• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

Temat: Dbamy o zdrowie. Praca przy komputerze

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

5. Znajomość zagrożeń wynikających z korzystania z komputera, Internetu i multimediów:

a) uczeń wie, że praca przy komputerze męczy wzrok, nadweręża kręgosłup, ogranicza kontakty społeczne.

Wychowanie fizyczne i edukacja zdrowotna:

4. W zakresie bezpieczeństwa i edukacji zdrowotnej:

d) uczeń dba o prawidłową postawę, np. siedząc w ławce, przy stole.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Wie, że praca przy komputerze męczy wzrok i nadweręża kręgosłup

● Wie, jak należy prawidłowo siedzieć podczas pracy przy komputerze

● Zna zasady prawidłowego korzystania z komputera

● Potrafi wykonać proste ćwiczenia gimnastyczne

● Wie, że długie przesiadywanie przy komputerze jest szkodliwe dla zdrowia

Nabywane umiejętności:

Uczeń nabywa następujące umiejętności:

● Prawidłowe siedzenie przy komputerze

● Wykonywanie prostych ćwiczeń gimnastycznych

● Posługiwanie się komputerem

● Dokonywanie wyboru

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Umiejętność uczenia się

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

Środki dydaktyczne:

● Komputery

● Film (samouczek): „Prawidłowa postawa podczas pracy przy komputerze”

● Ćwiczenie „Dbamy o zdrowie. Praca przy komputerze”

● Kredki

● Karty pracy

(2)

2

Metody nauczania:

● Programowane z użyciem komputera

● Eksponujące – pokaz

● Praktyczne – pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia przedmiotowe

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita

● Indywidualna jednolita

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel przygotowuje stanowisko komputerowe służące do demonstracji prawidłowej postawy osoby siedzącej przy komputerze – stolik, fotel obrotowy o regulowanej wysokości z podłokietnikami.

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i prosi, aby usiedli na swoich krzesłach. Siada przy stanowisku demonstracyjnym i pokazuje uczniom, jak należy siedzieć podczas pracy przy komputerze (plecy przylegają do oparcia, szczególnie ich dolna część, klatka piersiowa wysunięta do przodu, głowa lekko uniesiona, monitor na linii oczu w odległości około 50 cm od twarzy, stopy spoczywają płasko na podłodze lub specjalnym podnóżku, nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym, ręce zgięte w łokciach pod kątem prostym, przedramiona spoczywają na podłokietnikach).

Nauczyciel krótko omawia poszczególne elementy prawidłowej postawy, aby dzieci rozumiały, dlaczego są one ważne dla zdrowia (wzrok, kręgosłup, stawy itd.).

Etap realizacji

Dzieci naśladują prawidłową postawę nauczyciela, który następnie kontroluje postawy dzieci i koryguje nieprawidłowości.

Aby utrwalić prawidłową postawę, dzieci oglądają film (samouczek) pt. „Prawidłowa postawa podczas pracy przy komputerze”, przedstawiający zasady prawidłowej postawy podczas korzystania z komputera.

Ponieważ jednym z elementów prawidłowego korzystania z komputera jest ograniczanie czasu przy nim spędzanego oraz robienie sobie przerw i zmienianie pozycji ciała, czyli na przykład krótka gimnastyka, nauczyciel prosi dzieci o wstanie z miejsc i organizuje krótkie ćwiczenia (np. wymachy ramion, przysiady).

Po przerwie gimnastycznej nauczyciel prosi uczniów o uruchomienie ćwiczenia „Dbamy o zdrowie”, które służy utrwaleniu wiedzy i nawyków dzieci związanych z prawidłową postawą przed komputerem.

Etap końcowy

Podsumowując zajęcia nauczyciel przypomina, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest długie przesiadywanie przy komputerze, nawet jeśli ma się przy nim prawidłową postawę.

Zachęca więc dzieci, aby znów wstały od komputerów, i jeszcze raz prosi o wykonanie kilku prostych ćwiczeń.

(3)

3

Dodatkowo:

Nauczyciel, wykorzystując proponowany zasób, ma możliwość zauważenia wad kręgosłupa i wzroku, a także zaburzeń koordynacji ruchowej.

Słowa kluczowe:

prawidłowa postawa przy komputerze, ćwiczenia gimnastyczne, zdrowe nawyki

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jeśli na terenie lub w pobliżu szkoły znajdują się pojemniki do segregacji śmieci, należy tam zanieść odpady przyniesione na zajęcia. Dodatkowo dzieci mogą wrzucić do

Oczywiście jest to kompletnie wymyślona historia (mówi: „Jestem reporterem lokalnej gazety i chcę przeprowadzić z Wami wywiad...”, „Jestem policjantem i prowadzę

Obrazki należy zeskanować lub sfotografować aparatem cyfrowym i zapisać jako pliki graficzne oznaczone imieniem i nazwiskiem autora, w katalogu sieciowym dostępnym dla

a) uczeń podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i

W kolejnej części uczniowie uruchamiają ćwiczenie „Tworzymy zaproszenie” i samodzielnie wykonują kompozycje graficzne na okładki zaproszeń.. Dzieci porównują swoje

● Kartoniki z zapisanymi informacjami na temat szkodliwości soli, cukru, białej mąki..

Następnie wyjaśnia, że słońce jest bardzo potrzebne dzieciom, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych wytwarzana jest w organizmie ważna witamina D.. Z pomocą

Pyta dzieci, jaki kształt ma kropla wody, a jaki gwiazdki śniegowe oraz z jakimi określeniami kojarzą się przedstawione formy i w jakiej porze roku spotykamy