• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

Temat: Organizujemy bal przebierańców. Obsługa MS Word

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

4. Tworzenie tekstów i rysunków:

a) uczeń wpisuje za pomocą klawiatury litery, cyfry i inne znaki, wyrazy i zdania, b) wykonuje rysunki za pomocą wybranego edytora grafiki, np. z gotowych figur.

Edukacja plastyczna:

2. W zakresie ekspresji przez sztukę:

a) uczeń podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne).

Edukacja muzyczna:

1. W zakresie odbioru muzyki:

c) aktywnie słucha muzyki i określa jej cechy: rozróżnia i wyraża środkami pozamuzycznymi charakter emocjonalny muzyki, rozpoznaje utwory wykonane: solo i zespołowo, na chór i orkiestrę; orientuje się w rodzajach głosów ludzkich (sopran, bas) oraz w instrumentach muzycznych (fortepian, gitara, skrzypce, trąbka, flet, perkusja); rozpoznaje podstawowe formy muzyczne – AB, ABA (wskazuje ruchem lub gestem ich kolejne części).

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń potrafi:

● Tworzyć rysunki, posługując się myszą i klawiaturą

● Wpisywać za pomocą klawiatury wyrazy

● Działać twórczo, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt barwa w kompozycji na płaszczyźnie

● Aktywnie słuchać muzyki

● Wyrażać środkami pozamuzycznymi charakter emocjonalny muzyki

Nabywane umiejętności:

Uczeń rozszerza następujące umiejętności:

● Praca z komputerem

● Twórcze działanie

● Posługiwanie się środkami wyrazu plastycznego

● Słuchanie muzyki klasycznej

● Wyrażanie charakteru emocjonalnego muzyki

(2)

2

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Umiejętność uczenia się

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Świadomość i ekspresja kulturalna

Środki dydaktyczne:

● Komputery

● Bloki rysunkowe

● Kredki, flamastry

● Nagranie muzyki do tańca

● Ćwiczenie interaktywne: „Organizujemy bal. Gra edukacyjna”

● Prezentacja multimedialna: „Przygotowania do balu. Obsługa MS Word”

Metody nauczania:

● Programowane z użyciem komputera

● Eksponujące – pokaz połączony z przeżyciem

● Waloryzacyjne – ekspresyjne, impresyjne

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita

● Indywidualna jednolita

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów muzyką taneczną, np. „Walc kwiatów” z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego (lub inny fragment muzyki porywającej do tańca).

Zachęca dzieci do tańca i tańczy wraz z nimi. Po kilku minutach wycisza muzykę i wprowadza uczniów w temat zajęć, jakim są przygotowania do balu przebierańców.

Etap realizacji

Nauczyciel rozpoczyna rozmowę o przygotowaniach do balu. Dzieci opowiadają, jak należy się przygotować, np. jak ozdobić klasę, jakie jedzenie przyrządzić. Nauczyciel proponuje, aby dzieci zaprojektowały ozdoby do klasy. Najpierw wymyślają temat balu przebierańców (np. bajki).

Nauczyciel prosi o odtworzenie prezentacji „Przygotowania do balu”. Następnie dzieci samodzielnie, w programie MS Word, wykonują napisy potrzebne do ozdobienia sali (np.

temat balu - „Bajki”, „Bufet”, „Loteria” itp.). Nauczyciel może podzielić uczniów na grupy, aby praca przebiegała sprawniej (np. jedna grupa wykonuje literki w wyrazie BAL, inne grupy - w wyrazie PRZEBIERAŃCÓW itd.).

Nauczyciel drukuje kartki z literami i wspólnie z dziećmi ozdabia klasę.

Kolejnym zadaniem uczniów jest przygotowanie menu na bal. Dzieci zastanawiają się co chciałyby jeść i pić na balu i zapisują menu w edytorze tekstu (MS Word). Praca może przebiegać w parach.

(3)

3

Jako podsumowanie tego etapu nauczyciel prosi dzieci o odtworzenie ćwiczenia

„Organizujemy bal”, dzięki któremu uczniowie utrwalają umiejętność tworzenia kompozycji graficznych z wykorzystaniem gotowych elementów.

Etap końcowy

Dzieci przystępują do projektowania własnych przebrań na kartkach z bloku rysunkowego.

Z gotowych projektów można zrobić wystawę.

Na zakończenie zajęć nauczyciel odtwarza inny fragment muzyki tanecznej i uczniowie w pląsach udają się na przerwę.

Dodatkowo:

Nauczyciel może zauważyć u ucznia problemy z koordynacją ruchową i poczuciem rytmu.

Ponadto za pomocą ćwiczenia wymagającego rozpoznawania kolorów można wskazać uczniów, którzy mają z tym problem.

Słowa kluczowe:

MS Word, kompozycja graficzna, taniec, projektowanie

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jeśli na terenie lub w pobliżu szkoły znajdują się pojemniki do segregacji śmieci, należy tam zanieść odpady przyniesione na zajęcia. Dodatkowo dzieci mogą wrzucić do

Oczywiście jest to kompletnie wymyślona historia (mówi: „Jestem reporterem lokalnej gazety i chcę przeprowadzić z Wami wywiad...”, „Jestem policjantem i prowadzę

Obrazki należy zeskanować lub sfotografować aparatem cyfrowym i zapisać jako pliki graficzne oznaczone imieniem i nazwiskiem autora, w katalogu sieciowym dostępnym dla

W kolejnej części uczniowie uruchamiają ćwiczenie „Tworzymy zaproszenie” i samodzielnie wykonują kompozycje graficzne na okładki zaproszeń.. Dzieci porównują swoje

● Kartoniki z zapisanymi informacjami na temat szkodliwości soli, cukru, białej mąki..

Podsumowując zajęcia nauczyciel przypomina, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest długie przesiadywanie przy komputerze, nawet jeśli ma się przy nim

Następnie wyjaśnia, że słońce jest bardzo potrzebne dzieciom, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych wytwarzana jest w organizmie ważna witamina D.. Z pomocą

Pyta dzieci, jaki kształt ma kropla wody, a jaki gwiazdki śniegowe oraz z jakimi określeniami kojarzą się przedstawione formy i w jakiej porze roku spotykamy