1
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe
Temat: Idziemy na spacer. Mysz i klawiatura
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
1. Umiejętność obsługi komputera:
a) uczeń posługuje się myszą i klawiaturą.
Edukacja polonistyczna:
3. Tworzenie wypowiedzi:
c) uczeń uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Posługuje się myszą
● Podaje swój adres zamieszkania
● Odczytuje informacje przedstawione na mapie
● Krótko opowiada o tym, co znajduje się w jego najbliższym otoczeniu
● Wybiera elementy decydujące o tym, że miejsce zabaw jest bezpieczne, i uzasadnia swój wybór
● Rozpoznaje kierunki: prawo, lewo
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Obsługuje komputer
● Wypowiada się w sposób komunikatywny
● Myśli logicznie (uzasadnia swoje wypowiedzi)
● Słucha ze zrozumieniem
● Koduje i dekoduje informacje
Kompetencje kluczowe:
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
● Kompetencje informatyczne
Środki dydaktyczne:
● Komputery
● Plan miejscowości
● Kartki z bloku rysunkowego, kredki
● Ćwiczenie 1: „Idziemy na spacer. Mysz i klawiatura”
● Ćwiczenie 2: „Zaszyfrowany skarb. Mysz i klawiatura”
2
Metody nauczania:
● Podające: rozmowa ukierunkowana
● Programowane: z użyciem komputera
● Eksponujące: pokaz
● Praktyczne
Formy pracy:
● Zbiorowa jednolita
● Indywidualna jednolita
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel wręcza dzieciom ciąg liter. Uczniowie skreślają co drugą literę i odczytują hasło, temat zajęć (Idziemy na spacer).
I z d c z e i r e y m k y w n s a l s d p m a r c w e t r.
Etap realizacji
Nauczyciel wiesza na tablicy plan miejscowości, wszyscy wspólnie szukają miejsca, w którym znajduje się szkoła.
Dzieci po kolei wypowiadają się krótko na temat miejsca swojego zamieszkania: jakie ciekawe obiekty znajdują się w pobliżu, gdzie można pójść na spacer. Podają swoje adresy zamieszkania. Nauczyciel wspólnie z dziećmi wyszukuje na planie miasta wymienione miejsca i zaznacza je na mapie.
Na podstawie wskazanych na planie miejsc odbywa się rozmowa kierowana.
Uczniowie opowiadają, jaką drogę pokonują, idąc z domu do szkoły, z podaniem kierunków:
prosto, lewo, prawo itd.
Porównują długości drogi do szkoły między sobą: kto mieszka najbliżej szkoły, kto ma najdalej, kto musi przechodzić przez jezdnię, kto koło kogo mieszka, z kim może wybrać się na spacer i dokąd?
Dzieci odtwarzają i wykonują ćwiczenie 1: „Idziemy na spacer”, posługując się myszką.
Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat zabaw w parku. Dzieci opowiadają, jakie są bezpieczne zabawy w parku, wymieniają m.in. poszukiwania ukrytych skarbów (np. pod drzewami, pod krzakami). Nauczyciel pyta, czy dzieci wiedzą co to jest szyfr. Kieruje rozmową tak, aby dzieci wskazały np. szyfrowanie informacji związanych z drogą do ukrytych skarbów. Jak tworzy się szyfr? Dzieci odpowiadają, że szyfr składa się z liter, cyfr i innych znaków.
Nauczyciel zaprasza dzieci do pracy z kolejnym ćwiczeniem interaktywnym - „Zaszyfrowany skarb”, w trakcie którego dzieci ćwiczą umiejętność posługiwania się klawiaturą.
Etap końcowy
Nauczyciel proponuje, aby dzieci same wymyśliły swoje szyfry i zapisały je w edytorze tekstowym, przy czym musi się tam znaleźć wielka litera, mała litera, jakiś znak interpunkcyjny (nauczyciel może podać przykłady), cyfry. Następnie odczytują je swojemu koledze, który musi je poprawnie wpisać w edytorze tekstu.
3
Dodatkowo:
Nauczyciel może pokazać dzieciom zdjęcie satelitarne okolicy (mapy Google), na którym będą mogły rozpoznać szkołę i okoliczne obiekty.
Słowa kluczowe:
plan miasta, bezpieczeństwo, orientacja w terenie