• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

Temat: Przez okno. Przeglądarka internetowa

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

3. Wyszukiwanie i korzystanie z informacji:

a) uczeń przegląda wybrane przez nauczyciela strony internetowe (np. strony swojej szkoły).

Edukacja polonistyczna:

3. Tworzenie wypowiedzi:

c) uczeń uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń potrafi:

● Przeglądać wskazane przez nauczyciela strony internetowe

● Nazwać elementy strony internetowej

● Wyszukać potrzebne informacje na wskazanej stronie internetowej

● Wie, że Internet jest jednym ze źródeł wiedzy

● Wie, że poprzez Internet może samodzielnie zdobywać wiedzę

● Zadawać pytania i udzielać odpowiedzi

Nabywane umiejętności:

Uczeń umie:

● Przeglądać strony internetowe

● Wyszukiwać informacje na stronach internetowych

● Zadawać pytania i udzielać odpowiedzi

● Rozmawiać na określony temat

● Samodzielnie zdobywać wiedzę

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Umiejętność uczenia się

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

Środki dydaktyczne:

● Komputery

● Przeglądarki internetowe

● Film (samouczek) „Przeglądanie internetu”

● Ilustracja interaktywna „Przez okno. Przeglądarka internetowa”

● Kartki z nazwami elementów występujących na stronach internetowych (przycisk, łącze, menu, opcja, galeria zdjęć, film)

(2)

2

Metody nauczania:

● Programowane z użyciem komputera

● Praktyczne – pokaz z instruktażem, ćwiczenia przedmiotowe

● Asymilacja wiedzy – dyskusja

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita

● Indywidualna jednolita

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów. Inicjuje rozmowę o odkryciach naukowych i wynalazkach. Pyta, o jakich odkryciach lub wynalazkach ostatnio słyszeli. Czy wiedzą, czym się zajmuje nauka zwana fizyką, chemią, biologią... Wykorzystując naturalną ciekawość dzieci, prosi, aby zadawały pytania, na które nie znają odpowiedzi, a bardzo chciałyby ją poznać. Nauczyciel może zapisać te pytania na tablicy. Zadaje pytanie: Co może oznaczać zwrot „zdobywać wiedzę przez okno”?

Etap realizacji

Ciąg dalszy rozmowy kierowanej dotyczy miejsc i sposobów samodzielnego zdobywania wiedzy.

Jako jedno ze źródeł wiedzy powinien pojawić się Internet i strony internetowe (dzieci mogą znać Wikipedię, wyszukiwarkę Google itp.).

Nauczyciel otwiera okno przeglądarki internetowej, np. Google Chrome, i zadaje pytanie, do czego ono służy. Uzupełnia odpowiedzi dzieci.

Następnie wyświetla wybraną stronę internetową, która zawiera standardowe elementy spotykane na stronach (przyciski, odnośniki, menu, opcje, galerie zdjęć, filmy, zdjęcia).

Rozdaje dzieciom kartki z napisanymi nazwami tych elementów. Dzieci po kolei odczytują nazwę ze swojej kartki i podchodzą, aby wskazać na ekranie element odpowiadający tej nazwie i ewentualnie zastanowić się, do czego może on służyć. Nauczyciel może podpowiadać uczniom i korygować ich odpowiedzi.

Następuje chwila przerwy w pracy przy komputerach. Dyżurni otwierają okna i nauczyciel prowadzi pięciominutową relaksację przy otwartych oknach.

Po relaksacji nauczyciel pyta dzieci, czy dobrze się czują, i podkreśla, jak ważne jest robienie sobie przerw podczas pracy i nauki przy komputerze.

Następnie dzieci przystępują do wykonania kolejnego zadania. Uruchamiają film (samouczek) pt. „Przeglądanie internetu”, który bliżej zapoznaje je ze sposobami korzystania z witryn internetowych. Po emisji materiału samodzielnie wpisują w oknie przeglądarki adres http://www.unikids.pl (w niektórych przypadkach może się przydać pomoc nauczyciela).

Dzieci trafiają na stronę Uniwersytetu Dziecięcego. Mogą przez kilka minut eksplorować ją samodzielnie. Następnie realizują polecenia z listy, wyszukują informacje na podany temat i odpowiadają na pytania znajdujące się na tej liście.

(3)

3 Lista poleceń i pytań:

1. Znajdź spis miast, w których znajduje się Uniwersytet Dziecięcy. W jakich miastach na literę „W” znajduje się ten Uniwersytet?

2. Znajdź regulamin Uniwersytetu Dziecięcego. Z ilu semestrów składa się rok akademicki?

3. Znajdź wydziały dostępne na Uniwersytecie. Czego można się nauczyć na wydziale nauk o Ziemi?

4. Znajdź opis historii Uniwersytetu. Kiedy i gdzie powstał pierwszy Uniwersytet Dziecięcy?

5. Znajdź notki o słynnych ludziach. Kim z zawodu był Tolkien?

Po zakończeniu wyszukiwania informacji uczniowie porównują swoje odpowiedzi i korygują pomyłki.

Mogą również poszukać odpowiedzi na pytania zapisane na tablicy na początku zajęć (na stronie Uniwersytetu Dziecięcego lub na innych stronach).

Etap końcowy

W ramach podsumowania i powtórki wiedzy uczniowie przyglądają się interaktywnej ilustracji pt. „Przez okno”, która przypomina im nazwy części przeglądarki i strony internetowej.

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może odszukać stronę internetową Centrum Nauki Kopernik i znaleźć tam informacje na temat godzin otwarcia, oferty dla szkół, cen biletów itp.

Słowa kluczowe:

strona internetowa, wyszukiwanie informacji, zdobywanie wiedzy

Cytaty

Powiązane dokumenty

Oczywiście jest to kompletnie wymyślona historia (mówi: „Jestem reporterem lokalnej gazety i chcę przeprowadzić z Wami wywiad...”, „Jestem policjantem i prowadzę

Obrazki należy zeskanować lub sfotografować aparatem cyfrowym i zapisać jako pliki graficzne oznaczone imieniem i nazwiskiem autora, w katalogu sieciowym dostępnym dla

a) uczeń podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i

W kolejnej części uczniowie uruchamiają ćwiczenie „Tworzymy zaproszenie” i samodzielnie wykonują kompozycje graficzne na okładki zaproszeń.. Dzieci porównują swoje

● Kartoniki z zapisanymi informacjami na temat szkodliwości soli, cukru, białej mąki..

Podsumowując zajęcia nauczyciel przypomina, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest długie przesiadywanie przy komputerze, nawet jeśli ma się przy nim

Następnie wyjaśnia, że słońce jest bardzo potrzebne dzieciom, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych wytwarzana jest w organizmie ważna witamina D.. Z pomocą

Pyta dzieci, jaki kształt ma kropla wody, a jaki gwiazdki śniegowe oraz z jakimi określeniami kojarzą się przedstawione formy i w jakiej porze roku spotykamy