• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

Temat: Gramy w Internecie

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

2. Uczeń posługuje się wybranymi programami i grami edukacyjnymi, rozwijając swoje zainteresowania; korzysta z opcji w programach;

3. Wyszukiwanie i korzystanie z informacji:

a) uczeń przegląda wybrane przez nauczyciela strony internetowe (np. stronę swojej szkoły), 4. Tworzenie tekstów i rysunków:

a) uczeń wpisuje za pomocą klawiatury litery, cyfry i inne znaki, wyrazy i zdania,

Edukacja przyrodnicza:

6. Uczeń podejmuje działania na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku; wie, jakie zniszczenia w przyrodzie powoduje człowiek (wypalanie łąk, zaśmiecanie lasów, nadmierny hałas, kłusownictwo).

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń potrafi:

● Posługiwać się myszką, klawiaturą

● Przeglądać strony internetowe

● Posługiwać się grami edukacyjnymi

● Wypowiadać się w sposób logiczny na tematy związane z ekologią

● Wyjaśnić własnymi słowami pojęcia „ekolog”, „ekologia”

● Uzasadnić potrzebę i zaproponować sposoby ochrony przyrody

● Wyjaśnić znaczenie roślin dla środowiska

● Starannie pokolorować znaczek o tematyce ekologicznej

Nabywane umiejętności:

Uczeń potrafi:

● Posługiwać się komputerem i urządzeniami peryferyjnymi

● Korzystać z zasobów Internetu

● Wypowiadać się w sposób komunikatywny, logiczny i kulturalny

● Logicznie myśleć (uzasadniać swoje wypowiedzi)

● Słuchać ze zrozumieniem

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Kompetencje informatyczne

(2)

2

Środki dydaktyczne:

● Film (samouczek): „Gramy w Internecie”

● Ćwiczenie interaktywne: „Wpisz literkę”

● Znaczki „Mały ekolog” (przygotowane przez nauczyciela)

● Komputer lub tablica multimedialna

● Fragmenty zdań tworzące „Przykazania młodego ekologa” (przygotowane przez nauczyciela)

Metody nauczania:

● Podające: rozmowa ukierunkowana

● Programowane: z użyciem komputera

● Eksponujące: film

● Praktyczne: pokaz z instruktażem

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita

● Indywidualna jednolita

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel zapoznaje się ze stroną Ministerstwa Środowiska i z jej ofertą wspomagającą pracę nauczycieli (http://www.mos.gov.pl/kategoria/4231_edukacja_ekologiczna/) oraz ofertą skierowaną do dzieci (Królik Maurycy Marchewka).

Przygotowuje i drukuje znaczki małego ekologa, np. konturowy rysunek rośliny lub zwierzęcia w kółku, po jednym znaczku dla każdego ucznia.

Etap wstępny

Nauczyciel przynosi na zajęcia znaczki „Mały ekolog” i rozdaje je dzieciom. Dzieci oglądają znaczki, własnymi słowami wyjaśniają znaczenia pojęć „ekolog” i „ekologia”, kolorują je według uznania. Nauczyciel pyta:

● Jaki kolor dominuje w przyrodzie?

● Dlaczego rośliny są zielone? (Zawierają barwnik zwany chlorofilem, który nadaje im ten kolor).

● Dlaczego rośliny są dla nas ważne? (Zamieniają dwutlenek węgla w tlen, niezbędny ludziom do życia, oddychania, są pokarmem dla ludzi, zawierają witaminy i inne potrzebne ludziom składniki).

Etap realizacji

Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Gramy w Internecie”, pokazujący gry i zabawy dla dzieci, znajdujące się na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska (dzieci.mos.gov.pl).

Dzieci, zachęcone filmem, mogą spróbować zagrać w którąś z gier edukacyjnych dostępnych na tej stronie. W zależności od wyposażenia pracowni komputerowej dzieci uruchamiają wskazaną przez nauczyciela grę na własnym komputerze bądź nauczyciel uruchamia ją na jednym komputerze, tablicy multimedialnej, wyświetla za pomocą projektora itp., wtedy dzieci rozwiązują zadanie wspólnie.

(3)

3

Po wykonaniu przez dzieci zadania ze strony WWW ministerstwa (np. ułożeniu puzzli czy przejściu labiryntu) nauczyciel zadaje pytanie, czym zajmuje się Ministerstwo, którego stronę internetową odwiedziły (dzieci mogą powiedzieć, że ochroną środowiska, dbaniem, żeby ludzie nie niszczyli środowiska, nie zanieczyszczali rzek, żeby dbali o rośliny, zwierzęta, nie śmiecili itp.). Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi, np. wspominając o przepisach dotyczących segregacji śmieci, karach za zaśmiecanie środowiska itp. Następnie pyta uczniów, jakie znają sposoby oszczędzania energii, dlaczego zajmujemy się odzyskiwaniem surowców wtórnych, w jaki sposób dokonywane jest segregowanie śmieci.

Nauczyciel wiesza na tablicy pocięte fragmenty zdań, z których uczniowie układają

„Przykazania młodego ekologa”. Dzieci zapisują zdania w zeszycie. Jeśli będzie istniała możliwość – mogą przepisać je na komputerze, posługując się klawiaturą i programem Word, wydrukować i wkleić do zeszytu.

PRZYKAZANIA MŁODEGO EKOLOGA

- Nie wyrzucam śmieci / w miejscach niedozwolonych.

- Segreguję / śmieci.

- Oszczędzam / wodę i prąd.

- Dbam o / rośliny i zwierzęta.

- Nie marnuję / jedzenia.

Dzieci wklejają do zeszytów swoje znaczki „Młodego ekologa”. Piszą zakończenie zdania:

Jestem młodym ekologiem, ponieważ…

Etap końcowy

Dzieci odtwarzają i wykonują ćwiczenie interaktywne „Wpisz literkę”, doskonalące spostrzegawczość i refleks.

Dodatkowo:

Zdobytą na tych zajęciach wiedzę można wykorzystać na zajęciach w terenie. Dzieci na spacerze mogą obserwować i wskazywać elementy sprzyjające środowisku i szkodliwe dla niego (obecność koszy na śmieci, pojemników do ich segregacji, ilość zieleni w mieście, nielegalnie porzuconych śmieci w parku, lesie itp.).

Słowa kluczowe:

ekologia, ochrona przyrody, środowisko naturalne, gra edukacyjna

Cytaty

Powiązane dokumenty

Oczywiście jest to kompletnie wymyślona historia (mówi: „Jestem reporterem lokalnej gazety i chcę przeprowadzić z Wami wywiad...”, „Jestem policjantem i prowadzę

Obrazki należy zeskanować lub sfotografować aparatem cyfrowym i zapisać jako pliki graficzne oznaczone imieniem i nazwiskiem autora, w katalogu sieciowym dostępnym dla

a) uczeń podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i

W kolejnej części uczniowie uruchamiają ćwiczenie „Tworzymy zaproszenie” i samodzielnie wykonują kompozycje graficzne na okładki zaproszeń.. Dzieci porównują swoje

● Kartoniki z zapisanymi informacjami na temat szkodliwości soli, cukru, białej mąki..

Podsumowując zajęcia nauczyciel przypomina, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest długie przesiadywanie przy komputerze, nawet jeśli ma się przy nim

Następnie wyjaśnia, że słońce jest bardzo potrzebne dzieciom, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych wytwarzana jest w organizmie ważna witamina D.. Z pomocą

Pyta dzieci, jaki kształt ma kropla wody, a jaki gwiazdki śniegowe oraz z jakimi określeniami kojarzą się przedstawione formy i w jakiej porze roku spotykamy