• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

Temat: Zwierzęta, które zapadają w sen zimowy

Treści kształcenia:

1) w zakresie rozumienia i poszanowania świata roślin i zwierząt:

b) zna sposoby przystosowania się zwierząt do poszczególnych pór roku: odloty i przyloty ptaków, zapadanie w sen zimowy.

Dodatkowe:

Edukacja przyrodnicza

1) w zakresie rozumienia i poszanowania świata roślin i zwierząt:

a) rozpoznaje rośliny i zwierzęta żyjące w takich środowiskach przyrodniczych, jak: park, las, pole uprawne, sad i ogród (działka).

Edukacja polonistyczna

1) w zakresie umiejętności społecznych warunkujących porozumiewanie się i kul turę języka:

a) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć, co przekazują;

komunikuje w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia.

2) w zakresie umiejętności czytania i pisania:

c) pisze proste, krótkie zdania: przepisuje, pisze z pamięci; dba o estetykę i poprawność graficzną pisma (przestrzega zasad kaligrafii).

3) w zakresie umiejętności wypowiadania się w małych formach teatralnych:

c) odtwarza z pamięci teksty dla dzieci, np. wiersze, piosenki, fragmenty prozy.

Edukacja plastyczna

1) wypowiada się w wybranych technikach plastycznych na płaszczyźnie i w przestrzeni;

posługuje się takimi środkami wyrazu plastycznego, jak: kształt, barwa, faktura (edukacja plastyczna.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Słucha ze zrozumieniem,

● Myśli logicznie, wnioskuje (rozwiązuje zagadki),

● Rozpoznaje na ilustracji i nazywa zwierzęta zasypiające zimą i ich legowiska,

● Wypowiada się na temat treści utworu literackiego,

● Zna słownictwo związane z życiem zwierząt (gawra, hibernacja, letarg).

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi słuchać ze zrozumieniem,

● Potrafi estetycznie i poprawnie pisać,

● Umie rozwiązywać zagadki,

● Rozpoznaje zwierzęta po ich charakterystycznych cechach.

(2)

2

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

● Świadomość i ekspresja kulturalna.

Środki dydaktyczne:

● Sprzęt multimedialny (komputer, tablica interaktywna, projektor multimedialny),

● Zasoby multimedialne: ćwiczenie interaktywne („Zimowe śpiochy), galeria zdjęć („Zwierzęta zapadające w sen zimowy),

● Teksty zagadek (w treści scenariusza),

● Informacje do wykorzystania (w tabeli).

Metody nauczania:

● Podające: opowiadanie i opis,

● Eksponujące: pokaz połączony z przeżyciem,

● Programowana: z użyciem komputera,

● Praktyczna: ćwiczenie.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Indywidualna jednolita.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel proponuje dzieciom zabawę połączoną ze śpiewaniem piosenki pt. „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Następnie pyta, kiedy niedźwiedzie zasypiają – tak kieruje rozmową, by padło stwierdzenie o śnie zimowym.

Etap realizacji

Nauczyciel wyjaśnia zagadnienie snu zimowego w kontekście przystosowywania się zwierząt do warunków chłodnej pory roku. Prosi też o wskazanie innych sposobów pozwalających na przetrwanie zimy, np. zmianę aktywnego sposobu życia (letarg zimowy, mniejsza aktywność), migracje (np. odloty ptaków); uzupełnia wypowiedzi uczniów i porządkuje je, zapisując na tablicy przykłady zwierząt (niedźwiedź, wiewiórka, bocian itp.).

Następnie prowadzący zajęcia pyta, czy dzieci znają jeszcze inne zwierzęta, które zapadają w sen zimowy. Po wysłuchaniu kilku wypowiedzi proponuje obejrzenie zestawu fotografii z galerii multimedialnej (zasób multimedialny). Uczniowie wskazują tych mieszkańców lasu, którzy spędzają zimę drzemiąc lub hibernując się.

Nauczyciel proponuje uporządkowanie wiadomości. Czyta krótkie notki o zwierzętach leśnych, które śpią zimą, i rysuje na tablicy tabelkę (zbudowaną z trzech kolumn: NAZWA ZWIERZĘCIA, GDZIE ŚPI?, RODZAJ SNU). W trakcie czytania prezentuje też ilustracje zwierząt. Wcześniej wyjaśnia, że sen zimowy może być pełny – jest to tzw. hibernacja – lub lżejszy, gdy zwierzę czasami się budzi.

(3)

3

Nauczyciel (lub chętny dobrze czytający uczeń) losuje z woreczka i odczytuje zagadki. Ich rozwiązaniami są nazwy zwierząt zasypiających na zimę. Dzieci uzupełniają nimi zdanie, które przepisują do zeszytów:

„W sen zimowy zapadają: ………. ”.

Zagadki do wykorzystania1

Gdy chłód mu dokucza nieznośnie, w stos liści na zimę się kryje,

lecz gdy mu zapachnie przedwiośnie, wysuwa kolce i ryjek. (jeż)

Nie boi się głodu nawet w ciężkie czasy.

Ma zawsze w swej dziupli orzechów zapasy.

