1
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe
Temat: W lesie, parku i ogrodzie. Mysz i klawiatura
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
1. Umiejętność obsługi komputera:
a) uczeń posługuje się myszą i klawiaturą.
Edukacja polonistyczna:
3. Tworzenie wypowiedzi:
c) uczeń uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych.
Edukacja przyrodnicza:
2. Uczeń opisuje życie w wybranych ekosystemach: w lesie, ogrodzie, parku, na łące i w zbiornikach wodnych.
Zajęcia techniczne:
3) Dbanie o bezpieczeństwo własne i innych:
a) uczeń utrzymuje ład i porządek w miejscu pracy.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń potrafi:
● Posługiwać się myszką i klawiaturą
● Rozpoznać po liściach i owocach oraz nazwać wybrane gatunki drzew
● Brać aktywny udział w zabawie ruchowej
● Wypowiedzieć się w sposób logiczny na temat drzew, ich liści i owoców
● Sprawnie przeliczyć elementy zbioru
● Pokolorować ilustrację związaną z tematem: drzewa
Nabywane umiejętności:
Uczeń rozwija umiejętności:
● Wypowiadania się na określony temat
● Działania na konkretach, przeliczania przedmiotów
● Słuchania ze zrozumieniem
● Mieszczenia się w konturach (podczas kolorowania obrazków)
● Utrzymywania porządku w miejscu pracy
Kompetencje kluczowe:
● Porozumiewanie się w języku ojczystym
● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
● Kompetencje informatyczne
2
Środki dydaktyczne:
● Liście, gałązki, owoce wybranych gatunków drzew lub/oraz zdjęcia/rysunki je przedstawiające (opcjonalnie przygotowane przez nauczyciela)
● Kartoniki z wypisanymi w formie sylab nazwami drzew – rozsypanka sylabowa (do przygotowania przez nauczyciela)
● Komputery
● Ćwiczenie interaktywne: „Dziurawe szczęście. Mysz i klawiatura”
● Ilustracja interaktywna: „W lesie. Mysz i klawiatura”
● Kredki
● Klej
● Tablica magnetyczna lub korkowa
● Arkusze szarego papieru
Metody nauczania:
● Podające: rozmowa ukierunkowana, wyjaśnienia
● Programowane: z użyciem komputera
● Eksponujące: pokaz
● Praktyczne: pokaz z instruktażem, ćwiczenia
Formy pracy:
● Zbiorowa jednolita
● Indywidualna jednolita
Przebieg zajęć
Etap wstępnyNauczyciel przypina na tablicy sylaby, z których dzieci układają nazwy drzew (sylaby stanowiące jedną nazwę mogą być dla ułatwienia zapisane jednakowym kolorem).
Proponowane drzewa: klon, dąb, kasztanowiec, jabłoń, akacja, sosna.
Następnie nauczyciel prezentuje przyniesione na lekcję liście tych gatunków drzew i ich owoce (jeśli są one niedostępne ze względu na porę roku, zastępuje je zdjęciami lub rysunkami). Dzieci próbują rozpoznać, z jakich drzew pochodzą te liście i owoce, oraz dopasować je do ułożonych wcześniej nazw.
Nauczyciel prowadzi rozmowę z dziećmi na temat funkcji, jaką pełnią liście drzew. Pyta, gdzie możemy te drzewa zobaczyć (np. jabłoń w sadzie, sosnę w lesie, kasztanowiec w parku) oraz jak wykorzystujemy ich owoce.
Etap realizacji
Nauczyciel zaprasza dzieci do komputerów, gdzie oglądają ilustrację interaktywną pt. „W lesie”. Uczniowie próbują rozpoznać, jakie drzewa znajdują się na ilustracji. Opisują rośliny i zwierzęta przedstawione na ilustracji.
3
Na czystych kartkach dzieci obrysowują kontury liści, które dostały od nauczyciela.
Wymieniają się powstałymi w ten sposób rysunkami konturowymi, a nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy ruchowej z wykorzystaniem tych obrazków (uwaga: nauczyciel może również sam przygotować konturowe rysunki liści, owoców, gałązek przed lekcją):
Dzieci na podstawie obrazka, który dostały, określają, jakim są drzewem.
Nauczyciel wydaje polecenia, na które wywołane w nim dzieci reagują ruchem:
- „Nastała jesień, podskakują drzewa, które gubią liście”.
- „Czas zbiorów, przykucają drzewa, których owoce zjadamy”.
- „Wieje wiatr, wszystkie drzewa szumią”.
- „Nadeszła zima, trzęsą się z zimna drzewa, które mają igły”.
- „Zawitała wiosna, wyciągają się wysoko do słońca drzewa, których kwiaty pięknie pachną”.
Dzieci wracają do ławek i starannie kolorują otrzymane w poprzednim ćwiczeniu obrazki.
Wyszukują w zbiorze napisów przygotowanych przez nauczyciela nazwę „swojego” drzewa i doklejają ją na ilustracji. Na koniec sprzątają swoje przybory i porządkują stanowisko pracy.
Dzieci siadają w kręgu, trzymając w ręku pokolorowany przez siebie obrazek. Nauczyciel pyta, jakie zbiory mogą utworzyć ze swoich ilustracji (np. zbiór liści, zbiór drzew owocowych).
Uczniowie układają proponowane zbiory i przeliczają z pomocą nauczyciela ich elementy.
Przyczepiają do tablicy (magnetycznej, korkowej) lub naklejają na dużym arkuszu szarego papieru pokolorowane przez siebie liście, gałązki i owoce.
Etap końcowy
Na zakończenie uczniowie rozmawiają na temat spaceru w parku: o czym należy pamiętać (np. nie śmiecić), jak należy się zachować (np. nie hałasować). Nauczyciel zaprasza uczniów do wykonania ćwiczenia interaktywnego pt. „Dziurawe szczęście”, które w zabawny sposób komentuje spacery w parku. Dzieci ćwiczą posługiwanie się myszą komputerową, po wykonaniu ćwiczenia omawiają przedstawioną w nim historię. Następnie porządkują miejsce pracy przy komputerze.
Jako podsumowanie nauczyciel prezentuje stronę internetową związaną z parkiem w danej miejscowości lub Ogrodem Botanicznym w najbliższym mieście (np.
http://www.ogrod.uj.edu.pl – jest to strona Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie). Dzieci próbują odnaleźć informacje związane z działalnością tej placówki (godziny i dni otwarcia, ceny biletów, proponowane atrakcje).
Dodatkowo:
Jeśli szkoła dysponuje sprzętem komputerowym również poza pracownią komputerową, scenariusz można wykorzystać na zajęciach edukacji przyrodniczej.
Wykorzystując zasoby opisane w scenariuszu, nauczyciel może zauważyć:
● jak dziecko radzi sobie w sytuacjach zadaniowych,
● jaka jest jego wytrwałość w działaniu,
● jaka jest precyzja ruchów,
● czy poprawnie trzyma narzędzie do rysowania,
4
● objawy lub ryzyko dysleksji (trudności koordynacji czynności ręki i oka: brzydko i niechętnie rysuje, zbyt mocno przyciska narzędzie pisarskie).
Słowa kluczowe:
obsługa komputera, mysz komputerowa, drzewa, liście, owoce