Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat zajęć: Hu hu ha, zima wcale nie jest zła.
Cel ogólny:
- poszerzenie informacji na temat zimy;
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi wymienić cechy i zjawiska charakterystyczne dla zimy;
- wymienia nazwy miesięcy zimowych;
- zna zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych;
- zna znaczenie ruchu na świeżym powietrzu;
- wie, jak ubrać się stosowanie do pogody;
- potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej, muzycznej, słownej, plastycznej;
- wypowiada się na określony temat;
- twórczo działa wykonując pracę plastyczną według wskazówek nauczyciela.
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania, ekspresyjna, aktywizująca;
Formy pracy: indywidualna, praca z grupą;
Środki dydaktyczne: tablica multimedialna, tekst wiersza, karteczki z nazwami zabaw zimowych, czarne kartki z bloku technicznego, biała pasta do zębów, pędzelki, srebrny brokat;
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w formie zabawy Witam wszystkich, którzy:
- lubią zimę
- mieli dziś na sobie czapki - lubią zabawy na śniegu - lubią śmiech i dobrą zabawę
Zabawę tę można modyfikować przez użycie, np. chusty animacyjnej i wtedy witane dzieci wchodzą pod nią, a pozostałe unoszą ją wysoko. Można też użyć koła z gumy, które po rozciągnięciu pomieści dowolną ilość dzieci. Inny wariant tej zabawy może odbywać się na siedząco, a osoby witane mogą klaskać nad głową, tupać, uderzać rękoma o różne części ciała, itp.
2. Zapoznanie dzieci z tematem. Na podstawie wiersza “Jedzie zima” wymieniamy cechy zimowej pory roku.
Jedzie zima
Przypłynęła chmura sina, od północy wiatr zacina.
Kot wyjść z domu nie ma chęci.
Coś się tam na dworze święci!
Kraczą wrony na parkanie:
- Jedzie zima, groźna pani!
I już lecą z nieba śnieżki, zasypują drogi, ścieżki, pola, miedzę i podwórka, dach, stodoły, budę Burka.
Kraczą wrony na jabłoni:
- Jedzie zima parą koni!
Mróz ściął lodem brzeg strumyka.
Zając z pola w las pomyka.
Krasnalowi zmarzły uszy, już spod pieca się nie ruszy!
Kraczą wrony na brzezinie:
- Oj, nieprędko zima minie!
3. Burza mózgów: Jakie jeszcze znamy cechy i zjawiska charakterystyczne dla zimy, które nie pojawiły się w wierszu?
4. Improwizacja muzyczno - ruchowa "Wirujące śnieżynki" połączona z ćwiczeniem oddechowym. Nauczyciel rozsypuje z worka papierowe śnieżynki – dz. obserwują ich ruch opadania i wznoszenia pod wpływem ruchu powietrza. Dzieci poruszają się zgodnie z muzyką, naśladując taniec płatków śniegu na wietrze – reakcja na tempo szybkie i wolne. Gdy muzyka milknie opadają z jednoczesnymi obrotami dookoła siebie, aż do przysiadu.
- ćwiczenie oddechowe – dzieci trzymają za koniec płatek śniegu i dmuchają w taki sposób, aby wprawić w ruch (zmiana: zdmuchiwanie śnieżynki z dłoni).
5. Rozmowa kierowana na temat właściwego ubioru w czasie zimy. Dzieci wymieniają części garderoby, które powinno się zakładać podczas zabaw zimowych.
6. Prezentacja multimedialna na temat bezpiecznych zabaw zimowych Link do prezentacji: Bezpieczne ferie zimowe. - YouTube.
7. „Zimowe zabawy” - zabawa z elementem pantomimy Dzieci losują po kolei karteczki z nazwami zabaw zimowych. Zadaniem każdego dziecka jest przedstawienie
wylosowanej zabawy za pomocą ruchu pozostałym uczniom, którzy muszą odgadnąć o jaką zabawę chodzi.
8. Praca plastyczna “Zimowe krajobrazy”. Na czarnych kartkach dzieci malują pastą zimowe krajobrazy. Skończone prace można posypać srebrnym brokatem.
9. Prezentacja prac i podsumowanie zajęć.