• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

Temat: Wiem, co jem. Odtwarzanie prezentacji multimedialnej

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

3. Wyszukiwanie i korzystanie z informacji:

c) uczeń odtwarza animacje i prezentacje multimedialne.

Wychowanie fizyczne i edukacja zdrowotna:

4. W zakresie bezpieczeństwa i edukacji zdrowotnej:

b) uczeń wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma właściwe odżywianie się oraz aktywność fizyczna.

Edukacja przyrodnicza:

9. Uczeń zna podstawowe zasady racjonalnego odżywiania się; rozumie konieczność kontrolowania stanu zdrowia i stosuje się do zaleceń stomatologa i lekarza.

Edukacja polonistyczna:

1. Korzystanie z informacji:

a) uczeń uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń potrafi:

● Odtworzyć animację i prezentację multimedialną

● Wypowiedzieć się na temat wybranych produktów żywnościowych

● Wyjaśnić konieczność dbania o własne zdrowie poprzez stosowanie odpowiedniej diety

● Rozróżnić czynniki wpływające pozytywnie i negatywnie na zdrowie

● Rozpoznawać i nazywać wybrane warzywa

● Wypowiedzieć się na temat swoich upodobań kulinarno-smakowych

● Poprawnie zrozumieć i wykonać kierowane do niego komunikaty werbalne

Nabywane umiejętności:

Uczeń rozwija następujące umiejętności:

● Posługiwanie się komputerem

● Słuchanie ze zrozumieniem

● Wypowiadanie się na określony temat

● Pokonywanie trudności

(2)

2

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Kompetencje informatyczne

Środki dydaktyczne:

● Komputery

● Prezentacja multimedialna: „Witaminowe animacje. Odtwarzanie prezentacji multimedialnej”

● Film (samouczek): „Odtwarzamy prezentacje i animacje”

● Sól, cukier, biała mąka

● Etykiety kilku gotowych produktów spożywczych

● Kartoniki z zapisanymi informacjami na temat szkodliwości soli, cukru, białej mąki

Metody nauczania:

● Podające: rozmowa ukierunkowana, pogadanka

● Programowane: z użyciem komputera

● Eksponujące: pokaz, prezentacja, animacja

● Praktyczne

Formy pracy:

● Indywidualna jednolita

● Zbiorowa jednolita

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i zadaje pytanie, czy jedli już w tym dniu chipsy, batoniki, ciastka oraz czy pili słodzone, gazowane napoje. Dzieci odpowiadają, a nauczyciel symbolicznie notuje informacje na tablicy (np. stawiając kreski pod oznaczeniami smutnej buźki).

Następnie pyta, czy jedli może świeże warzywa lub owoce. Nauczyciel zaznacza odpowiedzi na tablicy (np. stawiając kreski pod oznaczeniami uśmiechniętej buźki).

Uczniowie przyglądają się wynikom na tablicy, porównują je i wyciągają wnioski na temat sposobu odżywiania się całej klasy.

Etap realizacji

Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel demonstruje dzieciom trzy składniki pożywienia, których nadmiar szkodzi organizmowi: sól, cukier i białą, oczyszczoną mąkę (może je zaprezentować w przezroczystych miseczkach). Dzieci próbują ich smaku, określają, do czego w ich domu wykorzystywane są te produkty.

Następnie słuchają tekstu czytanego przez nauczyciela i na jego podstawie segregują (układają pod każdą miseczką) kartoniki z odpowiednimi informacjami.

Tekst do wykorzystania:

„Nadmiar soli szkodzi naszym nerkom, sercu, kościom i może prowadzić do bardzo poważnej choroby, czyli cukrzycy. Nadmiar cukru szkodzi zębom, osłabia odporność organizmu, prowadzi do otyłości, problemów z poruszaniem się. Nadmiar białej mąki

(3)

3

(podobnie jak cukru) prowadzi do otyłości i cukrzycy, powoduje także choroby jelit i utrudnia wchłanianie niezbędnych dla zdrowia składników pokarmowych”.