A gdy przyjdą mrozy, śpi zadowolona

pod ciepłą pierzynką z własnego ogona. (wiewiórka)

W ciepłej norze czyli w gawrze, smacznie w zimie spał, a jakże.

Zbudził się i poczuł głód.

– Ach, żeby tak był tu miód! (niedźwiedź)

Nie chodzą, lecz skaczą, Nad stawem mieszkają.

Gdy wieczór zapadnie na głosy śpiewają. (żaby)

O zmroku opuszcza strychy, okrąża zarośla, gąszcze.

Łowi sprawny, zwrotny, cichy,

komary, ćmy, chrabąszcze. (nietoperz)

Jest to żarłok i śpioch wspaniały.

Je trzy miesiące, śpi trzy kwartały.

Górale mówią, że to artysta,

Nikt tak ze strachu – jak on – nie śwista. (świstak) Etap końcowy

Nauczyciel poleca dzieciom zastanowić się, co wiedzą na temat snu zwierząt. Zadaje uczniom pomocnicze pytania:

● W jaki sposób zwierzęta przygotowują się do snu?

● Co chroni je przed zimnem?

● O czym mogłyby śnić zimą?

1 Teksty własne autorki scenariusza.

(4)

4

● Czy wszystkie zwierzęta zapadają w sen zimowy?

● Jak moglibyśmy pomoc przerwać zimę tym zwierzętom, które nie zasypiają?

Podsumowaniem zajęć jest ćwiczenie interaktywne (multimedialny zasób), w którym dzieci

„usypiają” leśne zwierzęta.

Dodatkowo:

Scenariusz zajęć może stanowić wstęp do zajęć z kultury fizycznej – naśladowanie ruchów zwierząt, poruszanie się w tempie.

Informacje do wykorzystania podczas realizacji zadania z uzupełnianiem tabeli na tablicy:

Niedźwiedź brunatny zamieszkuje górskie lasy. W swej kryjówce, zwanej gawrą, zimuje długo, lecz nie zapada w całkowite odrętwienie i od czasu do czasu budzi się. W zimie samica rodzi młode, które po raz pierwszy wychodzą na powietrze wiosną.

Świstaki mieszkają pod ziemią w norach, gdzie zakładają całe osady. Zimą zatykają wylot nory korzeniami i trawą. Zapadają w długi sen zimowy trwający od września do kwietnia.

Jesienią robią szczególnie duże zapasy, żeby zgromadzić odpowiednią ilość tłuszczu niezbędną do przetrwania zimy.

Jeż zapada w sen zimowy zagrzebany w stertach opadłych liści.

Nietoperze to jedyne latające ssaki. Zapadają w głęboki letarg w październiku. W okresach ocieplenia mogą się przebudzić, aby polować na owady. Gromadzą się w jaskiniach, w miejscach o dużej wilgotności.

Żaby przesypiają zimę na dnie zbiorników wodnych, gdzie zagrzebują się w ziemi. Wiosną, gdy robi się cieplej, powracają do czynnego życia.

Jaszczurki mieszkają w jamach, pod kamieniami lub korzeniami. Ich sen zimowy trwa od października do marca.

Wiewiórka spędza całe dnie w dziupli. Gdy robi się bardzo zimno i wietrznie, zamyka i uszczelnia wejście do gniazda, a sama zapada na kilka dni w stan odrętwienia, podczas którego temperatura jej ciała obniża się o kilka stopni. Puszysty ogon służy jej do okrycia się niczym kołdrą.

Słowa kluczowe:

zima, sen zwierząt, zwierzęta zapadające w sen zimowy, znaczek, zagadki, hibernacja

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel pokazuje dzieciom na mapie mniejsze pasma górskie w Sudetach, o których wcześniej wspominał – Karkonosze, Masyw Śnieżnika i Góry Stołowe.. Tłumaczy,

Dzieci określają kolory łąki w zależności od barwy kwiatów lub nauczyciel podaje nazwy kwiatów i pyta, jakie kolory będzie miała łąka, kiedy przeważa jeden gatunek

W kolejnym etapie zajęć nauczyciel zaprasza dzieci do zapoznania się z filmem samouczkiem dotyczącym montowania filmów poklatkowych (zasób multimedialny): materiał..

Następnie nauczyciel wyszukuje i odtwarza film z aktualną prognozą pogody w internecie, inicjując rozmowę na temat sposobu zachowania się prezentera, przyjmowaną

Na wcześniejszych zajęciach nauczyciel prosi dzieci o przyniesienie termometrów elektronicznych, tłumaczy, dlaczego raczej nie używa się już powszechnie termometrów

4) wymienia zwierzęta i rośliny typowe dla wybranych regionów Polski; rozpoznaje i nazywa niektóre zwierzęta egzotyczne. 3) nazywa charakterystyczne elementy typowych krajobrazów

Nauczyciel wita dzieci, a następnie pyta, czy wiedzą, co się dzieje z pokarmem, który zjadają?. Jakie pożywienie jest potrzebne młodemu organizmowi, żeby zdrowo

Następnie prowadzący może na moment powrócić do zasobu multimedialnego i poprosić o wskazanie, które z przedstawionych zwierząt mają racice, a które