1
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Programy naprawcze
Treści kształcenia:
Informatyka
1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem, korzystanie z sieci komputerowej. Uczeń:
3) stosuje podstawowe usługi systemu operacyjnego i programów narzędziowych do zarządzania zasobami (plikami) i instalowania oprogramowania
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Umie wymienić najczęstsze problemy występujące podczas pracy z komputerem
● Potrafi wskazać program, który może pomóc w rozwiązaniu konkretnego problemu
● Wyjaśnia, w jaki sposób zabezpieczyć komputer
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi zainstalować program naprawczy i odpowiednio go skonfigurować
● Określa podstawowe funkcje programu naprawczego
● Potrafi zamknąć zawieszony program
● Potrafi usunąć zbędne pliki z komputera za pomocą programu naprawczego
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje społeczne
● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Środki dydaktyczne:
● Film (samouczek): „Zakańczanie procesów”
● Film (samouczek): „Program Odkurzacz”
● Komputer podłączony do Internetu
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Praktyczne: ćwiczenia
● Eksponujące: filmy samouczki
● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana
● Praca w grupach
2
Formy pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca w grupie
● Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Zapoznanie uczniów z tematem. Nauczyciel zapisuje na tablicy następujące komunikaty:
● Komputer zawiesza się.
● Komputer działa coraz wolniej.
● Nie działa dostęp do Internetu.
● Za mało pamięci na dysku.
● Wirusy, trojany.
Nauczyciel prosi uczniów, by zastanowili się, który z tych problemów uważają za najbardziej dokuczliwy podczas pracy z komputerem, a następnie przeprowadza głosowanie jawne.
Sumuje odpowiedzi i komentuje wynik.
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają sposoby radzenia sobie z problemami wymienionymi na tablicy. Rozmowę zaczyna od problemu, który uzyskał najwięcej głosów. Następnie pyta uczniów, czy znają jakieś programy naprawcze, i komentuje ich odpowiedzi.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Zakańczanie procesów”, na temat Menedżera zadań. Następnie prosi, by uczniowie uruchomili wskazany program komputerowy, a potem spróbowali go zamknąć za pomocą Menedżera zadań. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i w razie potrzeby służy im pomocą.
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Program Odkurzacz”, na temat programu naprawczego Odkurzacz. Nauczyciel dzieli uczniów na równe pod względem liczby osób grupy i prosi, by każda grupa przygotowała listę problemów, którym może zaradzić program Odkurzacz. Podczas pracy uczniowie mogą korzystać z komputera podłączonego do Internetu.
Uczniowie omawiają wyniki swojej pracy. Nauczyciel dopytuje, w jaki sposób program Odkurzacz jest w stanie zaradzić przedstawionym problemom związanym z komputerem, a następnie komentuje odpowiedzi.
Etap końcowy
Nauczyciel zadaje uczniom pytania kontrolne:
1. Jakie są najczęściej występujące problemy związane z pracą komputera?
2. W jaki sposób można zaradzić tym problemom?
3. Co możemy zrobić, gdy program komputerowy zawiesi się (nie odpowiada)?
4. W jaki sposób można usunąć z komputera zbędne pliki?
Zadanie domowe:
Zastanów się, czy używanie programów typu Odkurzacz może być niebezpieczne. Zanotuj swoje przemyślenia.
3
Słowa kluczowe:
program naprawczy, wirusy, pliki