Treść kartoników do wykorzystania:

szkodliwe dla nerek, szkodliwe dla serca, szkodliwe dla kości, wywołuje cukrzycę, szkodzi zębom, osłabia odporność, powoduje otyłość, powoduje choroby jelit, utrudnia wchłanianie składników pokarmowych.

Nauczyciel wskazuje, że gotowe do spożycia produkty kupowane w sklepie zawierają więcej soli, cukru i mąki niż podobne produkty przygotowane w samodzielnie w domu. Ponadto zawierają różnego rodzaju tłuszcze, substancje chemiczne polepszające smak i konserwanty, które, gromadząc się w organizmie, również mu szkodzą. Nauczyciel prezentuje etykiety kilku gotowych produktów spożywczych i odczytuje wraz z dziećmi ich skład, zwracając szczególną uwagę na wszelkie związki chemiczne dodawane do żywności.

Dzieci zgodnie ze swoją wiedzą wskazują gotowe produkty żywnościowe zawierające zbyt dużo soli, cukru i oczyszczonej mąki (np. chipsy, batoniki, ciasteczka, słodkie napoje).

Nauczyciel zapowiada, że za chwilę dzieci obejrzą prezentację na temat witamin zawartych w niektórych zjadanych przez ludzi roślinach i grzybach. Zanim jednak ją obejrzą, najpierw zapoznają się ze sposobami odtwarzania animacji i prezentacji: oglądają samouczek pt.

„Odtwarzamy prezentacje i animacje”. Następnie nauczyciel pyta dzieci, czy znają jakieś nazwy witamin i czy mogą powiedzieć o ich właściwościach. Po krótkiej rozmowie, prosi, aby dzieci (w parach lub indywidualnie) odtworzyły na swoich komputerach prezentację

„Witaminowe animacje”. Dzieci odtwarzają prezentację, po czym rozmawiają na temat poznanych wiadomości.

Uczniowie w grupach projektują na kartkach kolejne slajdy tej prezentacji według własnych pomysłów.

Etap końcowy

Dzieci przeglądają swoje śniadaniówki, prowadzą dyskusję na temat zdrowego drugiego śniadania do szkoły. Zastanawiają się (na podstawie zawartości swoich pojemników śniadaniowych), co warto zjeść na drugie śniadanie, a co lepiej z niego wykluczyć.

Uczniowie dokańczają zdania rozpoczęte przez nauczyciela:

Nadmiar soli, cukru i białej mąki...

Powinniśmy spożywać jak najwięcej...

Owoce i warzywa...

Chipsy, batoniki, słodkie napoje...

Dodatkowo:

Nauczyciel może zaobserwować nieprawidłowości występujące w żywieniu dzieci, zarówno spożywanie niezdrowych produktów, jak i niedożywienie.

Słowa kluczowe:

odtwarzanie prezentacji, odtwarzanie animacji, zdrowa żywność

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jeśli na terenie lub w pobliżu szkoły znajdują się pojemniki do segregacji śmieci, należy tam zanieść odpady przyniesione na zajęcia. Dodatkowo dzieci mogą wrzucić do

Oczywiście jest to kompletnie wymyślona historia (mówi: „Jestem reporterem lokalnej gazety i chcę przeprowadzić z Wami wywiad...”, „Jestem policjantem i prowadzę

Obrazki należy zeskanować lub sfotografować aparatem cyfrowym i zapisać jako pliki graficzne oznaczone imieniem i nazwiskiem autora, w katalogu sieciowym dostępnym dla

a) uczeń podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i

W kolejnej części uczniowie uruchamiają ćwiczenie „Tworzymy zaproszenie” i samodzielnie wykonują kompozycje graficzne na okładki zaproszeń.. Dzieci porównują swoje

Podsumowując zajęcia nauczyciel przypomina, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest długie przesiadywanie przy komputerze, nawet jeśli ma się przy nim

Następnie wyjaśnia, że słońce jest bardzo potrzebne dzieciom, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych wytwarzana jest w organizmie ważna witamina D.. Z pomocą

Pyta dzieci, jaki kształt ma kropla wody, a jaki gwiazdki śniegowe oraz z jakimi określeniami kojarzą się przedstawione formy i w jakiej porze roku spotykamy