• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

Temat: Segregujemy śmieci. Posługiwanie się wybranymi programami i grami

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

2. Uczeń posługuje się wybranymi programami i grami edukacyjnymi, rozwijając swoje zainteresowania, korzysta z opcji w programach.

Edukacja przyrodnicza:

6. Uczeń podejmuje działania na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku; wie, jakie zniszczenia w przyrodzie powoduje człowiek (zaśmiecanie lasów).

Edukacja polonistyczna:

3. Tworzenie wypowiedzi:

c) uczeń uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń potrafi:

● Posługiwać się wybranym programem edukacyjnym

● Korzystać z opcji w programach

● Segregować śmieci

● Zdefiniować, co to jest recykling

● Powiedzieć, dlaczego należy segregować śmieci

● Uważnie słuchać

● Odpowiadać na pytania

Nabywane umiejętności:

Uczeń umie:

● Posługiwać się wybranymi programami edukacyjnymi

● Korzystać z opcji w programach

● Segregować śmieci

● Działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego

● Uważnie słuchać

● Rozmawiać na określony temat

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Kompetencje społeczne i obywatelskie

● Umiejętność uczenia się

(2)

2

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

Środki dydaktyczne:

● Komputery

● Ćwiczenie interaktywne: „Segregujemy śmieci. Gra edukacyjna”

● Film (samouczek): „Usuwanie zbędnych danych”

● Śmieci różnego rodzaju, worek na śmieci

● Rękawice ogrodnicze typu „wampirki”

Metody nauczania:

● Programowane z użyciem komputera

● Eksponujące – film

● Problemowe – rozmowa kierowana

● Praktyczne – pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia przedmiotowe

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita

● Indywidualna jednolita

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Należy przygotować worek na śmieci i zgromadzić kilka podstawowych rodzajów odpadów, w tym baterię, butelkę PET, gazetę, opakowanie po mleku, soku, rurkę plastikową, puszkę aluminiową, papierki po cukierkach, folię aluminiową, słoik, nakrętkę od słoika itp.

Etap wstępny

Nauczyciel wita dzieci. Na dłoniach ma rękawiczki, gdyż będzie wyciągał z worka i omawiał wraz z dziećmi poszczególne rodzaje odpadów. Prosi dzieci, aby zajęły swoje miejsca, i rozpoczyna pokazywanie śmieci.

Etap realizacji

W przypadku każdego odpadu pyta dzieci, co to jest, z jakiego jest zrobione materiału i jak można ponownie wykorzystać ten materiał. Wprowadza pojęcie recyklingu i krótko je wyjaśnia.

Na zakończenie tego pokazu nauczyciel zadaje pytanie, czy łatwo jest odzyskać surowce (papier, plastik, metal itd.), jeśli śmieci są pomieszane. Jednym ze sposobów sortowania śmieci jest zawiezienie ich do specjalnego zakładu sortującego śmieci.

Ale można również segregować śmieci u źródeł ich powstawania, czyli w gospodarstwach domowych. Jednak w tym przypadku trzeba wiedzieć, które odpady należą do danej grupy i do którego worka lub pojemnika należy je wyrzucać.

Dzieci oglądają materiał edukacyjny dotyczący segregacji śmieci na stronie MOŚ oraz utrwalają wiadomości, korzystając z ćwiczenia interaktywnego pt. „Segregujemy śmieci”.

Prowadzący zajęcia powinien korygować i uzupełniać informacje na temat segregacji, które pojawiają się podczas ćwiczeń.

(3)

3

W kolejnym etapie zajęć nauczyciel pyta, gdzie jeszcze należy porządkować zebrane materiały – kieruje rozmową tak, by dzieci wskazały na konieczność utrzymywania porządku w plikach komputera. Wtedy prowadzący zajęcia poleca uczniom uruchomić film (samouczek) pt. „Usuwanie zbędnych danych” na temat korzystania z kosza systemowego.

Etap końcowy

Jeśli na terenie lub w pobliżu szkoły znajdują się pojemniki do segregacji śmieci, należy tam zanieść odpady przyniesione na zajęcia. Dodatkowo dzieci mogą wrzucić do pojemników własne śmieci, np. torebki po drugim śniadaniu, butelki po napojach itp.

Dodatkowo:

Nauczyciel, wykorzystując proponowany zasób, ma możliwość kształtowania w uczniach świadomej odpowiedzialności za najbliższe środowisko przyrodnicze.

Na zajęciach można także odtworzyć film z sortowni odpadów (można znaleźć taki film w zasobach internetowych, wpisując w wyszukiwarce np. „sortownia odpadów”).

Słowa kluczowe:

segregacja śmieci, ochrona środowiska, przetwarzanie odpadów, recykling

Cytaty

Powiązane dokumenty

Oczywiście jest to kompletnie wymyślona historia (mówi: „Jestem reporterem lokalnej gazety i chcę przeprowadzić z Wami wywiad...”, „Jestem policjantem i prowadzę

Obrazki należy zeskanować lub sfotografować aparatem cyfrowym i zapisać jako pliki graficzne oznaczone imieniem i nazwiskiem autora, w katalogu sieciowym dostępnym dla

a) uczeń podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i

W kolejnej części uczniowie uruchamiają ćwiczenie „Tworzymy zaproszenie” i samodzielnie wykonują kompozycje graficzne na okładki zaproszeń.. Dzieci porównują swoje

● Kartoniki z zapisanymi informacjami na temat szkodliwości soli, cukru, białej mąki..

Podsumowując zajęcia nauczyciel przypomina, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest długie przesiadywanie przy komputerze, nawet jeśli ma się przy nim

Następnie wyjaśnia, że słońce jest bardzo potrzebne dzieciom, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych wytwarzana jest w organizmie ważna witamina D.. Z pomocą

Pyta dzieci, jaki kształt ma kropla wody, a jaki gwiazdki śniegowe oraz z jakimi określeniami kojarzą się przedstawione formy i w jakiej porze roku spotykamy