1
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe
Temat: Wystawa malarstwa i fotografii. Obsługa programu Paint
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
4. Tworzenie tekstów i rysunków:
b) uczeń wykonuje rysunki za pomocą wybranego edytora grafiki, np. z gotowych figur.
Edukacja plastyczna:
1. W zakresie percepcji sztuki:
a) uczeń określa swoją przynależność kulturową poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i z tradycją w środowisku rodzinnym, szkolnym i lokalnym; uczestniczy w życiu kulturalnym tych środowisk, wie o istnieniu placówek kultury działających na ich rzecz.
Edukacja polonistyczna:
3. Tworzenie wypowiedzi:
c) uczeń uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń potrafi:
● Korzystać z programu Paint
● Posługiwać się myszą i klawiaturą
● Rozmawiać na temat wybranych dzieł malarstwa polskiego
● Prezentować własne zdanie
● Tworzyć galerię obrazów
Nabywane umiejętności:
Uczeń nabywa następujące umiejętności:
● Korzystanie z wybranego edytora grafiki
● Posługiwanie się myszą i klawiaturą
● Kontakt z dziełami malarstwa
● Prezentowanie własnego zdania
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Świadomość i ekspresja kulturalna
● Umiejętność uczenia się
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
2
Środki dydaktyczne:
● Obrazy namalowane przez dzieci na zajęciach plastycznych
● Skaner/aparat fotograficzny
● Komputery
● Ćwiczenie interaktywne: „Kurs rysunku. Gra edukacyjna”
● Film (samouczek): „Korzystanie z funkcji zrzutu ekranu”
● Drukarka
Metody nauczania:
● Programowane z użyciem komputera
● Eksponujące – pokaz łączony z przeżyciem
● Praktyczne – ćwiczenia przedmiotowe
Formy pracy:
● Indywidualna jednolita
● Zbiorowa jednolita
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Należy porozumieć się z nauczycielem plastyki, aby uzyskać od niego obrazki namalowane przez dzieci na dowolny temat. Obrazki należy zeskanować lub sfotografować aparatem cyfrowym i zapisać jako pliki graficzne oznaczone imieniem i nazwiskiem autora, w katalogu sieciowym dostępnym dla uczniów (katalog z zeskanowanymi obrazkami uczniów należy udostępnić uczniom tylko do odczytu).
Etap wstępny
Nauczyciel wita uczniów i tłumaczy, czym zajmą się na zajęciach. Prowadzi rozmowę na temat rysowania i malowania obrazów, m.in. kolorystyki, nastroju, jaki wywołują. Dzieci mogą się wypowiedzieć, jakie obrazy znają (np. w przypadku uczniów zdolnych podając ich tytuły i autorów lub opisując ich wygląd).
Nauczyciel zaprasza do uruchomienia ćwiczenia interaktywnego pt. „Kurs rysunku” – dzieci rysują i kolorują kolejne obrazki, porównują swoje prace i – jeśli chcą je zachować – pobierają je.
Etap realizacji
Nauczyciel proponuje uczniom wykonanie własnej wystawy malarstwa i zaprasza ich do obejrzenia skanów ich prac z zajęć plastycznych.
Instruuje dzieci krok po kroku, pokazując na swoim komputerze lub na tablicy multimedialnej, jak mają pracować w programie Paint.
1. Najpierw dzieci uruchamiają program Paint i przeglądają dostępne ramki (nauczyciel powinien zadbać, aby w oknie „Wstaw z ” podgląd plików był ustawiony na duże ikony).
2. Następnie wstawiają wybrany plik z ramką pasującą do ich obrazka.
3. Dzieci wstawiają do tak przygotowanego okna plik ze swoim obrazkiem (za pomocą polecenia „Wstaw z ”).
3
4. Potem dopasowują obraz do ramki, przeciągając go myszą za uchwyty.
5. Za pomocą narzędzia tekstowego podpisują prace swoim imieniem i nazwiskiem.
6. Na końcu dzieci zapisują gotowy plik we wskazanym katalogu na gotowe prace.
Nauczyciel kontroluje postępy prac i pomaga uczniom, którzy mają trudności z wykonaniem zadania.
Nauczyciel pyta, czy dzieci wiedzą, jak zachować widok ekranu. Wprowadza pojęcie „Zrzut ekranu” tłumacząc, że jest to taki obrazek, który przedstawia dokładnie to, co widzimy w danej chwili na ekranie. Zaprasza do obejrzenia filmu (samouczka) na temat wykonywania zrzutu ekranu, po czym prosi dzieci, aby samodzielnie wykonały kilka zrzutów ekranu.
Etap końcowy
Jeśli w pracowni komputerowej jest dostępna kolorowa drukarka, można wydrukować obrazki ujęte w ramki i utworzyć z nich wystawę.
Jeśli nie ma drukarki, nauczyciel wyświetla kolejno gotowe pliki. Uczniowie mogą zauważyć, że dodanie ramek i podpisów spowodowało, że obrazy wyglądają bardziej profesjonalnie.
Dodatkowo:
Można na zajęciach skorzystać z wirtualnej wycieczki do Luwru lub Ermitażu i zachęcić dzieci, aby odwiedziły te strony na przykład z rodzicami, opiekunami lub starszym rodzeństwem.
Słowa kluczowe:
rysunek, edytor grafiki, zrzut ekranu, Paint