, linki, z ewentualnym wykorzystaniem odpowiedniego edytora stron; wyjaśnianie znaczenia podstawowych poleceń języka HTML.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Postrzega tabelę jako wygodny sposób reprezentacji danych
● Rozumie potrzebę stosowania tabel na stronach hipertekstowych
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi utworzyć prostą tabelę w języku HTML
● Potrafi sformatować tabelę w języku HTML
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje społeczne
● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
● Film (samouczek): „Tworzenie tabel w języku HTML”
● Prezentcja zawierająca zestaw ćwiczeń: „Znaczniki HTML”
● Komputer podłączony do Internetu
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: film
● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana
● Praktyczne: ćwiczenia
Formy pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca indywidualna
2
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel pyta uczniów, czy często widują tabele zamieszczone na stronach internetowych.
Wysłuchuje odpowiedzi i je komentuje. Następnie stwierdza, że tabele na stronach WWW są używane powszechnie, ponieważ dzięki nim można nie tylko wizualizować dane, ale również rozmieszczać elementy na stronie. Nauczyciel prezentuje kilka stron internetowych, w których wykorzystano tabele.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Tworzenie tabel w języku HTML” na temat tworzenia tabel za pomocą kodu HTML. Uczniowie wykonują notatki. Następnie nauczyciel zapisuje na tablicy kod HTML definiujący prostą tabelę. Prosi uczniów o podanie poszczególnych znaczników. Potem zmazuje zapisaną przez siebie tabelę i prosi wybranego ucznia, by zapisał na tablicy kod HTML dla przykładowej tabeli narysowanej uprzednio przez nauczyciela (w razie konieczności podpowiada uczniowi).
Nauczyciel przedstawia prezentację pt. „Znaczniki HTML” zawierającą zestaw ćwiczeń, a następnie przydziela po jednym zadaniu każdemu uczniowi. Uczniowie wykonują przydzielone im zadania. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i, w razie konieczności, pomaga.
Etap końcowy
Nauczyciel podsumowuje zajęcia. Wspólnie z uczniami przegląda efekty ich pracy.
Zadanie domowe:
Zastanów się, w jaki sposób można sformatować stronę z wykorzystaniem tabel w języku HTML. Czy potrafisz zaprojektować taką stronę?
Słowa kluczowe:
tabela, język HTML, formatowanie strony WWW