• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, zajęcia komputerowe

Temat: Bezpiecznie na drodze. Odtwarzanie prezentacji multimedialnej

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

3. Wyszukiwanie i korzystanie z informacji:

c) uczeń odtwarza animacje i prezentacje multimedialne.

Zajęcia techniczne:

3. Dbanie o bezpieczeństwo własne i innych:

c) uczeń wie, jak należy bezpiecznie poruszać się na drogach (w tym na rowerze) i korzystać ze środków komunikacji; wie, jak trzeba zachować się w sytuacji wypadku.

Edukacja społeczna:

9. Uczeń zna zagrożenia ze strony ludzi; potrafi powiadomić dorosłych o wypadku, zagrożeniu, niebezpieczeństwie; zna numery telefonów: pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji oraz ogólnopolski numer alarmowy 112.

Wychowanie fizyczne i edukacja zdrowotna:

4. W zakresie bezpieczeństwa i edukacji zdrowotnej:

f) uczeń potrafi wybrać bezpieczne miejsce do zabaw i gier ruchowych; wie, do kogo zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Sprawnie posługuje się sprzętem komputerowym; m.in. myszą

● Z łatwością korzysta z informacji zawartych w prezentacji (funkcje przechodzenia do następnego i poprzedniego slajdu)

● Świadomie uczestniczy w ruchu drogowym

● Poprawnie interpretuje znaki drogowe dotyczące ruchu pieszego i rowerzysty

● Racjonalnie zachowuje się w sytuacji wypadku drogowego (np. dzwoni pod odpowiedni numer telefonu alarmowego)

● Podczas zabawy nie stwarza zagrożenia dla siebie ani innych uczestników ruchu drogowego

Nabywane umiejętności:

Uczeń potrafi:

● Posługiwać się sprzętem komputerowym

● Sprawnie korzystać z myszy

● Poruszać się po drogach jako pieszy i rowerzysta

(2)

2

● Podać numery telefonów alarmowych

● Nazywać znaki drogowe

● Świadomie wskazać niebezpieczeństwa i zagrożenia wynikające z bycia uczestnikiem ruchu drogowego

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Kompetencje informatyczne

● Umiejętność uczenia się

● Świadomość i ekspresja kulturalna

Środki dydaktyczne:

● Prezentacja multimedialna: „Uważam na drodze. Odtwarzanie prezentacji multimedialnej”

● Ćwiczenie interaktywne: „Bezpiecznie na drodze. Odtwarzanie prezentacji multimedialnej”

● Kartki papieru

● Tablica

Metody nauczania:

● Problemowe: pogadanka, ćwiczenie

● Praktyczne: pokaz

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita

● Indywidualna jednolita

● Grupowa jednolita

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów. Jako wprowadzenie do tematu bezpieczeństwa na drodze pyta uczniów o ich drogę do szkoły. Zwraca szczególną uwagę na przejścia dla pieszych, sygnalizację świetlną, mijane znaki. Nauczyciel pyta dzieci, które są odwożone przez rodziców do szkoły, o pasy bezpieczeństwa w aucie, a dzieci, które są odprowadzane, o to, jakie wskazówki dają im podczas drogi opiekunowie.

Etap realizacji

Nauczyciel wprowadza zagadnienie „zasad bezpiecznego poruszania się po drodze”.

Zaprasza dzieci do włączenia prezentacji pt. „Uważam na drodze” na temat bezpiecznej drogi do szkoły. Wyjaśnia, że po naciśnięciu lewego przycisku myszy komputerowej nastąpi przejście do kolejnego slajdu. Uczniowie odtwarzają prezentację za pomocą myszy komputerowej. Zatrzymują się przy każdym slajdzie i omawiają go.

Nauczyciel pyta dzieci, czy wiedzą, jakie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze kierują ruchem samochodów. Następnie pyta ich, czy znają jakieś znaki drogowe. Dzieci

(3)

3

rysują na kartkach papieru te znaki, które mają w pamięci. Prowadzący zajęcia wspólnie z dziećmi omawia powstałe prace.

Nauczyciel zaprasza uczniów do włączenia ćwiczenia interaktywnego „Bezpiecznie na drodze”, gry – układanki. Dzieci za pomocą myszy komputerowej układają puzzle.

Powstałe w ten sposób obrazy to znaki drogowe. Prowadzący zajęcia wspólnie z dziećmi omawia powstałe prace.

Nauczyciel pyta dzieci, czy wiedzą, kto niesie pomoc, kiedy dojdzie do wypadku na drodze.

Przy pomocy uczniów zapisuje na tablicy: pogotowie ratunkowe, straż pożarna, policja. Obok dużymi znakami zapisuje numer „112” i wyjaśnia, że jest to numer alarmowy, pod który może zadzwonić każdy, kto jest świadkiem lub uczestnikiem wypadku. Prosi dzieci, by zapamiętały ten numer.

Etap końcowy

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i prosi każdą z grup, żeby ustaliła, co ich zdaniem jest najważniejsze podczas poruszania się po drodze. Zapisuje pomysły uczniów. Na tablicy powstaje krótki spis „Zasad bezpiecznego poruszania się po drodze”.

Dodatkowo:

Podczas zajęć na świeżym powietrzu nauczyciel prosi o wskazanie miejsc w okolicy szkoły, w których uczniowie muszą szczególnie uważać.

Słowa kluczowe:

bezpieczeństwo na drodze, znaki drogowe

Cytaty

Powiązane dokumenty

Oczywiście jest to kompletnie wymyślona historia (mówi: „Jestem reporterem lokalnej gazety i chcę przeprowadzić z Wami wywiad...”, „Jestem policjantem i prowadzę

Obrazki należy zeskanować lub sfotografować aparatem cyfrowym i zapisać jako pliki graficzne oznaczone imieniem i nazwiskiem autora, w katalogu sieciowym dostępnym dla

a) uczeń podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i

W kolejnej części uczniowie uruchamiają ćwiczenie „Tworzymy zaproszenie” i samodzielnie wykonują kompozycje graficzne na okładki zaproszeń.. Dzieci porównują swoje

● Kartoniki z zapisanymi informacjami na temat szkodliwości soli, cukru, białej mąki..

Podsumowując zajęcia nauczyciel przypomina, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest długie przesiadywanie przy komputerze, nawet jeśli ma się przy nim

Następnie wyjaśnia, że słońce jest bardzo potrzebne dzieciom, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych wytwarzana jest w organizmie ważna witamina D.. Z pomocą

Pyta dzieci, jaki kształt ma kropla wody, a jaki gwiazdki śniegowe oraz z jakimi określeniami kojarzą się przedstawione formy i w jakiej porze roku spotykamy