• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

Temat: Wydajemy przyjęcie. Obsługa klawiatury

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

4. Tworzenie tekstów i rysunków:

a) uczeń wpisuje za pomocą klawiatury litery, cyfry i inne znaki, wyrazy i zdania.

Edukacja polonistyczna:

1. Korzystanie z informacji:

a) uczeń uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji.

Edukacja plastyczna:

2. W zakresie ekspresji przez sztukę:

a) uczeń podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne);

b) uczeń realizuje proste projekty w zakresie form użytkowych, w tym służące kształtowaniu własnego wizerunku i otoczenia oraz upowszechnianiu kultury w środowisku szkolnym (stosując określone narzędzia i wytwory przekazów medialnych).

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń potrafi:

● Posłużyć się programem MS Word do wykonania zaproszenia

● Wypowiedzieć się na temat związany z organizacją przyjęcia

● Przygotować propozycję menu na przyjęcie okolicznościowe

● Opracować krótki program artystyczny

● Sporządzić listę gości zaproszonych na przyjęcie

● Wykonać pracę plastyczną zgodnie z podaną instrukcją

● Współpracować w grupie

● Uporządkować swoje miejsce pracy i zabawy

Nabywane umiejętności:

Uczeń rozwija następujące umiejętności:

● Komunikowanie się

● Logiczne myślenie

● Rozumienie poleceń

● Pokonywanie trudności

● Współpraca grupie

● Słuchanie i czytanie ze zrozumieniem

(2)

2

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Kompetencje informatyczne

● Kompetencje społeczne i obywatelskie

● Świadomość i ekspresja kulturalna

Środki dydaktyczne:

● Komputery, drukarka

● Film (samouczek): „Jak pisać na komputerze?”

● Ćwiczenie: „Tworzymy zaproszenie. Gra edukacyjna”

● Kolorowa bibułka

● Druciki (tzw. kreatywne)

● Nożyczki

● Baloniki

● Wzory zaproszeń

● Książki z wierszykami

Metody nauczania:

● Podające: rozmowa ukierunkowana

● Programowane: z użyciem komputera

● Eksponujące: pokaz

● Praktyczne

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita

● Indywidualna jednolita

● Grupowa zróżnicowana

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i pokazuje kilka zaproszeń na różne uroczystości (ślub, komunię, urodziny, rozdanie świadectw itp.). Jeśli nie mamy wzorów takich zaproszeń, można skorzystać z prezentacji dostępnych w Internecie i pokazać kilka z nich uczniom (np. można wpisać w oknie wyszukiwarki hasło „wzory zaproszeń”). Uczniowie odczytują z zaproszenia, na jaką okazję zostało ono przygotowane.

Etap realizacji

Nauczyciel proponuje zabawę w organizację i planowanie przyjęcia.

Najpierw uczniowie wymyślają okazję, z jakiej można wydać przyjęcie, np. zakończenie roku szkolnego, pierwszy dzień wiosny, zdobycie medalu na szkolnych zawodach itp.

Po ustaleniu wspólnego tematu przyjęcia klasa dzieli się na grupy.

Uczniowie pracują w grupach.

(3)

3 GRUPA 1

Planuje zdrowe menu, np. kanapki, które uczniowie mogą przygotować samodzielnie. Dzieci wymieniają (spisują lub rysują) składniki potrzebne do kanapek. Podejmują decyzję, jakie napoje przygotują (może to być woda z sokiem z cytryny, herbatka miętowa, owocowa itp.) – piszą lub rysują, co wybrały, np. szklankę z plasterkiem cytryny.

GRUPA 2

Zastanawia się, kogo można zaprosić na takie przyjęcie (trenera, dyrektora szkoły, rodziców, przyjaciół). Oblicza, ile osób wzięłoby udział w spotkaniu, ile miejsc siedzących oraz ile stolików należałoby przygotować.

GRUPA 3

Opracowuje krótki program artystyczny, opierając się na zasobach internetowych i zgromadzonych w klasie książkach, np. zbiorów wierszy.

Dzieci oglądają film (samouczek) pokazujący, jak w programie MS Word 2013 przygotować np. listę gości. Nauczyciel pomaga uczniom otworzyć plik z listą gości w programie MS Word. Uczniowie wpisują imiona zapraszanych osób, pamiętając o stosowaniu wielkich liter itd. W osobnym dokumencie tworzą treść zaproszenia. Z pomocą nauczyciela dokonują prostego formatowania tekstu, a następnie, o ile pozwala na to dostępny sprzęt, drukują przygotowane zaproszenia. Praca może przebiegać w parach.

W kolejnej części uczniowie uruchamiają ćwiczenie „Tworzymy zaproszenie” i samodzielnie wykonują kompozycje graficzne na okładki zaproszeń. Dzieci porównują swoje prace w parach.

Etap końcowy

Nauczyciel podpowiada, że należy jeszcze pomyśleć o wystroju sali na przyjęcie.

Z kolorowej bibułki i drucików uczniowie wykonują kolorowe kwiaty, którymi następnie ozdobią salę. Nauczyciel rozdaje dzieciom prostokątne arkusze bibułki o rozmiarach około 20 x 30 cm, w jednym lub w różnych kolorach. Uczniowie układają równo jeden na drugim kilka takich arkuszy i składają je w harmonijkę o szerokości około 2 cm. Miejsca zgięć zostają zaznaczone po rozłożeniu harmonijki. Sposób ponacinania arkuszy opisany jest w załączniku do scenariusza.

Po nacięciu znów należy złożyć arkusze w harmonijki i w połowie ścisnąć je drucikiem.

Po rozłożeniu płatków kwiatek jest gotowy.

Nauczyciel wskazuje miejsca, w których dzieci mogą przymocować kwiatki taśmą lub pinezkami. Można też zawiesić sznurki, do których zostaną dowiązane kwiatki. Oprócz kwiatków dzieci mogą również zawiesić kolorowe baloniki. Uczniowie mogą również pokolorować przygotowane wcześniej i wydrukowane zaproszenia.

Wszyscy podziwiają świąteczny wystrój klasy.

Dodatkowo:

Punkt scenariusza oparty na pracy w grupach można wykonać w formie pracy zbiorowej, jeśli pozwoli na to czas zajęć.

(4)

4

Słowa kluczowe:

MS Word, zaproszenie, kompozycje graficzne

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jeśli na terenie lub w pobliżu szkoły znajdują się pojemniki do segregacji śmieci, należy tam zanieść odpady przyniesione na zajęcia. Dodatkowo dzieci mogą wrzucić do

Oczywiście jest to kompletnie wymyślona historia (mówi: „Jestem reporterem lokalnej gazety i chcę przeprowadzić z Wami wywiad...”, „Jestem policjantem i prowadzę

Obrazki należy zeskanować lub sfotografować aparatem cyfrowym i zapisać jako pliki graficzne oznaczone imieniem i nazwiskiem autora, w katalogu sieciowym dostępnym dla

a) uczeń podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i

● Kartoniki z zapisanymi informacjami na temat szkodliwości soli, cukru, białej mąki..

Podsumowując zajęcia nauczyciel przypomina, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest długie przesiadywanie przy komputerze, nawet jeśli ma się przy nim

Następnie wyjaśnia, że słońce jest bardzo potrzebne dzieciom, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych wytwarzana jest w organizmie ważna witamina D.. Z pomocą

Pyta dzieci, jaki kształt ma kropla wody, a jaki gwiazdki śniegowe oraz z jakimi określeniami kojarzą się przedstawione formy i w jakiej porze roku spotykamy