• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć III etap edukacyjny, informatyka

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć III etap edukacyjny, informatyka"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, informatyka

Temat: Kod źródłowy strony internetowej

Treści kształcenia:

Informatyka:

4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, tekstów, danych liczbowych, motywów, animacji, prezentacji multimedialnych. Uczeń:

8) tworzy prostą stronę internetową zawierającą: tekst, grafikę, elementy aktywne, linki, z ewentualnym wykorzystaniem odpowiedniego edytora stron; wyjaśnianie znaczenia podstawowych poleceń języka HTML.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Rozumie, że język HTML jest powszechnie używany w Internecie

● Ma świadomość istnienia narzędzi deweloperskich w przeglądarkach internetowych

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi wyświetlić kod źródłowy oglądanej strony w przeglądarce internetowej

● Potrafi uruchamiać narzędzia deweloperskie w przeglądarce internetowej i za ich pomocą poruszać się po elementach strony internetowej

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Kompetencje społeczne

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

Środki dydaktyczne:

● Film (samouczek): „Kod źródłowy strony internetowej”

● Prezentacja zawierająca zestaw ćwiczeń: „Kod źródłowy strony HTML”

● Komputery podłączone do Internetu

● Rzutnik

● Tablica

● Plik HTML (załącznik do scenariusza)

Metody nauczania:

● Eksponujące: film

● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana

● Praktyczne: ćwiczenia

(2)

2

Formy pracy:

● Praca zbiorowa

● Praca indywidualna

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów. Zadaje im pytanie, czy widzieli kiedyś kod HTML strony internetowej. Wyjaśnia, że każdy może obejrzeć kod strony i że taką możliwość zapewniają przeglądarki internetowe. Ponadto podkreśla, że kod HTML współczesnych stron internetowych jest dosyć złożony, dlatego przydatne są narzędzia, które ułatwiają przeglądanie elementów kodu stron WWW.

Etap realizacji

Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Kod źródłowy strony internetowej”, na temat podglądu kodu HTML w programie Internet Explorer. Następnie podkreśla zalety stosowania narzędzi deweloperskich, dostępnych w przeglądarce Internet Explorer (IE), do oglądania stron WWW. Tłumaczy, że podobne narzędzia są dostępne również w innych współczesnych przeglądarkach internetowych.

Nauczyciel podaje adres wybranej przez siebie strony internetowej, a następnie prosi uczniów o lokalizację podanych przez niego elementów strony za pomocą narzędzi deweloperskich dostępnych w przeglądarce Internet Explorer.

Następnie przedstawia prezentację pt. „Kod źródłowy strony HTML”, zawierającą zestaw ćwiczeń, i przydziela każdemu uczniowi jedno ćwiczenie. Uczniowie wykonują ćwiczenia korzystając przy tym z pliku HTML (załącznik do scenariusza). Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i w razie konieczności pomaga.

Etap końcowy

Nauczyciel podsumowuje zajęcia. Wspólnie z uczniami przegląda efekty ich pracy.

Zadanie domowe:

Poszukaj odpowiedników narzędzi deweloperskich IE w innej przeglądarce. Jakie widzisz różnice między tymi narzędziami pod względem ich możliwości?

Słowa kluczowe:

kod źródłowy, narzędzia deweloperskie, kod HTML

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel zapisuje na tablicy liczbę w notacji wykładniczej i pyta uczniów, czy spotkali się już z takim zapisem liczb.. Nauczyciel wysłuchuje odpowiedzi i komentuje

„Przejawy przestępczości komputerowej” i rozpoczyna dyskusję na temat pojęcia przestępczości komputerowej, rodzajów działań przestępczych, współczesnych

Następnie nauczyciel podejmuje rozmowę z uczniami na temat różnych znanych im przypadków naruszania praw licencyjnych, użytkowania oprogramowania, pożyczania płyt

Następnie pyta uczniów, czy wyszukiwarka Google znajdzie więcej stron po wpisaniu haseł „Kraków Warszawa" (bez cudzysłowu) czy „Warszawa" (bez

Następnie pada pytanie, do czego można wykorzystać wyszukiwarki internetowe (wyszukiwanie stron internetowych, ilustracji, wideo itp.).. Odpowiedzi uczniów są

Nauczyciel pyta uczniów, jakie funkcje występują w przeglądarkach internetowych (przeglądanie stron, historia, zakładki, pobieranie plików, tryb prywatny itp.). Nauczyciel

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy – część grup prosi o znalezienie w zasobach Internetu serwisów społecznościowych otwartych i zamkniętych (np. Biznes.net,

„Korzystamy z forum dyskusyjnego”, a następnie logują się na założonym przez nauczyciela forum dyskusyjnym. Na forum komentują