Scenariusz lekcji - Co przeżywała Demeter po stracie Kory?
1. Cele lekcji
a. Wiadomości:
1. zna pojęcie mitologia, mit;
2. zna treść mitu o Demeter i Korze;
3. zna symbolikę postaci mitologicznych występujących w omawianym micie.
b. Umiejętności:
1. odnosi tekst mitu o Demeter i Korze do innych poznanych mitów;
2. czyta tekst ze zrozumieniem;
3. umie gromadzić argumenty potwierdzające swoją opinię;
4. potrafi argumentować swoją wypowiedź i podpierać się cytatami z książki;
5. potrafi wypowiadać się w sposób zgodny z ogólnopolską normą wymowy;
6. potrafi dyskutować;
7. stosuje nazwy abstrakcyjne nazywające uczucia.
2. Metoda i forma pracy:
heureza, metoda problemowa, metoda dramy, przekład intersemiotyczny, analiza tekstu.
3. Środki dydaktyczne 4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
Uczniowie przypominają treść mitu o Korze i Demeter, utworu przeczytanego w domu. Każdy uczeń wymyśla jedno zdanie, które będzie opisywało dowolną część mitu: początek, środek albo koniec. Po chwili wszyscy siedząc w ławkach kolejno mówią swoje zdania. Następnie uczniowie ustawiają się obok siebie zgodnie z chronologią opisywanych wydarzeń. Znowu każdy głośno mówi swoje zdanie.
Jeśli nie zgadza się kolejność, poprawiają swoje ustawienie. Gdy wszyscy stoją poprawnie, jeszcze raz mówią swoje zdania, jednocześnie uzupełniają luki w wydarzeniach, o których nikt nie ułożył zdania.
Treść mitu została przypomniana i utrwalona. Uczniowie wracają na miejsca.
b. Faza realizacyjna
1. Nauczyciel na tablicy, a uczniowie w zeszytach zapisują temat lekcji.
2. Nauczyciel prowadzi pogadankę: czy Demeter i Kora były blisko związane, po czym można się zorientować, że bardzo się kochały, jak ich zachowanie wskazuje na wzajemne uczucia?
Uczniowie argumentują swoje wypowiedzi, podpierając się przykładami z tekstu.
3. Uczniowie nazywają uczucia jakie targały Demeter, gdy nie mogła odnaleźć Kory, a także uczucia matki, która spotkała zaginioną córkę. Nauczyciel wypisuje na tablicy propozycje uczniów.
4. Nauczyciel na tablicy, a uczniowie na kartach pracy, rysują wykres podzielony na cztery części:
wiosnę, lato, jesień i zimę. Do wszystkich części wpisywane są wcześniej wymienione oraz uzupełnione uczucia Demeter, zachowania które odpowiadały kolejnym porom roku.
Uczniowie tłumaczą, dlaczego poszczególne uczucia miały taki, a nie inny wpływ na zmiany pór roku.
5. Uczniowie z pomocą nauczyciela odpowiadają na pytanie dlaczego Kora jest uosobieniem ziarna (ponieważ jest córką bogini płodności, rolnictwa i zboża oraz dlatego, że przez 1/3 roku przebywa pod ziemią).
6. Nauczyciel zapisuje na tablicy krótką notatkę podsumowującą wiedzę uczniów na temat symboliki mitu Kory i Demeter w mitologii greckiej:
Demeter jest grecką boginią płodności, rolnictwa i zboża.
Kora, jako jej córka to opiekunka kiełkujących zbóż, zaś jako żona Hadesa to pani królestwa zmarłych.
7. Krótkie omówienie ról w mitologii greckiej innych postaci występujących w omawianym micie, szczególnie Zeusa i Hadesa.
c. Faza podsumowująca
Każdy uczeń przez chwilę ma pomyśleć nad jednym z uczuć Demeter. Następnie na znak nauczyciela, wszyscy przy pomocy gestów i mimiki przedstawiają to uczucie. Każdy po kolei mówi, jakie uczucie przedstawił, czym się kierował w wyborze i w jaki sposób chciał to wyrazić. Uczniowie dzielą się na grupy uczuć, które mogłyby być przyporządkowane do czterech pór roku.
5. Bibliografia
a. J. Parandowski, Mitologia, Warszawa 2005;
6. Załączniki
a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe
Przedstaw na rysunku wybrane uczucie Demeter i jego wpływ na zmiany pór roku.