1
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe
Temat: Moi przyjaciele. Bezpieczeństwo w Internecie
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
5. Znajomość zagrożeń wynikających z korzystania z komputera, Internetu i multimediów:
b) uczeń ma świadomość niebezpieczeństw wynikających z anonimowości kontaktów i podawania swojego adresu;
1. Umiejętność obsługi komputera:
a) uczeń posługuje się myszą i klawiaturą;
3. Wyszukiwanie i korzystanie z informacji:
c) uczeń odtwarza animacje i prezentacje multimedialne.
Edukacja polonistyczna:
1. Korzystanie z informacji:
a) uczeń uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;
3. Tworzenie wypowiedzi:
c) uczeń uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych.
Edukacja społeczna:
9. zna zagrożenia ze strony ludzi; potrafi powiadomić dorosłych o wypadku, zagrożeniu, niebezpieczeństwie; zna numery telefonów: pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji oraz ogólnopolski numer alarmowy 112.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń potrafi:
● Posługiwać się klawiaturą i myszą
● Odtworzyć prezentację multimedialną
● Wypowiedzieć się na tematy związane z bezpieczeństwem w Sieci
● Ocenić pod względem bezpieczeństwa zachowanie innych osób
● Uzasadnić swoje sądy i opinie
● Zaprojektować znaczek „Jestem ostrożny i bezpieczny w Internecie”
● Dokonać analizy i obróbki graficznej tekstu
Nabywane umiejętności:
Uczeń doskonali następujące umiejętności:
● Wypowiadanie się w sposób komunikatywny, logiczny i kulturalny
● Logiczne myślenie i uzasadnianie swoich wypowiedzi
● Słuchanie ze zrozumieniem
● Czytanie zdań ze zrozumieniem
2
Kompetencje kluczowe:
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje społeczne
Środki dydaktyczne:
● Komputery
● Prezentacja multimedialna: „Bezpieczne korzystanie z Internetu”
● Film samouczek: „Anonimowość w sieci Internet”
● Plik z zasadami bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie (przygotowany przez nauczyciela)
● Kredki
Metody nauczania:
● Podające: rozmowa ukierunkowana
● Problemowe: metoda sytuacyjna, dyskusja dydaktyczna
● Programowane: z użyciem komputera
● Eksponujące: pokaz
● Praktyczne
Formy pracy:
● Zbiorowa jednolita
● Indywidualna jednolita
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel wita dzieci przebrany za jakąś tajemniczą postać. Przedstawia się np. jako reporter, policjant, prezes fundacji zajmującej się dziećmi itp. i opowiada o tym, czym się zajmuje. Oczywiście jest to kompletnie wymyślona historia (mówi: „Jestem reporterem lokalnej gazety i chcę przeprowadzić z Wami wywiad...”, „Jestem policjantem i prowadzę śledztwo...”, „Jako prezes fundacji dla dzieci chcę z Wami porozmawiać o ...”).
Etap realizacji
Swobodne wypowiedzi – nauczyciel zdejmuje przebranie i pyta dzieci, czy zawsze można wierzyć w to, co mówią i za kogo się podają inne osoby. Dzieci mogą podawać przykłady, kiedy ludzie udają kogoś, kim nie są, aby np. zdobyć jakieś informacje, wyłudzić pieniądze czy przedmioty.
Dzieci oglądają film pt. „Anonimowość w sieci Internet”. Dzieci na gorąco komentują przedstawione w prezentacji sytuacje, zastanawiają się nad konsekwencjami zachowań związanych ze zbytnim zaufaniem do nieznajomych/anonimowych osób.
Nauczyciel w rozmowie kierowanej podpowiada dzieciom, co może się stać, gdy znajdą się w podobnej sytuacji. Dzieci wspólnie z nauczycielem określają kilka zasad dotyczących
3
komunikacji w Internecie. Zalecają ostrożność i poinformowanie o zaistniałej sytuacji dorosłych.
Dzieci wspólnie z nauczycielem oglądają prezentację pt. „Bezpieczne korzystanie z Internetu”, podsumowującą zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania się w Internecie.
Etap końcowy
Uczniowie posługują się plikiem tekstowym i programem Word. Odczytują i analizują zapisany w pliku tekst, który zawiera zasady bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie. Podkreślają lub zaznaczają kolorami najważniejsze ich zdaniem fragmenty. Jeśli jest taka możliwość, drukują tekst i wklejają do swoich zeszytów przedmiotowych. Plik udostępniony jest wcześniej przez nauczyciela na komputerach roboczych dzieci.
Propozycja tekstu do pliku z zasadami:
1. Korzystam z Internetu tylko w obecności osób dorosłych.
2. Nie podaję swojego imienia, nazwiska, adresu ani wieku.
3. Nie spotykam się ani nie ufam osobom poznanym przez Internet.
4. Komunikuję się tylko z osobami, które dobrze znam i o których wiedzą moi opiekunowie.
5. Jeśli w kontakcie internetowym coś mnie niepokoi, mówię o tym opiekunom.
6. Ograniczam czas spędzany przy komputerze.
Dzieci projektują w zeszytach znaczek „Jestem ostrożny i bezpieczny w Internecie”.
Dodatkowo:
Można również skorzystać z materiałów dotyczących bezpieczeństwa dzieci udostępnianych w Internecie np. http://dzieckowsieci.fdn.pl/.
Jeśli niemożliwe byłoby posłużenie się plikiem tekstowym w zadaniu wykonywanym w programie Word – uczniowie mogą otrzymać gotowy tekst i dokonać obróbki graficznej przy użyciu kredek, flamastrów.
Słowa kluczowe:
bezpieczeństwo w Internecie, wyłudzanie informacji, anonimowość w Internecie